אישום: מורים מהדרום הפיצו לתלמידיהם מסרים של דאעש

לפי כתבי האישום, שישה בני משפחה מהיישוב חורה, בהם ארבעה מורים, תכננו לצאת לסוריה כדי להילחם לצד המורדים וניצלו את מעמדם כדי להטיף לתלמידים על ארגון המדינה האיסלאמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כתבי אישום הוגשו בימים האחרונים נגד שישה תושבי חורה שבנגב, בהם ארבעה מורים בבתי ספר ביישוב וברהט, בגין הקמת חוליה התומכת בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כך הותר היום (שני) לפרסום. לפי כתב האישום, השישה, רובם בשנות ה-20 לחייהם, הטיפו לתלמידיהם על הארגון ואף תכננו לצאת לסוריה כדי להילחם לצד כוחות המורדים.

על פי כתבי האישום, שהוגשו בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, המורים שלימדו בבתי ספר בחורה וברהט ניצלו את מעמדם כדי להעביר לילדים ולמורים מסרים המזוהים עם הארגון, כגון שרטוט מפה של המדינה האיסלמית והשמעת שירים בשבח הארגון. מחקירת שב"כ וימ"ר נגב עולה כי הנאשמים השתתתפו במפגשים חשאיים, דנו במטרות הארגון וניסו לשכנע את קרוביהם להצטרף אליו. החקירה נגדם החלה בחודש מאי תחת צו איסור פרסום, והוגשו בקשות למעצר עד תום ההליכים המשפטיים.

הנאשמים משתייכים כולם למשפחת אבו-אלקיעאן - בשיר אבו-אלקיעאן (26), מורה בבית ספר יסודי בחורה, אכרם אבו-אלקיעאן (30), מורה בבית ספר יסודי ברהט, מחמד אבו-אלקיעאן (27), מורה בתיכון בחורה, עיסא אבו-אלקיעאן (27), שריף אבו-אלקיעאן (23) וחמזה אבו-אלקעיאן (27), מורה בחורה. סעיפי האישום נגד השישה מתייחסים לשורה של עבירות: תמיכה בארגון טרור, פרסום, החזקה והפצת חומר של התאחדות לא חוקית, קשירת קשר לפשע ויציאה מהארץ שלא כדין.

הנאשמים ממשפחת אבו-אלקיעאן

על פי כתבי האישום, הנאשם מוחמד אבו-אלקיעאן שימש לעתים קרובות נואם במסגד חמזה בחורה, ובחלק מהדרשות קרא לתמוך במדינה האיסלאמית. בנוסף, התקיימו במקומות מסתור ביישוב מפגשים חשאיים של חברי החוליה, בהם שימש מוחמד מורה רוחני ובמהלכם סיפר למשתתפים, ובהם קטינים, על הארגון.

עוד עולה מכתבי האישום כי בשיר אבו-אלקיעאן הקים דף פייסבוק וכן פתח חשבון אימייל כדי להפיץ תכנים בנושא המדינה האיסלאמית וקרא לתמוך באלקעדה לכ-1,500 מכרים. בתחילת 2014 החל להשתתף בשיעורי דת במסגד חמזה, ושם פגש את שאר הנאשמים וכן תומכי דאעש אחרים, בהם אדם שהצטרף לשורות הארגון ונהרג בסוריה. באחת הפעמים העלה הנאשם סרטון המשבח את אוסמה בן לאדן ומחק אותו, לאחר שמשפחתו הפצירה שיעשה כן כדי שלא יאבד את עבודתו כמורה.

בהמשך למפגשים החליטו חלק מחברי החוליה לצאת לסוריה ולהצטרף לארגון. הם תכננו לצאת לסעודיה דרך ירדן במהלך חודש הרמדאן השנה, תוך התחזות ליוצאים למטרות דתיות. בסעודיה תכננו הנאשמים ליצור קשר עם פעילים ובכך להצטרף לשורותיהם.

היישוב חורה, ב-2013צילום: עופר וקנין

בהודעת שב"כ נמסר כי מלבד העצורים, נחקרו בפרשה מורים נוספים וכן מנהל של אחד מבתי-הספר, שנחשד כי ידע על תמיכתם בדאעש ועל מעשיהם של חלק מהמורים אך לא נקט נגדם צעדים. בחקירתו טען המנהל כי לא ידע על המעשים.

שר החינוך, נפתלי בנט, הנחה לזמן לשימוע מיידי את המעורבים ולפעול לשלילת רישיון ההוראה שלהם. השר בנט אמר כי "ננקוט ביד הקשה ביותר כלפי מורים שניצלו את תפקידם בצורה בזויה ובמקום לשמור על תלמידים פגעו בהם". עוד אמר בנט: "יש לנו אפס סובלנות כלפי פוגעים בארצנו. נשמור על מערכת חינוך נקייה ולא ניתן לאף אחד לזהם את ילדינו".

בהודעת משרד החינוך נכתב כי המשרד "מברך את שירות הביטחון הכללי ואת משטרת ישראל על פעילותם החשובה שהביאה לעצירה מיידית של פעילות עוינת בתוך מערכת החינוך הישראלית. המשרד ימשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון לשמירה על שלומם של תלמידי ישראל. משרד החינוך יפעל בימים הקרובים בתוך בתי הספר שבהם פעלו אנשי החינוך שנעצרו, ויפעל להחזרת האמון והיציבות לאנשי החינוך ולתלמידים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ