בכירים אמריקאים: ישראל ריגלה אחר שיחות הגרעין בין איראן למעצמות

לפי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", יותר משכעסו על הריגול, בבית הלבן כעסו שישראל שיתפה את המידע שהשיגה עם חברי קונגרס אמריקאים כדי "לחתור תחת הדיפלומטיה של ארה"ב". ליברמן: לא מרגלים אחרי ארה"ב, יש מספיק מעורבים אחרים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

חברה לאבטחת מידע הנמצאת במוסקבה טוענת כי תוכנת ריגול הופעלה לצורך מעקב אחר שיחות הגרעין עם איראן באירופה. החברה, "קספרסקי", גילתה כי נעשה נגדה שימוש בווירוס וביקשה לבדוק היכן נעשה בו שימוש נוסף. בדיקה שעשתה החברה במיליוני מחשבים ברחבי העולם העלתה כי נעשה שימוש בתוכנה בשלושה בתי מלון באירופה, שאירחו באחרונה את שיחות הגרעין שהתקיימו בין איראן למעצמות.

דו"ח של החברה, שהגיע לידי הוול סטריט ג'ורנל ולמומחי אבטחה חיצוניים, גורס שתוכנת הריגול היא גרסה משופרת של "דוקו", וירוס שזוהה תחילה על ידי מומחי סייבר בשנת 2011.

לפי הדיווח היום (שלישי) בוול סטריט ג'ורנל, שציטט בכירים בעבר ובהווה בממשל האמריקאי, הריגול היה חלק מניסיון רחב יותר של ראש הממשלה בנימין נתניהו "לחדור" לשיחות כדי לבסס את טיעוניו נגד תנאי העסקה המתגבשת. בנוסף להאזנות, ישראל השיגה מידע מתדרוכים אמריקאים חשאיים, מודיעים ואנשי קשר באירופה.

ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן ומשלחתו בדרכם לדיון, בסוף השבוע בלוזאןצילום: אי־אף־פי

לדברי בכירים ששוחחו עם העיתון, מה שהפריע לבית הלבן יותר מכל היתה העובדה שישראל שיתפה את המידע הפנימי שהשיגה עם חברי קונגרס אמריקאים, במטרה ליצור התנגדות לעסקה עם איראן. "זה שישראל וארה"ב מרגלות זו אחר זו זה דבר אחד, אבל זה משהו אחר שישראל גונבת סודות אמריקאים ומעבירה אותם למחוקקים כדי לחתור תחת הדיפלומטיה של ארה"ב", אמר אחד הבכירים.

על פי הדיווח, הבית הלבן גילה את דבר הריגול כאשר סוכנויות מודיעין יירטו התקשרויות בין בכירים ישראלים שכללו פרטים שיכולים היו להיחשף רק באמצעות גישה לשיחות החשאיות.

בכירים ישראלים הכחישו שהמדינה ריגלה אחר הצד האמריקאי בשיחות הגרעין, ואמרו כי השיגו את המידע בדרכים אחרות, בין היתר באמצעות מעקב צמוד אחר מנהיגים איראנים. הם הוסיפו כי בכירים אירופים, ובייחוד הצרפתים, היו שקופים יותר עם הישראלים מאשר האמריקאים.

בסבב האחרון שהתקיים בין איראן למעצמות בלוזאן שבשווייץ התגלעו מחלוקות משמעותיות בין צרפת לבין ארה"ב שהקשו על ההתקדמות בשיחות. על רקע המחלוקת בין ארה"ב לצרפת, יצאה משלחת ישראלית לפריז כדי לדון בהסכם הגרעין.

הבכירים האמריקאים אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" שישראל עומדת בראש רשימת הארצות שמרגלות באגרסיביות אחר ארצות הברית, יחד עם סין, רוסיה וצרפת. מבין בעלות בריתה של ארה"ב, נגד הריגול הישראלי היא מפעילה את האמצעים הנגדיים הרבים ביותר.

בכיר במשרד ראש הממשלה אמר למגזין כי ההאשמות אינן נכונות, וכי "מדינת ישראל לא מרגלת אחר ארצות הברית או אחר בעלות בריתה האחרות. האשמות השווא מיועדות בבירור כדי לערער את הקשרים החזקים בין המדינות ואת יחסי הביטחון והמודיעין שאנו חולקים". בכיר ישראלי אחר אמר כי נתניהו והשגריר בארה"ב רון דרמר ידעו שהתערבות בשיחות תזיק ליחסים עם הבית הלבן, אך החליטו שזהו מחיר ששווה לשלמו.

שר החוץ אביגדור ליברמן התראיין הבוקר לגלי צה"ל והתייחס לדברים. "יש מספיק גורמים שמעורבים, כמו גורמים איראנים, והדיווח הוא לא מדויק בלשון המעטה. כל המידע שהשגנו זה דרך צד אחר ולא דרך ארה"ב. ההנחיה היא ברורה הרבה שנים, לא מרגלים אחר ארה"ב, לא בדרך ישירה ולא עקיפה".

כאשר החל הסבב הנוסף של שיחות הגרעין עם איראן בשווייץ בשנה שעברה, סוכני מודיעין-נגדי אמרו לחברים בצוות המשא ומתן האמריקאי שסביר שישראל תנסה לחדור להתקשרויות ביניהם, כך לפי בכיר בממשל אובמה.

בחודש שעבר דווח ב"הארץ" כי על רקע המתיחות בין ישראל לארה"ב החליט הבית הלבן לצמצם את ההיקף, האיכות ועומק העדכונים שהוא נותן לישראל על המו"מ בנושא תוכנית הגרעין האיראנית. פקידים ישראלים בכירים שמעורים בנושא ציינו כי האמריקאים חוששים שראש הממשלה נתניהו יעשה שימוש במידע שמועבר לישראל לצרכים פוליטיים וכדי לנסות לחבל במו"מ בין איראן לבין המעצמות. לדברי אחד מהם, האמריקאים ממשיכים להיפגש ולעדכן את ישראל אך מספקים מידע "ברזולוציה נמוכה יותר" על מה שמתרחש בחדרי המו"מ.

בתחילת החודש נאם נתניהו בפני הקונגרס האמריקאי והזהיר מפני הסכם הגרעין המתגבש עם איראן. הוא אמר כי ההסכם המתגבש הוא הסכם גרוע שיאפשר לשלטון בטהראן להשיג נשק גרעיני ויביא בסופו של דבר למלחמה אזורית. לדבריו, "מזה שנה אומרים לנו כי עסקה רעה עדיפה על 'אין עסקה'. ובכן. זוהי עסקה רעה מאוד ועדיף לנו בלעדיה". עוד בטרם הנאום, סנאטורים וחברי קונגרס בכירים מהמפלגה הדמוקרטית שרמזו לנתניהו שעליו לשקול מחדש את המהלך, שעלול להזיק לישראל.

פקיד ישראלי בכיר אמר ל"הארץ" כי ישראל גילתה על קיומו של ערוץ השיחות החשאי שניהלו ארה"ב ואיראן לקראת שיחות הגרעין חודשים ארוכים לפני שעודכנה על כך באופן רשמי על ידי הממשל האמריקאי. לדבריו, לישראל נודע על קיומן של השיחות החשאיות כבר מתחילת קיץ 2013 בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידיה.

באתר האינטרנט "באזפיד" דווח כי ישראל קיבלה את המידע מסעודיה. "היה לנו מודיעין על הפגישות הללו", סיפר שר ישראלי שצוטט בידיעה. לפי הדיווח, השר הישראלי סיפר כי "חברה מהמפרץ" חלקה את המידע עם ישראל ודחקה בה לגלות פרטים נוספים. "הייתי רוצה לומר שידענו את פרטי השיחות, אך זה לא נכון. מה שידענו הוא שארה"ב בחרה לא לגלות לנו על כך וזה היה מדאיג מאוד". על פי הדיווח, בכיר במשרד החוץ סיפר כי ערב הסעודית היא "החברה מהמפרץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ