הבנק העולמי: האבטלה בעזה הגבוהה בעולם

דו"ח על המצב הכלכלי ברצועה מראה כי הסגר שמוטל עליה בשנים האחרונות הביא לירידה חדה בתמ"ג. כ-40% מהתושבים חיים בעוני וההכנסה ירדה ב-30% מאז 1994

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

דו"ח כלכלי חדש של הבנק העולמי משרטט תמונת מצב קשה של הכלכלה בעזה. לפי הדו"ח, האבטלה ברצועה היא הגבוהה בעולם והסגר שמוטל עליה בשנים האחרונות, כמו גם המלחמות עם ישראל, גורם לירידה משמעותית בתוצר המקומי גולמי (תמ"ג).

מחברי הדו"ח, שיוצג לגורמים שונים ברשות הפלסטינית בפגישה שתתקיים בבריסל בשבוע הבא, מעריכים כי התמ"ג של רצועת עזה אמור היה להיות פי ארבעה מזה הנוכחי אולם המלחמות בשנים האחרונות ובעיקר מבצע צוק איתן לצד המשך הסגר, מנעו זאת. לפי הדו"ח, הסגר שהוטל על רצועת עזה מאז 2007 גרם לאובדן של כ-50% מהתמ"ג המקומי. האבטלה בעזה היא הגבוהה בעולם ושיעורה 43%. מה שמבשר רעות אף יותר הוא אבטלת הצעירים, שעלתה ל-60% בסוף 2014.

"נתוני האבטלה והעוני של עזה מטרידים מאד והתחזית הכלכלית מדאיגה. שוק העבודה בעזה כיום אינו יכול להציע מקומות עבודה, מה שמשאיר אוכלוסייה גדולה במצב של ייאוש ובפרט הצעירים", אמר סטין לאו יורגנסן, נציג הבנק העולמי בגדה המערבית וברצועה. "הסגר הנמשך והמלחמה ב-2014 גבו מחיר מכלכלת עזה ופרנסת תושביה. הייצוא מעזה נעלם למעשה והמגזר היצרני הצטמצם בכ-60%. הכלכלה אינה יכולה להתקיים ללא קשר עם העולם החיצוני".

לפי הנתונים בדו"ח, התמ"ג האמיתי של עזה גבוה רק בכשני אחוזים מזה שהיה לפני כ-20 שנה, בשנת 1994 - בעוד בתקופה זו גדלה האוכלוסיה בכ-230%. כתוצאה מכך ההכנסה לנפש בעזה נמוכה היום ב-31% מאשר ב-1994. מבצע צוק איתן צמצם את התמ"ג של עזה בכ-530 מיליון דולר מרמתו הצפויה המשוערת. ענפי הבנייה, החקלאות, הייצור והחשמל הם אלה שסבלו את ההפסדים הגדולים ביותר, כאשר התפוקה בענף הבנייה ירדה ב-83% במחצית השנייה של 2014 ובכ-50% בשאר הענפים. עזה הפכה גם למקור מרכזי לגירעונות ולמעמסה על תקציב הרשות הפלסטינית, שהועצמו בשל הפיצול ביניהן. בעוד ש-43% מהוצאות הרשות הן בעזה, רק 13% מהכנסותיה מגיעות משם.

סוחר מתכות ברצועת עזה. 60% אבטלה בקרב צעיריםצילום: אי־אף־פי

עוד נכתב בדו"ח כי תושבי עזה סובלים מאיכות ירודה של שירותים ציבוריים בסיסיים, כמו חשמל, מים וביוב. כמעט 80% מתושבי עזה מקבלים סעד כלשהו, אך יחד עם זאת כ-40% מהם עדיין חיים מתחת לקו העוני. לדברי יורגנסן, "מה שמזעזע אף יותר היא המציאות שבה רובם של 1.8 מיליון תושבי עזה סגורים בשטח של 160 קמ"ר ואינם יכולים לצאת משטח זה ללא אישורים. כשליש מילדי עזה הפגינו תסמינים מצוקה פוסט-טראומתית עוד לפני הסכסוך הצבאי של 2014, והיום אף יותר", אמר.

בבנק העולמי מסבירים כי המצב הקיים ברצועה אינו יכול להימשך, וכי ההתאוששות תלויה בהקלת הסגר עליה. בבנק קוראים לאפשר הכנסת חומרי בנייה בכמויות מספיקות וכן לאפשר ייצוא. בנוסף, אמרו, דרוש מימון תורמים לעבודות שיקום. מחברי הדוח"ח סבורים כי גם ייעול מערכות השלטון וחיזוק מוסדותיו תחת הנהגת הרשות הפלסטינית הם תנאים הכרחיים להתאוששות כלכלית בעזה.

בישראל מנסים להציג תמונת מצב פחות קודרת והשבוע דיווח מתאם פעולות הממשלה, האלוף יואב פולי מרדכי, בראיון לעיתון אל-קודס שישראל הכניסה יותר ממיליון טון של חומרי בנייה לצד הקלות בסגר והאפשרות להוצאת תוצרת חקלאית מהרצועה. במקביל, אונר"א דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם עם סעודיה במסגרתו יקבל הארגון הבינלאומי 111 מיליון דולר כדי לסייע לפליטים הפלסטינים מתוכם 75 מיליון יושקעו בשיקום הרצועה בעוד הסכומים הנותרים יופנו לעזרת הפליטים הפלסטינים בסוריה ובירדן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ