עבאס: הוריתי להשיב לישראל את כספי המסים שהיא העבירה לרשות

העברת כספי המסים הוקפאה בעקבות פניית הרשות לבית הדין בהאג. ישראל הסכימה להשיב את הכסף בקיזוז חובות הפלסטינים, אך יו"ר הרשות מבהיר: או שישיבו את מלוא הסכום, או שנפנה לבוררות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום (ראשון) כי הורה להשיב לישראל את כספי המסים הפלסטיניים שהיא העבירה לרשות. זאת לאחר שלדבריו, ישראל קיזזה מהכסף את חובות הרשות לחברות ישראליות.

בדצמבר האחרון החלה ישראל לעכב את העברתם של כספי מסים ומכס בשווי 130 מיליון דולר בחודש לרשות הפלסטינית, בתגובה להצטרפותה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. תחת לחץ בינלאומי הסכימה ישראל לפני כשבועיים לשחרר את העברתם של 400 מיליון דולר, בקיזוז החובות של הרשות הפלסטינית לחברות תשתיות ישראליות כמו חברת החשמל. בפברואר האחרון עצרה חברת החשמל את אספקת החשמל למספר ערים פלסטיניות בגדה המערבית, זאת כדי ללחוץ על הרשות, אשר חבה לה, לטענתה, כחצי מיליארד שקלים.

עבאס נואם בחנוכת פארק חדש ברמאללה, היוםצילום: רויטרס

לדבריו של עבאס, בדרך זו קוצצו שליש מכספי המסים שישראל היתה צריכה להעביר לפלסטינים. "אנו משיבים לישראל את הכסף", אמר. "או שישיבו לנו את מלוא הסכום, או שנפנה לבוררות או לבית הדין הפלילי".

בשבוע שעבר הצטרפה הרשות הפלסטינית לבית הדין בהאג. באותו יום התייחס עבאס לסוגיית המסים, ואמר כי הפלסטינים לא יסכימו לקבל את כספי המסים שבידי ישראל לפי התנאים שהיא מציבה, ושאותם קבעה באופן חד צדדי. הוא הזהיר כי אם ישראל תמשיך במדיניותה, הוא יביא את הסוגיה בפני בית הדין.

למרות הצטרפות הפלסטינים לבית הדין, צביונו הפוליטי של הסכסוך עם ישראל צפוי להרתיע את התובעים מפני חקירת התלונות שלהם. כמו כן, בפני בית הדין ניצבות גם בעיות פרקטיות: מאחר שישראל איננה חברה בבית הדין הבינלאומי, אין היא חייבת לשתף פעולה – גם אם יופעל עליה לחץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ