בית הנבחרים האמריקאי אישר את החוק לפיקוח על הסכם הגרעין עם איראן

החוק, שעבר ברוב של 400 תומכים לעומת 25 מתנגדים, טעון כעת את חתימתו של הנשיא אובמה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

בית הנבחרים האמריקאי אישר אתמול (חמישי) ברוב גורף את החוק המעניק לקונגרס סמכויות לפיקוח על הסכם הגרעין עם איראן.

400 מחוקקים הצביעו בעד, ו-25 התנגדו. כעת יעבור החוק לבית הלבן, שם יידרש הנשיא ברק אובמה לחתום עליו ולאשר אותו. לפני אישור הסנאט ובית הנבחרים, הודיע הבית הלבן שאם שני המוסדות יאשרו אותו אובמה יחתום עליו.

הצעת החוק עלתה על שולחן בית הנבחרים לאחר שבשבוע שעבר אישר הסנאט האמריקאי, גם כן ברוב גורף, את החוק: 98 בעד מול מתנגד אחד - הסנאטור הרפובליקאי ממדינת ארקנסו, טום קוטון.

בחודש שעבר אישרה ועדת החוץ של הסנאט פה אחד את הצעת החוק המרוככת בנושא פיקוח הקונגרס על הסכם גרעין כולל עם איראן, אם הוא ייחתם בסוף יוני. אישור החוק התאפשר אחרי השגת פשרה בין הרפובליקאים לדמוקרטים בוועדה, במסגרתה הוסרו רוב הסעיפים להם התנגד הבית הלבן ושבשילובם בחוק תמך ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

אובמה לאחר פגישה עם מוצעת מנהיגי מדינות המפרץ, אתמולצילום: אי־פי

מי שגיבש את הפשרה היה יו"ר הוועדה מטעם המפלגה הרפובליקאית הסנאטור בוב קורקר, שניסח את הצעת החוק המקורית, והנציג הבכיר של הדמוקרטים בוועדה הסנאטור בן קארדין. לפי הפשרה, נוסח החוק ירוכך משמעותית ופרק הזמן שיוקצב לפיקוח הקונגרס על ההסכם ושיעכב את ביצוע ההסכם יקוצר מ-60 ל-30 יום.

בנוסף, במסגרת הפשרה הוסר מהחוק סעיף שקובע כי הסרת הסנקציות מעל איראן תותנה בסיום התמיכה האיראנית בארגוני טרור. מדובר היה בסעיף שהוכנס לחוק בין השאר בעקבות עמדתו של ראש הממשלה נתניהו - שקרא לא לחתום על הסכם עם איראן עד שזו לא מפסיקה את תמיכתה בטרור. במסגרת הפשרה נדחתה הצעה של הסנאטור הרפובליקאי מרקו רוביו, להכניס לחוק סעיף שיתנה כל הסכם גרעין בהכרה איראנית בזכותה של ישראל להתקיים. גם במקרה הזה מדובר היה בדרישה אותה הציב לאחרונה נתניהו.

לצד זאת, שש המעצמות דורשות כי הסכם הגרעין הכולל עם איראן יכלול מגבלות נוקשות על היקף פעילות המחקר והפיתוח שאיראן תוכל לבצע בצנטריפוגות מתקדמות בעשר השנים הראשונות ליישום ההסכם וכן במשך כמה שנים לאחר מכן. כך אמר ל"הארץ" פקיד גרמני בכיר שמעורה במשא ומתן שמתקיים בימים אלה.

"סוגיית המחקר והפיתוח שאיראן מבצעת היא ביג דיל", אמר הבכיר הגרמני, שביקש להישאר בעילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית של המשא ומתן עם טהראן. "ההסכם הכולל חייב לכלול מגבלות ברורות על המחקר והפיתוח כדי שיכולת העשרת האורניום של איראן לא תגיע עד מעל הגג".

הבכיר הגרמני ציין כי הממשלות בברלין ובירושלים מקיימות מגעים קבועים בנושא המשא ומתן עם איראן, גם בדרג מומחים וגם בדרג המדיני. השבוע הגיע לברלין היועץ לביטחון לאומי, יוסי כהן, לשיחות שיעסקו בעיקר בנושא האיראני. פעילות המחקר והפיתוח של איראן היא אחת הסוגיות המרכזיות שמדאיגות את ישראל בהסכם הגרעין המתגבש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ