יעלון: גרמניה העבירה לישראל ארבע סוללות פטריוט כחלק מהסיוע הביטחוני

מדובר בסוללות מדגם pac-2 שהועברו במסגרת הסכם בין המדינות. מוקדם יותר חתם משרד הביטחון על חוזה לרכישת ארבע ספינות מגרמניה להגנת אסדות הגז.

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, אמר אחר הצהריים (שני) כי גרמניה העבירה סוללות פטריוט לישראל כחלק מהסיוע הביטחוני השוטף. יעלון אמר את הדברים במהלך מסיבת עיתונאים עם שרת ההגנה של גרמניה, אורסולה פון דר-ליין, בקריה בתל אביב. מדובר בארבע סוללות מדגם pac-2 שהועברו לישראל בשנים האחרונות במסגרת הסכם בין המדינות. הסוללות הן חלק מעודפי הצבא הגרמני, שהחליט לצמצם את כוחותיו.

במסיבת העיתונאים התייחסו יעלון ופון דר-ליין למערכת היחסים הביטחוניים בין המדינות. שר הביטחון אמר בנוגע לשיתוף הפעולה כי "הדברים באים לידי ביטוי בהענקת סוללות פטריוט לחיל האוויר וברכש הצוללות לחיל הים הישראלי, עובדה אשר מאפשרת לנו לבסס זרוע ימית ארוכה, מתוחכמת ורבת עוצמה".

סוללות פטריוט בכרמל, ארכיוןצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

לא מדובר בפעם הראשונה שבה ישראל מקבלת מערכת "פטריוט" מגרמניה. במהלך מלחמת המפרץ השנייה הגיעו ישראל וגרמניה להסכם שבמסגרתו הושאלו לישראל שתי סוללות פטריוט של הצבא הגרמני ללא תמורה כספית. גם במקרה זה היו הסוללות מדגם pac-2.

מוקדם יותר חתם משרד הביטחון על חוזה לרכישת ארבע ספינות מגרמניה. הספינות, שיירכשו עבור חיל הים, ישמשו להגנת אסדות קידוח הגז. במסגרת החוזה תקבל ישראל מממשלת גרמניה מענק של 115 מיליון אירו למימון העסקה, והמספנה הגרמנית התחייבה לרכש גומלין בגובה 700 מיליון שקל בישראל. היקפה הכולל של העסקה נאמד ב-430 מיליון אירו.

בהודעת משרד הביטחון נכתב כי "עסקת 'מים כלכליים' (השם למרחב האבטחה של אסדות הקידוח, החורג מהמים הטריטוריאליים בישראל) תמומן מתקציב ייעודי נפרד מתקציב הביטחון, שאישרה הממשלה". מי שחתמו על החוזה הם מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') דן הראל, ומנכ"ל המספנה הגרמנית TKMS, אנדראס בורמסטר.

חתימת ההסכם מגיעה לאחר מגעים דיפלומטיים בין ישראל לגרמניה, במסגרתם הסכימה ממשלת גרמניה להעניק לישראל את המענק לטובת רכישת הספינות, וזאת למרות מתיחות בין שתי המדינות מאז פיצוץ המשא ומתן עם הפלסטינים. ב"הארץ" דווח אשתקד כי בשל הפיצוץ בשיחות, ממשלת גרמניה החליטה לא להעניק לישראל את המענק לרכישת הספינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ