נתניהו על רקע המאבק בפיפ"א: "לא טעינו ולא שגינו. להפסיק להצטדק"

בפתח ישיבת הממשלה היום אמר נתניהו ש"המסע להשחרת פני ישראל" קשור ברצון לשלול את קיומה. רה"מ לשר החוץ הגרמני: לחצו על עבאס לחדש את המו"מ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע דחיית הדרישה הפלסטינית להרחיק את ישראל מארגון פיפ"א, טען הבוקר (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי ישראל עומדת לנוכח "מסע בינלאומי להשחרת פניה". לדברי נתניהו, המהלך אינו קשור למדיניותה בגדה המערבית וברצועת עזה, אלא לרצון לשלול את זכות קיומה. "הדבר האחרון שאנחנו צריכים לעשות זה להרכין ראש ולשאול איפה טעינו ואיפה שגינו", אמר נתניהו. "לא טעינו ולא שגינו. מציבים לנו סטנדרטים שלא מציבים לאף דמוקרטיה אחרת. לא צריך להצטדק, אלא פשוט לומר את האמת".

נתניהו אמר את הדברים יומיים לאחר שפיפ"א, התאחדות הגג של הכדורגל העולמי, סיכמה על הקמת ועדה בינלאומית שתבדוק את ההגבלות על כדורגלנים פלסטינים בשטחים ואת מעמדן של חמש קבוצות כדורגל ישראליות מההתנחלויות.

"זה לא משנה מה שאנחנו עושים, אלא מה שאנחנו מהווים", אמר נתניהו. "מה לא אמרו על העם היהודי בהיסטוריה – שאנחנו מקור רוע בעולם, שאנחנו שותים את דמם של ילדים קטנים. כל זה אומרים עלינו היום. זה לא היה נכון אז וזה לא נכון היום. כל עוד לא נאמין בעצמנו לדברים האלה, וכל עוד נדחה אותם ולא נעסוק בהלקאה עצמית, נהיה חזקים ואיתנים".

נתניהו ושטיינמאייר, היוםצילום: מרק ישראל סלם

נתניהו הוסיף: "אומרים שרק אם נהיה יותר נחמדים או יותר נדיבים...עשינו הרבה ויתורים — זה לא שינה דבר, כי זה מסע דה לגיטימציה הרבה יותר עמוק, שרוצה לשלול את עצם זכותנו לחיות כאן. על סוריה אין גינויים ואין מחאות, אבל אותנו מאשימים כהורגי ילדים".

לפני ישיבת הממשלה נפגש נתניהו עם שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר וביקש ממנו ללחוץ על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) להפסיק לפעול נגד ישראל בפורומים בינלאומיים ולחדש את שיחות השלום עם ישראל.

"אנחנו צריכים לשגר מסר ברור לפלסטינים ואני מקווה שתנצל את פגישותיך איתם כדי לעשות זאת", אמר נתניהו לשטיינמאייר בהצהרות לתקשורת בסיום פגישתם של השניים בירושלים, והזכיר את המהלך הפלסטיני בפיפ"א. "אמור לפלסטינים להפסיק את קמפיין הדה-לגיטימציה שלהם נגד ישראל ולחזור לשולחן המו"מ ללא תנאים מוקדמים", ביקש נתניהו.

נתניהו ציין כי הוא מעוניין לחדש את שיחות השלום הישירות עם הפלסטינים והדגיש כי הוא מחויב לעיקרון "שתי מדינות לשני עמים". לדבריו, ישראל מוכנה לבצע צעדים בוני אמון מול הפלסטינים כמו מתן היתר לכניסת 800 משאיות עם סיוע הומניטארי לעזה ביום. "אנחנו מוכנים לבצע צעדים נוספים", אמר ראש הממשלה.

שטיינמאייר השיב לנתניהו כי גרמניה סבורה שחייבים להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים. "יהיה קשה לחדש את המשא ומתן, אבל חייבים לנסות", אמר שר החוץ הגרמני. הוא קרא לקדם את שיקום רצועת עזה ואמר שיש לעשות הכל כדי למנוע את חידוש הלחימה בעזה.

נתניהו התייחס בשבוע שעבר לנושא הפלסטיני בתדרוך שקיים לתא הכתבים המדיניים. לדבריו, הוא אמר במהלך מערכת הבחירות שאינו רואה מדינה פלסטינית קמה בימי כהונתו כראש ממשלה, כיוון שהפלסטינים לא גילו כל גמישות לגבי דרישות הביטחון של ישראל, שבעיניו הן קריטיות להשגת הסכם שלום.

"לא חזרתי בי מרעיון שתי המדינות. אם הפלסטינים ישנו את גישתם נהיה במציאות אחרת", אמר. "אני באמת מתכוון לזה שאני בעד שתי מדינות, אבל גם מתכוון למה שאני אומר בעניין דרישות הביטחון. הנשיא אובמה, שר החוץ קרי והגנרל ג'ון אלן (שגיבש את התכנית הביטחונית למדינה הפלסטינית העתידית, ב"ר) יודעים שזו לא גחמה, זה לא טריק, עניין הביטחון הוא נושא שצריך לתת לו מענה".

נתניהו הדגיש כי הבעיה המרכזית אינה הברחות נשק מירדן לתוך הגדה המערבית ביום שאחרי הקמת מדינה פלסטינית, אלא מה יהיה המשטר ומה יהיה הגורם שמייצב את הביטחון בשטחים שישראל מתבקשת לפנות. "אין שום גורם אחר שיכול לייצב שם את המצב הביטחוני חוץ מישראל", אמר נתניהו. "תראו לי מי יכול לעשות את זה חוץ מאתנו".

כתבות מומלצות

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ