חשד לפיגוע: צעיר ישראלי נדקר ונפצע באורח בינוני בצומת מישור אדומים

חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום פינו את הפצוע שנדקר בפלג גופו העליון לבית החולים שערי צדק בירושלים. מצבו מוגדר יציב

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ישראלי כבן 19 נדקר הבוקר (שני) ונפצע באורח קל בצומת מישור אדומים, ממזרח לירושלים. בזירת האירוע נמצאה סכין, שככל הנראה שימשה את הדוקר, שהצליח להימלט מהמקום. הפצוע, שנדקר בפלג גופו העליון, הובא למחסום א-זעים שבמזרח ירושלים ומשם פינו אותו חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום לבית החולים שערי צדק בעיר. הוא קיבל טיפול רפואי בחדר הטראומה בבית החולים ושוחרר לאחר כמה שעות לביתו.

בדצמבר האחרון דקר צעיר פלסטיני שני ישראלים בסניף סופרמרקט "רמי לוי" במישור אדומים. השניים נפצעו באורח בינוני והמחבל נורה על ידי מאבטח ממשרד ראש הממשלה ששהה במקום במקרה ונפצע באורח קל עד בינוני. משהשב"כ נמסר אז כי המחבל הוא בן 16, תושב העיירה אל-עזריה שממזרח לירושלים, שלא נעצר קודם לכן.

כמו הפיגוע שאירע הבוקר, רוב מוחלט מהפיגועים בירושלים ובסביבותיה בשנה האחרונה (וניתן למנות כעשרה פיגועים) נעשו על ידי "מפגע בודד", שם קוד למחבל שיוצא לפיגוע ללא גיבוי ארגוני וללא הכנות מראש, ולכן לכוחות הביטחון מאוד קשה לאתר ולעצור אותו.

גם כלי הנשק שמשמשים בדרך כלל את המחבלים במקרים אלה אינם דורשים תשתית ארגונית, לרוב מדובר בכלי רכב המשמש לפיגוע דריסה, או בסכין. בחלק מהמקרים נטלו ארגוני טרור שונים אחריות על הפיגוע בדיעבד, אך מבלי שהיה להם חלק בביצוע הפיגוע, או אפילו ידיעה עליו. חלק מהמפגעים, כמו בני הדודים ממשפחת אל ג'מאל שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף בנובמבר שעבר, היו קשורים בקשרים רופפים למדי לאחד הארגונים.

אחרים היו מוכרים כאנשים דתיים, שעניין העלייה להר הבית בוער בקרבם, כמו איברהים אל עכארי, שביצע לפני חצי שנה את פיגוע הדריסה בו נהרג השוטר תושב מחנה הפליטים שועפט. על פי אשתו הוא יצא מהבית לעבר הר הבית, לאחר שצפה בדיווח על כך ששוטרים דרכו על השטיחים במסגד אל אקצא באותו בוקר. ככל הנראה, בדרכו להר הבית נמלך בדעתו ודהר עם מכוניתו לתוך קבוצת שוטרים שנקלעה לדרכו.

בחלק מהפיגועים הצביעו המפגעים עצמם, אם נתפסו, או בני משפחותיהם, על אירוע השפלה או עיכוב שעודד אותם לעבר המעשה. ח'אלד קוטינה, שביצע את פיגוע הדריסה בו נהרג בחודש שעבר יוחאי שרקי, אמר בחקירתו כי הסיבה היתה העיכובים שחווה במחסום שועפט. עבד אל רחמן שלודי, שביצע את הפיגוע בו נרצחו בשנה שעברה התינוקת חיה זיסל ברון וקארן ימימה מוסקרה, עשה זאת לדברי בני משפחתו בשל השפלה שחש במהלך חיפוש שנעשה בביתו כמה חודשים קודם לכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ