שר החוץ האיראני: הושגו פתרונות ברוב הסוגיות, מקווה להתחיל בניסוח ההסכם הבוקר

שרי החוץ של איראן והמעצמות חידשו את הדיונים בלוזאן. בהודעה שמסר עם סיום השיחות הלילה, אמר שר החוץ הרוסי לברוב שהצדדים הגיעו להבנות עקרוניות וכי ההסכם ינוסח ביממה הקרובה

ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בלוזאן

שרי החוץ של איראן והמעצמות חידשו הבוקר (רביעי) את דיוני שיחות הגרעין במלון "ביאו-ריוואז'" בלוזאן. אחרי ישיבת תיאום קצרה בין שרי החוץ של המעצמות הבוקר, התקיימה ישיבת משא ומתן בהשתתפות שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. שרי החוץ של רוסיה, סין וצרפת עזבו במהלך הלילה והבוקר את לוזאן ושלוש המדינות מיוצגות בשיחות על ידי ראשי צוותי המשא ומתן שלהן.

שר החוץ האיראני זריף אמר עם סיום שיחות הגרעין אמש כי "הושגו פתרונות ברוב הסוגיות" וכי הוא מקווה שהצדדים יחלו בניסוח הסכם המסגרת עוד היום. "צריך מנוחה כדי להתחיל מוקדם בבוקר", הוסיף. לדברי שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, נציגי שש המעצמות הגיעו להבנות עקרוניות עם איראן בנושאים המרכזיים הקשורים לתוכנית הגרעין שלה, וההסכם ינוסח "בשעות הקרובות או ביממה הקרובה". הוא הוסיף כי שר החוץ האיראני זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ימסרו הצהרה לגבי ההסכם עוד היום. השיחות נפסקו קרוב לשעה שתיים בלילה.

על מה בדיוק איראן והמעצמות מדברות? המדריך המלא

המשלחת האיראנית בלוזאן, אמשצילום: רויטרס

דיפלומטים אירופאים ציינו כי אמש, אחרי ששר החוץ הסיני וונג יי עזב את לוזאן בחזרה לארצו, התברר שרוב שרי החוץ האחרים גם הם צריכים לעזוב בשל אילוצי לוח זמנים. שר החוץ הצרפתי פאביוס עזב את לוזאן הלילה לפריז וישוב לשיחות בהמשך היום בשעות אחר הצהריים אם יהיה בכך צורך. שרי החוץ של גרמניה ורוסיה יעזבו גם את לוזאן בשעות הבוקר. שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי יישאר בלוזאן וכך גם שרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני.

אחרי שהכתבים תודרכו כי כמה משרי החוץ הודיעו על כוונתם לעזוב בבוקר, התפרסמו בכלי תקשורת רבים כותרות על כך שהוצב אולטימטום לאיראנים שדורש קבלת החלטות עד הבוקר. בכירים אמריקאים שרתחו על התדרוכים של עמיתיהם האירופאים מיהרו לפרסם הכחשה לפיה הדיווחים על אולטימטום הם שקריים. האיראנים פרסמו גם הם הודעה דומה. שר החוץ האמריקאי קרי קיים אמש שיחת וידאו קונפרנס מאובטחת עם הנשיא ברק אובמה ועדכן אותו לגבי המצב בשיחות.

בלשכת ראש הממשלה בירושלים הגיבו בביקורת רבה להתפתחויות הליליות בשיחות הגרעין בלוזאן. "בשעות האחרונות של המו''מ הכריז גנרל איראני כי השמדת ישראל אינה נתונה למו''מ", כתב דוברו של נתניהו לתקשורת הערבית אופיר גנדלמן בחשבון הטוויטר הרשמי שלו. " אבל באופן מדהים לתת למשטר הרצחני באיראן נתיב לפצצה גרעינית זה נושא למו''מ. למה ממהרים לעסקה רעה? כל עסקה עם איראן חייבת גם לטפל התוקפנות האיראנית באזור ולא רק להגביל את יכולותיה הגרעיניות"‎.

אובמה בשיחת עדכון עם קרי מהמשא ומתן בלוזאן, אמשצילום: אי־אף־פי

נציגי איראן ושש המעצמות מקיימות משא ומתן מסביב לשעון בנסיון להגיע ל"הסכם מסגרת" בעניין תוכנית הגרעין של טהראן. למרות שהדד-ליין לסיום השיחות פקע בחצות, הבהירו גם האמריקאים וגם האיראנים כי הם מוכנים להישאר בלוזאן ולהמשיך במשא ומתן גם היום בניסיון להביא לפריצת דרך. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט ציין בתדרוך היומי לכתבים אמש כי השיחות עם איראן יימשכו גם ביום רביעי אם יהיה בכך צורך. "אם מתקרבים לקו הסיום צריך להמשיך ולהתקדם", אמר.

חבר צוות המשא ומתן של איראן, חאמיד בעידינז'אד, אמר אמש כי הדיונים צפויים להימשך אל תוך הלילה וציין כי עדיין נותרו כמה מחלוקות שמהוות מכשול בפני הגעה להסכם. הוא טען כי אחת הסיבות לעיכוב היא מחלוקת פנימית בין נציגי המעצמות לבין עצמם. "המעצמות צריכות עוד דיונים ותיאומים פנימיים", אמר. "אנחנו מוכנים להישאר כאן כמה שצריך".

נציגי איראן והמעצמות מנהלים משא ומתן בלוזאן מאז יום רביעי שעבר בניסיון להגיע להסכם מסגרת שיקבע עקרונות לפתרון סוגיית הגרעין ושלאחריו יימשך המשא ומתן על הסכם כולל עד ה-30 ביוני. בתחילת סבב השיחות היה נראה כי ניתן יהיה להשיג הסכם מסגרת עוד לפני הדד-ליין של ה-31 במארס, אולם ככל שעברו הימים התברר שלא כך הדבר.

המלון בו נערכות שיחות הגרעין בלוזאן, הלילהצילום: אי־אף־פי

דיפלומטים מערביים ציינו שנציגי איראן משכו זמן וסירבו להתפשר בסוגיות שנותרו במחלוקת כמו מספר השנים שהסכם הגרעין יישאר בתוקף, לוח הזמנים להסרת הסנקציות, עתיד פעילות המחקר והפיתוח שאיראן מבצעת בצנטריפוגות מתקדמות ועוד. ההחלטה להכנס למשא ומתן לילי עם אפשרות של הארכת המשא ומתן הגיעה אחרי יום של שיחות אינטנסיביות ביותר שהחל בשעה שבע בבוקר. מדי כמה שעות התכנסה ישיבה בת כמה שעות בהשתתפות שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ושרי החוץ של ארה"ב, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה.

שר החוץ הצרפתי פאביוס אמר אמש כי השיחות נמשכות ומתקדמות אולם הן קשות ומורכבות ביותר. המסר החריף ביותר הגיע מבכירים במשלחת הגרמנית שאמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי השיחות קשות ביותר "וייתכן שלא יהיה מנוס אלא לעצור את השעון", כלומר לפוצץ את המשא ומתן במידה ואיראן לא תסכים להתגמש.

שעות ספורות לפני הדד-ליין להגעה להסכם תקף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פעם נוספת את המשא ומתן בין איראן למעצמות. "ההסכם המתגבש בלוזאן סולל את הדרך לאיראן עם נשק גרעיני", אמר נתניהו בנאום בפתיחת מושב הכנסת. "זמן הפריצה של איראן לנשק גרעיני לא יארך שנים כפי שאמרו לנו בהתחלה אלא יצטמצם לפחות משנה וייתכן שאולי אף פחות מכך".

נתניהו ציין בנאומו כי הוא מעריך את הברית עם ארה"ב אולם הבהיר כי בנושא האיראני יש בין המדינות מחלוקת. "כשמדובר באיום קיומי ישראל חייבת לעמוד על דעתה", הדגיש. ראש הממשלה ציין עוד כי המעצמות התקפלו בשורה של סוגיות בהן הציגו בתחילת המשא ומתן עם איראן עמדות קשוחות בהרבה. "ההסכם המתגבש בלוזאן ישאיר בידי איראן מתקנים תת-קרקעיים להעשרת אורניום, כור מים כבדים באראק וצנטריפוגות מתקדמות", אמר נתניהו. "אלה כל אותם דברים שרק לפני כמה חודשים נאמר לנו בצדק שהם אינם חיוניים לתוכנית גרעין לצורכי שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ