נציג רה"מ איים על משפחת מנגיסטו: "מי שיעמיס את הסיפור בין האתיופים לישראל, ישאיר אותו בעזה"

האחראי על השבויים והנעדרים לוטן ביקר אמש בבית המשפחה, שעות לפני התרת הסיפור לפרסום. נתניהו עלה על קו הטלפון, ולאחר שהמשפחה שאלה אותו מדוע לא ענה למכתביהם, לוטן תקף אותם: "מה שקרה פה עם רה"מ זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

נציג ראש הממשלה לענייני שבויים, אלוף-משנה במיל' ליאור לוטן, נפגש אמש (רביעי) עם בני משפחתו של אברה מנגיסטו, הנעדר שנמצא ברצועת עזה, והזהיר אותם שלא למתוח ביקורת על אופן הטיפול של המדינה בנושא. תיעוד השיחה פורסם הערב בחדשות 10. "מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל, ישאיר אותו עוד שנה בעזה", הזהיר אותם לוטן.

לוטן הזהיר את המשפחה שלא לתעד את השיחה: "אנחנו... לא מוצא חן בעיניי הדבר הזה, פגישות שלי לא רושמים. אני יאלו (אחיו של מנגיסטו, ש"ס), אני... אל תיכנס לי לדברים בבקשה, אני אדם מבוגר ממך, תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה. אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים... תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד". לאחר פרסום ההקלטה הערב, ביקשה משפחת מנגיסטו להבהיר כי התיעוד נעשה שלא מטעמה וללא ידיעתה.

במהלך המפגש עם לוטן, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם נציג המשפחה. נציג המשפחה שאל את נתניהו מדוע הוא מתעלם מהנושא, חרף מכתבים שהפנו אליו בנושא מזה שמונה חודשים. נתניהו השיב כי הוא מעורב בכל פרט ופרט של הפרשה, והבהיר כי הפרסום עלול להקשות על המו"מ לשחרורו של מנגיסטו. הוא קרא למשפחה לא לאבד תקווה. נציג המשפחה הודה לנתניהו.

קרדיט: חדשות 10

עם סיום השיחה עם נתניהו, לוטן הבהיר לבני המשפחה כי הביקורת שהשמיעו כלפי נתניהו לא תסייע להם. "יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת להפנות את האצבע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברה, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. זה אפשרות אחת. יש לכם אפשרות שנייה להחזיר את האצבע מהחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים', אתם תבחרו. אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות'".

ליאור לוטן, בשנה שעברהצילום: חברת סיגמא טים

לוטן המשיך באיומים כלפי המשפחה: "אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל ישאיר אותו עוד שנה בעזה, מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו, מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה קשה לו - ישאיר את אברה עוד שנה בעזה". בהמשך השיחה הוא הוסיף: "אם לא נהיה ביחד אנחנו נעשה טעויות והחמאס על טעות יקח ויתרגם אותה לעוד שנה או לעוד מחיר".

אליו מנגיסטו, אביו של הנעדר, שאל, כפי שאחד האחים הבהיר, האם יתנהל משא ומתן ישיר עם חמאס. לשאלתו של האב השיב לוטן: "אני מתלבט אם לענות כי מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו... ואז הדבר היחיד שראש הממשלה שומע זה שלא החזירו לו את המכתבים (שהמשפחה שלחה - ש"ס)? אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים". אחד האחים השיב לו: "בוא הנה, אנחנו ילדים גדולים, הפסקנו לשתות חלב מזמן...".

לוטן הגן על נתניהו. "גם ראש הממשלה הרי בן אדם, מה אתה חושב שהוא יחטוף, יחטוף, יחטוף, וזה הדבר הכי חשוב לו בעולם?". אחד האחים פנה ללוטן וביקש ממנו לכבד אותם ולדבר איתם באופן רגוע.

חבריו של לוטן, ששוחחו עמו הערב, אמרו בתגובה כי מתאם השבויים והנעדרים נפגש עם בני משפחת מנגיסטו יותר מחמש פעמים בתשעת החודשים האחרונים, וקיים אתם קשר טלפוני שוטף לאורך כל התקופה. לדבריהם, לא היתה זו הפעם הראשונה שבה קיבלו בני המשפחה עדכון על מצב המגעים להחזרת אברה מנגיסטו. הם אמרו כי לוטן חש תסכול על כך ששיחת הטלפון שארגן בין המשפחה לראש הממשלה הפכה למתקפה של האשמות כלפי נתניהו - ולכן הגיב כפי שהגיב. לדבריהם, לוטן ימשיך לפעול להחזרת שני האזרחים הישראלים מעזה והוא רואה "חשיבות עילאית" להשלמת המשימה.

חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) וחיים ילין (יש עתיד) כתבו לראש הממשלה נתניהו מכתבים בעקבות ההקלטות ובהם קראו לו להדיח את לוטן מעיסוק בפרשה. "דבריו של לוטן מחפירים, והתנהלותו היא כשל יחצ"ן סוג ג'", כתב גילאון לראש הממשלה. "אני קורא לך להדיחו בהקדם מכל עיסוק בפרשה ולמנות נציגים רשמיים שילוו את המשפחה וידאגו לכל צרכיה כל אימת שבנה נמצא מחוץ לגבולות ישראל". משפחת מנגיסטו הבהירה, מצדה, כי כל מי שמייתמר לייצג אותה ולדרוש את פיטוריו של לוטן מדבר בשם עצמו בלבד.

במכתבו לנתניהו כתב גילאון עוד כי "תדע כל אם עבריה שתדמיתו של ראש הממשלה קודמת לכל דבר אחר. זו בושה וכלימה לראש הממשלה ולממשלת ישראל כולה ששולחת יחצ"ן במקום להציע סעד אמיתי למשפחה הזו, שבמשך עשרה חודשים שלמים עובר עליה הנורא מכל", הוסיף חבר הכנסת. לדבריו, "ממשלת ישראל נכשלה לא רק בהתמודדות עם הפרשה לגופה, אלא גם בטיפול ובהגשת סעד למשפחה. אני כואב את כאבם פעמיים - הן על המצב אליו נקלע בנם, והן על כך שהם נאלצים להתמודד מול ממשלה אטומה וראש ממשלה מלא אגו".

במכתבו של ילין, כתב חבר הכנסת לנתניהו: "תהיה מנהיג, תוביל ותראה לעם בישראל שראש ממשלתם יודע לקחת אחריות, מגנה בכל תוקף את האמירות ופועל לאיחוד העם במקום פילוג". בהתייחסו לאמירותיו של לוטן, כתב ילין כי "טמונה בהן גזענות עמוקה ותחושת אליטיזם - אמירות שאסור שיאמרו בוודאי לא על ידי נציג רשמי מטעם המדינה".

ראשי מאבק האתיופים קראו גם הם לראש הממשלה נתניהו לפטר מיד את לוטן, ולפעול להחזרת אברה מנגיסטו כאילו "היה מדובר בכל אזרח אחר במדינה". "אילו היה זה מישהו עם צבע עור אחר כבר מזמן היה קם קול צעקה במדינה. חמור מכך, התבטאויותיו של ליאור לוטן היום היו משפילות ומבזות ואנחנו דורשים מרה"מ לפטר אותו לאלתר ולמנות מישהו אחר, שאינו גזען ורואה בבני העדה האתיופית כשווים בני שווים".

להקלטה המלאה לחצו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ