נתניהו בקונגרס: העסקה עם איראן רעה ותוביל בסופו של דבר למלחמה

ראש הממשלה, שהתקבל במחיאות כפיים סוערות, הזהיר בנאומו מפני תוכנית הגרעין האיראנית: "אחרי המן, אנחנו עומדים כעת בפני ניסיון של פרסי אחר להשמידנו"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בנאומו בקונגרס, הערב
נתניהו בנאומו בקונגרס, הערבצילום: רויטרס
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם הערב (שלישי) בפני הקונגרס האמריקאי והזהיר מפני הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. לדברי נתניהו בקונגרס, ההסכם המתגבש הוא הסכם גרוע שיאפשר לשלטון בטהראן להשיג נשק גרעיני ויביא בסופו של דבר למלחמה אזורית. לדבריו, "מזה שנה אומרים לנו כי עסקה רעה עדיפה על 'אין עסקה'. ובכן. זוהי עסקה רעה מאוד ועדיף לנו בלעדיה".

נאום נתניהו בקונגרס - סיקור נרחב: יום השואה - יוסי ורטר | נאום טוב והרסני – חמי שלו | נמנום קיומי – אמיר אורן | השטן הגדול-קטן - צבי בראל | גזענות ודיכאון באנגלית נפלאה – רוית הכט | ניצחון פירוס – טל ניב

נתניהו זכה לקבלת פנים חמה ולמחיאות כפיים במשך ארבע וחצי דקות עם כניסתו לאולם הקונגרס, שבו נכחו כמה ממקורביו ובהם בעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון, יו''ר בית הנבחרים לשעבר מהמפלגה הרפובליקאית, ניוט גינגריץ', מנכ"ל הליגה למניעת השמצה אברהם פוקסמן, הסופר אלי ויזל, עורך הדין אלן דרשוביץ וראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב עמידרור. בנוסף נוכחים באולם רעייתו של נתניהו, שרה, ובנם יאיר. צפו בנאום נתניהו המלא בפני הקונגרס

נתניהו פתח את דבריו בהתייחסות למתיחות בין וושינגטון לירושלים סביב הנאום. "אני יודע שנאומי היה נושא למחלוקת רבה", אמר, "אני מצר על כך שבואי לכאן נתפס כמהלך פוליטי, זאת מעולם לא היתה כוונתי". נתניהו הודה לרפובליקאים ולדמוקרטים על תמיכתם בישראל ולנשיא ברק אובמה על הסיוע הצבאי שהגיש לישראל.

"חבריי, באתי לכאן היום משום שכראש ממשלת ישראל אני חש מחויבות עמוקה לדון אתכם בנושא שעלול לאיים על הישרדות עמי ועתיד אנשיי - שאיפתה של איראן לנשק גרעיני", אמר נתניהו והתייחס לחג הפורים ולהמן הרשע: "היום העם היהודי מתמודד עם ניסיון של פרסי אחר להשמידנו". נתניהו הזכיר התבטאויות אנטי-ישראליות של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, ושל מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, וכן פעולות טרור שבהן היו מעורבים.

שרה נתניהו ואלי ויזל, הערב ביציע הקונגרסצילום: רויטרס

"לפני שנתיים אמרו לנו לתת לרוחאני וזריף הזדמנות להביא שינוי וקידמה לאיראן, אך המשטר האיראני קיצוני כתמיד", המשיך נתניהו. "האידיאולוגיה של משמרות המהפכה נטועה עמוק באיסלאם הלוחמני ולכן הם תמיד יהיו אויביה של אמריקה. הקרב בין איראן ודאעש לא הופך את איראן לחברה של אמריקה". לדברי ראש הממשלה, לטהראן ולארגון הטרור מטרות זהות: "בעניין זה, האויב של האויב שלך הוא האויב שלך. ההבדל הוא שדאעש משתמש בחרבות בעוד שאיראן מנסה להשיג נשק גרעיני".

נתניהו בנאומו בקונגרס, הערבצילום: אי־אף־פי

"הסכנה הגדולה ביותר היא הנישואים בין איסלאם לוחמני ונשק גרעיני", הוסיף נתניהו. "זה בדיוק מה שיכול לקרות אם העסקה המדוברת תצא לפועל כעת. עסקה זו לא תמנע מאיראן לפתח נשק גרעיני אלא רק תבטיח שהיא תשיג אותו, והרבה ממנו".

לדבריו, "אנו יודעים בוודאות שכל עסקה תכלול שני ויתורים: הראשון - היא תשאיר לאיראן תשתית נרחבת לפיתוח פצצה, כך שיידרש לה זמן קצר מאוד לייצר נשק גרעיני. השני - הפיקוח על איראן יעשה על ידי גורמים בינלאומיים, אך משגיחים מתעדים הפרות ולא עוצרים אותן. צפון קוריאה גירשה את הפקחים וייצרה פצצה בתוך כמה שנים. איראן הוכיחה שאין לסמוך עליה. ההסכמה יוצרת סכנה אמיתית שהיא תוכל להגיע לפצצה תוך הפרת העסקה, אך ההסכמה השנייה מדאיגה משום שאיראן יכולה להגיע לפצצה מבלי להפר אותה".

נתניהו לוחץ את ידו של יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, הערב בקונגרסצילום: אי־פי

לדברי נתניהו, "לפני הסרת הסנקציות על העולם לדרוש שלושה דברים: שאיראן תחדול מהתוקפנות שלה מול שכניה במזרח התיכון; תחדל מתמיכה בטרור ברחבי העולם; ותחדל לאיים על קיומה של ישראל, המדינה היהודית האחת והיחידה. אם היא תשנה את דרכיה, יש להסיר את הסנקציות, ואם לא אין לעשות זאת. אם איראן רוצה שיתייחסו אליה כאל מדינה נורמלית, שתנהג כמו מדינה נורמלית".

"כעת אומרים לנו שהחלופה היחידה היא מלחמה, וזה לא נכון. החלופה היא עסקה טובה בהרבה, שלא תספק לאיראן נתיב נוח לפצצה, עסקה אתה נוכל לחיות, מילולית", הוסיף נתניהו. "ההיסטוריה שמה אותנו בצומת חשוב, ועלינו לבחור בין שני נתיבים, האחד מוביל בסופו של דבר לאיראן גרעינית ולמלחמה. הנתיב השני אמנם קשה, אך יוביל לעסקה טובה יותר שתמנע איראן ומזרח תיכון גרעיניים וקץ נורא לכל האנושות".

אולם הקונגרס בעת נאום נתניהו, הערבצילום: אי־אף־פי

"נמצא אתנו היום ניצול השואה אלי ויזל", אמר נתניהו. "אלי, הלוואי ויכולתי להגיד לך שלקחי העבר נלמדו, אני יכול רק לנסות ולגרום לכך שלא נחזור על טעיות העבר. אני יכול להבטיח שהימים שבהם היהודים נותרו פסיביים בפני אויב רצחני תמו. אנו לא מפוזרים יותר בין האומות, חסרי כוח להגן על עצמנו. כראש ממשלת ישראל אני יכול להבטיח לך דבר אחד: גם אם ישראל תצטרך לעמוד לבד, היא תעמוד. אך אני יודע שאמריקה עומדת לצד ישראל".

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?