ראש הסגל בבית הלבן: ישראל לא יכולה לשלוט בעם אחר לנצח, הכיבוש חייב להסתיים

בנאום בוועידת "ג'יי סטריט", הבהיר ראש הסגל מקדונו כי המשבר עם ישראל סביב סוגיית המדינה הפלסטינית נותר בעינו. "אי אפשר להעמיד פנים שהדברים לא נאמרו", אמר בהתייחס לדברי נתניהו

חמי שלו
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
וושינגטון

ראש הסגל בבית הלבן דניס מקדונו הבהיר הערב (שני) שהמשבר ביחסים עם ישראל סביב סוגיית המדינה הפלסטינית נותר בעינו, למרות דברי ההבהרה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אי אפשר להעמיד פנים שהדברים הללו לא נאמרו", אמר מקדונו בוועידה השנתית של ועידת השדולה היהודית-אמריקאית ג'יי סטריט בוושינגטון.

"ישראל איננה יכולה לשלוט צבאית בעם אחר לנצח" אמר מקדונו, שהגיש לקהלו השמאלני צרור ניסוחים שזכו לתשואות רמות מהקהל. "הכיבוש בן 50 שנה חייב להגיע לקיצו", מקדונו אמר. הוא דחה טענות שה"ההערכה מחדש" עליה הודיע הממשל נובעת מ"רוגז אישי" של הנשיא על ראש הממשלה, אך הגדיר כ"מטרידים מאוד" את דברי ראש הממשלה שבהם "תחילה רמז ואחר כך השיב בצורה מפורשת שמדינה פלסטינית לא תקום במהלך כהונתו".

"אחרי הבחירות אמר ראש הממשלה שעמדתו לא השתנתה, אך עבור רבים בישראל ובקהילה הבינלאומית, הערות סותרות שכאלה מטילות ספק במחויבותו לפתרון של שתי מדינות, באופן דומה לאמירתו שהקמת ההתנחלויות נועדה לפצל קהילות פלסטיניות וטענתו שהמצב במזרח התיכון חייב 'להתייצב' לפני שניתן יהיה להקים מדינה פלסטינית. אי אפשר להעמיד פנים שההערות הללו מעולם לא נאמרו או שאינן מעלות תהיות לגבי מחויבותו של ראש הממשלה להשגת שלום באמצעות משא ומתן ישיר".

מקדונו נואם בוועידת ג'יי סטריט בוושינגטון, הערבצילום: משה זוסמן

מקדונו נמנע מלהתייחס לאפשרות שארצות הברית תעביר את אפיק המשא ומתן עם הפלסטינים לאו"ם - ויתכן שיש בכך ריכוך מסוים מדברים שנאמרו מיד עם היוודע תוצאות הבחירות - אך ציין שהנשיא אובמה "לעולם לא יחדול מלקדם את פתרון שתי המדינות", למרות הקושי. הוא גם פירט את קווי המתאר של הסדר: קווי 1967, חילופי שטחים מוסכמים, גבולות ביטחון ומדינה פלסטינית "ריבונית ובת קיימא" לצידה של מדינת ישראל.

במה שנראה כמשאלה בלתי אפשרית לנוכח הרכבה, מקדונו אמר כי ארצות הברית מצפה שהממשלה החדשה בישראל "תתאים הצהרות למעשים ותנקוט במדיניות שתפגין מחויבות אמתית לפתרון של שתי מדינות". באופן חריג, ראש סגל הבית הלבן אף הזהיר את הממשלה החדשה מפני כל מהלך של סיפוח חד־צדדי של שטחים ביהודה ושומרון. "סיפוח שכזה יהיה מוטעה ולא חוקי ואנו נתנגד לו בתוקף, וגם ידידות אחרות של ישראל יעשו זאת. הדבר רק יתרום לבידודה של ישראל".

מקדונו הגדיר את ג'יי סטריט, המנודה על ידי חלקים גדולים מהממסד היהודי האמריקאי, כ"שותפה" של הבית הלבן בקידום תהליך השלום ופתרון שתי המדינות. הוא קרא לחברי הארגון "להזכיר לכולם שיש קהל גדול התומך בשלום, שישנם אנשים רבים המאמינים, כמו הנשיא אובמה, שהשלום הוא נחוץ, השלום הוא צודק, וכן, השלום הוא אפשרי".

מקדונו גם הגן על המשא ומתן להשגת הסכם גרעין עם איראן, ואמר שהסכם כזה יוכל למנוע מאיראן מלקדם את תוכניתה הגרעינית "הרבה יותר מכל מתקפה צבאית – ומדובר ביעד ריאלי ובר־השגה". הוא גם דחה את ניסיונות הקונגרס להתערב ואף "לחבל" במשא ומתן עם איראן, והוסיף כי אובמה יטיל וטו על כל ניסיון לחוקק סנקציות חדשות נגד איראן, מהלך שעלול להטיל על ארצות הברית את האחריות במקרה של כישלון השיחות.

לסיום, במה שנראה כעקיצה נוספת לכיוונו של נתניהו, אמר מקדונו ש"עמדה אבסולוטיסטית יכולה לשמש לרטוריקה נאה, אבל כפי שאמרה סוזן רייס, סאונד־בייטס לא ימנעו מאיראן מלהשיג נשק גרעיני". הוא הגדיר את איום הגרעין האיראני כ"אחד האיומים הגדולים על הביטחון העולמי" וטען שהסכם מהסוג שאובמה חותר אליו יהווה את הפתרון הטוב ביותר לביטחונה של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ