גילי כהן
גילי כהן

תחקיר של הצבא בעניין התקרית שבה עצר כוח צה"ל נער פלסטיני באמצעות שימוש בכלב תקיפה הוצג היום (חמישי) לרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ולשר הביטחון משה יעלון. בצה"ל מתכוונים לנקוט צעדים נגד החייל, שנשמע בסרטון שתיעד את התקרית מעודד את כלב עוקץ לאחר שהנער ננשך. במקביל, נפתחה חקירת מצ"ח לבירור המקרה.

לאחר התחקיר, הנחה מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל תמיר ידעי, להפסיק שימוש בכלבי עוקץ בגדה, עד לאחר שתתורגל מחדש ההוראה הצבאית בעניין. בשנת 2012 החליטו בצה"ל להפסיק להשתמש בכלבי תקיפה לשם פיזור הפגנות, אך לעתים משתמשים בכלבים עבור מארבים. כעת הוחלט כי השימוש בהם ייעשה רק באישור מפקדי חטיבה בגדה ומעלה.

בתחקיר נקבע עוד כי שימוש בכלבים "כנגד זורקי אבנים ומפרי סדר" בוצע בניגוד למשימה שהוגדרה על ידי מפקד החטיבה. תא"ל ידעי ציין כי "מדובר באירוע חמור של הפעלת כלבים המעידה על רמה מקצועית נמוכה, תרגום לא נכון ולא מספק של פוטנציאל הנזק לכדי פעולה אפקטיבית של מפקדים, ובהתנהגות ערכית לא ראויה".

לפני כחודשיים עצר כוח צה"ל בבית אומר נער פלסטיני, חמזה אבו האשם, בן 16, באמצעות שימוש בכלב תקיפה של יחידת "עוקץ". בסרטון שתיעד את התקרית נראה הנער הפלסטיני בין חיילים מיחידת עוקץ וכלביהם, הנושכים את הנער. ברקע נשמע קולו של אחד החיילים שאומר לנער: "מי פחדן, אה? מי פחדן? יופי, טוב מאוד", ולאחר מכן ממשיך ואומר לכלב: "תן בו".

הנער, שהואשם ביידוי אבנים וכלוא מאז מעצרו, נזקק לטיפול רפואי בעקבות התקרית. אביו של הנער, אחמד, אמר ל"הארץ" כי לאחר שצפתה בסרטון, אשתו כמעט התעלפה. "אני לא יודע אם יש אמא או אבא בעולם שיכולים להיות אדישים לתמונות כאלו. זה כאב לנו מאוד, בעיקר העובדה שהילד היה חסר אונים והחיילים חגגו עליו".

לאחר פרסום הסרטון אמר קצין בכיר באוגדת איו"ש כי השימוש בכלב למעצר תוכנן מראש, וקיבל את אישור הגורמים המוסמכים. הכוח הוצב באזור כחלק ממארב מתוכנן, שלדברי הקצין נועד לתפוס משליכי בקבוקי תבערה לעבר ההתנחלות כרמי צור ואל הכביש באזור. הקצין סבר כי שליחת הכלב למשימה היא מוצדקת, ומהווה "צעד מידתי עם סיכון נמוך לפגיעה בלתי הפיכה, ביחס לירי", אך הוסיף כי התנהגות הכוח לאחר מכן אינה ראויה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ