כניסת פקחים לבסיסי צבא חשודים והסרת אמברגו הנשק אחרי 5 שנים: פרטי ההסכם נחשפים

בהסכם נקבע שסנקציות יושעו רק לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תאשר שאיראן יישמה התחייבויותיה, ותופשר הקפאת 100 מיליארד דולר. מנגנון מסובך יאפשר לכל מדינה חברה לבקש להשיב את הסנקציות. בכיר אמריקאי: זמן הפריצה יעמוד על שנה או יותר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לאחר יותר משבועיים של שיחות וכמה לילות לבנים של דיונים מרתוניים, הגיעה היום הבשורה מווינה לה חיכה העולם: הסכם גרעין עם איראן שיבטיח שתוכניתה "תהיה אך ורק לצורכי שלום", כהגדרת שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, שניהלה את המו"מ מטעם שש המעצמות.

"איראן מדגישה כי בשום נסיבות שהן היא לא תנסה לפתח או לרכוש נשק גרעיני", נכתב בפרק המבוא להסכם. על פני לא פחות מ–159 עמודים וחמישה נספחים, מפורטים כל פרטי ההסכם ההיסטורי - ההסכמות, ההתניות ולא פחות חשוב: הדרכים להבטחת קיומו ולאכיפתו אם יופר.

הסכם הגרעין האיראני - סיקור נרחב: הסכם הגרעין חתום, סגור ונעול | המהמר הכפייתי נתניהו ישים גם את התחתונים על הרולטה | אובמה ימתין לנתניהו עם פנקס הצ'קים | אין דבר כזה הסכם טוב עם איראן | הסכנה: מהלך נואש של נתניהו לטרפוד ההסכם | הכרה בינלאומית למהפכה האיסלאמית

ההכרזה היום היא רק תחילתו של תהליך עליו תפקח ועדה של שמונה החברות שעמלו על ניסוח ההסכם – איראן, האיחוד האירופי ושש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה. כבר בימים הקרובים יביאו המעצמות הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם שתבטל את כל ההחלטות הקודמות בעניינה של איראן, תאמץ את ההסכם ותקבע אילו סנקציות יישארו על כנן ולכמה זמן.

בתוך שלושה חודשים לכל הפחות מרגע קבלתה של ההחלטה החדשה במועצת הביטחון יגיע שלב היישום. המרכיב החשוב ביותר בשלב הזה יהיה חוות דעת של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), לפיה איראן יישמה את התחייבויותיה בכל הנוגע להגבלת תוכנית הגרעין. רק אחרי שסבא"א תדווח על כך למועצת הביטחון ולמעצמות תזכה איראן בהסרה של הסנקציות הבינלאומיות שמוטלות עליה.

במסגרת ההסכם עם המעצמות התחייבה איראן ליישם את ההבנות אליהן הגיעה עם סבא"א לגבי חשיפת ההיבטים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין שלה. האיראנים התחייבו להגיש לסבא"א עד 15 באוגוסט תשובות בכתב לכל השאלות בנושא ניסויים שביצעו לכאורה ברכיבים לנשק גרעיני, ולבצע את שאר הצעדים, כמו מתן אישור לפקחי האו"ם לבקר במתקן החשוד בבסיס הצבאי בפרצ'ין, עד 15 באוקטובר. עד 15 בדצמבר תצטרך סבא"א לדווח אם איראן עמדה במחויבויותיה גם בנושא זה. חוות הדעת של סבא"א תהיה תנאי להסרת חלק מהסנקציות שמוטלות על איראן.

נטרול הפצצה

במסגרת ההסכם, מוגבלת כמות הצנטריפוגות שאיראן תוכל להחזיק. במתקן ההעשרה בנתנז, תוכל איראן להחזיק רק 5,060 צנטריפוגות מהדור המיושן בלבד. אלפי הצנטריפוגות העודפות במתקן בנתנז יפורקו ויועברו למחסן מרכזי תחת מעקב של פקחי האו"ם.

בנוסף, למשך 15 שנים איראן תוכל להעשיר אורניום לרמה נמוכה של 3.67% בלבד. איראן תורשה להחזיק ב–300 ק"ג בלבד של אורניום מועשר ברמה זו. את מאגר האורניום המועשר לרמה נמוכה שבידיה, שעומד כיום על 12 טון, הסכימה איראן לדלל או להעביר מחוץ למדינה ולקבל תמורתו אורניום גולמי. כמו כן, האיראנים לא יוכלו להקים מתקנים חדשים להעשרת אורניום למשך 15 שנים.

ההסכם קובע שמתקן העשרת האורניום התת־קרקעי המבוצר בפורדו יהפוך למכון מחקר בתחום הפיזיקה הגרעינית. למשך 15 שנים ייאסר על איראן להכניס למתקן חומר בקיע מכל סוג שהוא. מתוך 2,800 צנטריפוגות שנמצאות כיום בפורדו ישארו 1,044 בלבד. השאר יוצאו מהמתקן ויועברו למחסן מרכזי, שיהיה תחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. איראן לא תורשה לעשות שימוש בצנטריפוגות שיישארו בפורדו לצורכי העשרת אורניום, אלא לצרכים אחרים. 348 צנטריפוגות ישמשו לייצור איזוטופים לטיפולים רפואיים ויתרת הצנטריפוגות תשמש לחלקי חילוף לצנטריפוגות שיתקלקלו.

בכיר אמריקאי אמר כי לפי מרכיבי ההסכם יעמוד "זמן הפריצה" של איראן — הזמן שנחוץ לה כדי להשיג מספיק חומר בקיע שמתאים לייצור פצצה גרעינית אחת — על שנה, ואולי אפילו יותר מכך, למשך 10 שנים. לדברי הבכיר האמריקאי אחרי 10 שנים יתקצר "זמן הפריצה" של איראן רק בצורה מתונה. "זו לא תהיה נפילה מצוק", הוא אמר. הסיבה לכך לדבריו היא שבמשך 15 שנים תוכל איראן להחזיק ב–300 ק"ג בלבד של אורניום מועשר לרמה נמוכה של 3.67%, ממנו לא ניתן לייצר מספיק אורניום ברמה גבוהה לפצצה גרעינית אחת.

אחת הסוגיות החשובות בהסכם נגעה לפעילות המחקר והפיתוח שאיראן מעוניינת להמשיך ולעשות בצנטריפוגות מתקדמות, שיוכלו לקצר את "זמן הפריצה" שלה כיוון שיוכלו להעשיר אורניום במהירות גדולה הרבה יותר.

במסגרת ההסכם נקבע כי במשך שמונה השנים הראשונות ליישומו יוטלו מגבלות על פעילות המחקר והפיתוח של צנטריפוגות חדישות. מגבלות אלה יוסרו בהדרגה בשנים שלאחר מכן. בעשר השנים הראשונות של ההסכם לא תוכל איראן להפעיל יותר מ–100 מתוך 300 הצנטריפוגות המתקדמות שבידיה, וגם באלה שיופעלו לא ניתן יהיה לעשות שימוש לצורך העשרת אורניום.

בכיר אמריקאי אמר כי איראן תגיש לעיונן של סבא"א והמעצמות את תכנית המחקר והפיתוח שלה לצנטריפוגות חדישות. התכנית תישאר סודית ולא תפורסם לציבור. האיראנים מנגד טענו כי ההסכם לא מגביל בשום צורה את פעילות המחקר והפיתוח שלהם בצנטריפוגות מתקדמות ומאפשר לה להמשיך בכך ללא הפרעה.

עוד קובע ההסכם כי כור המים הכבדים באראק יהונדס מחדש כך שלא יוכל לייצר מספיק פלוטוניום לפצצה גרעינית. ליבת הכור תפורק והליבה החדשה תתבסס על דגם שעליו הושגה הסכמה בין איראן למעצמות. הכור יוכל לייצר ק"ג אחד של פלוטוניום בשנה – כמות קטנה מאוד ממנה לא ניתן לייצר פצצה גרעינית. הכור יהיה תחת פיקוח של סבא"א כדי לגלות כל שימוש לרעה בפלוטוניום שייוצר. כמו כן, מוגבלת בהסכם כמות המים הכבדים שאיראן תוכל להחזיק בשטחה, וזו לא תעלה על הכמות שנחוצה להפעלת הכור באראק בתפוקה נמוכה. עובדה זו תקשה על איראן לפרוץ קדימה לפצצה גרעינית על בסיס פלוטוניום. פקחי סבא"א יפקחו על כמות המים הכבדים שבידי איראן.

איראן גם התחייבה בהסכם לא לבצע בעתיד שום פעילות שעשויה להיות קשורה בפיתוח נשק גרעיני — כמו פיתוח ראש קרב לטילים, תכנון ממוחשב של פיצוץ גרעיני, ניסויים בפיצוץ ניוטרונים או במרעומים ונפצים גרעיניים. האיראנים יצטרכו לפנות לוועדת הבוררות כדי לקבל אישור לבצע פעילות מהסוג הזה לצרכים אזרחיים. על התחייבות זו של איראן לא נקבעה מגבלת זמן.

מדיניות פיקוח מחמירה

שר החוץ האיראני זריף ומקבילתו באיחוד האירופי מוגריני, היום בווינהצילום: אי־פי

לפי ההסכם, טהראן הסכימה לחתום על הפרוטוקול הנוסף של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני שיאפשר בדיקות מחמירות והדוקות יותר של פקחי האו"ם. האיראנים הסכימו על צעדי פיקוח נוספים, כגון מעקב ובקרה למשך 25 שנה גם על מכרות אורניום וקווי הייצור של האורניום הגולמי. במשך 20 שנה יתקיים מעקב מתמשך על קווי הייצור של צנטריפוגות וחלקי חילוף לצנטריפוגות.

חלק מרכזי בהסכם עסק במידת הנגישות שיקבלו פקחי האו"ם למתקנים חשודים באיראן. ההסכם קבע כי פקחי האו"ם יוכלו להכנס לכל מתקן חשוד בשטח איראן בתוך פרק זמן מקסימלי של 24 ימים - ולא, זו תיחשב הפרה של ההסכם שעשויה להביא להטלה מחודשת של הסנקציות על איראן.

לפי ההסכם, התהליך בן 24 הימים יתבצע בצורה הבאה: אם פקחי האו"ם חושדים בקיומם של חומרים או פעילות גרעינית לא מותרת ולא מוכרזת במתקנים חשודים שלא הוגדרו ככאלה שנמצאים תחת פיקוח, כמו בסיסי צבא, יהיה עליהם לפנות לאיראן ולבקש הבהרות. אם ההבהרות האיראניות לא יספקו את הפקחים, הם יוכלו לבקש לבקר במתקנים הללו כדי לוודא שלא מתבצעת בהם פעילות גרעינית אסורה.

האיראנים יוכלו להציע דרכים אחרות לספק הבהרות מלבד ביקור במקום. אולם, אם בתוך 14 יום מהרגע בו הוצגו החשדות הראשונים לא יימצא פתרון שיהיה מוסכם גם על פקחי האו"ם, יועבר הנושא לטיפול הוועדה המשותפת שמפקחת על יישום הסכם הגרעין.

לוועדה המשותפת יהיה שבוע למצוא פתרון שיהיה מוסכם על הצדדים. אם פתרון כזה לא יושג, תתקיים הצבעה כדי לקבוע האם איראן תצטרך לאפשר לפקחים לבקר במתקן החשוד או לא. ההחלטה בעניין תוכל להתקבל ברוב של 5 מתוך 8 חברות הוועדה. במצב כזה תתקשה איראן, שזוכה בתמיכה של סין ורוסיה בלבד, למנוע קבלת החלטה בעד ביקור של הפקחים. אם החלטה כזו תתקבל יהיו לאיראנים 3 ימים בלבד כדי לארגן את הביקור של הפקחים באתר החשוד.

במסגרת מדיניות הפיקוח עליה סיכמו הצדדים הסכימה איראן להגדיל את מספר פקחי האו"ם ששוהים בשטחה ל-150. הפקחים, שיורשו להיכנס למתקני הגרעין ולמתקנים חשודים באיראן, יהיו רק ממדינות עמן יש לה יחסים דיפלומטיים. על כן, פקחים אמריקאים לא יורשו לפיכך להיכנס למתקנים האיראנים.

הקלה בסנקציות

ההחלטה החדשה שאותה יעבירו המעצמות במועצת הביטחון של האו"ם תבטל את כל ההחלטות הקודמות של מועצת הביטחון בנושא סנקציות על איראן. בהחלטה החדשה ייקבע כי הסנקציות על איסור מכירת ציוד גרעיני רגיש לאיראן יימשכו לעוד 10 שנים, הסנקציות על טכנולוגיות טילים ישארו לעוד שמונה שנים ואמברגו על מכירת ואספקת נשק קונבנציונאלי מאיראן ואליה יישארו לחמש שנים בלבד.

אחרי שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תקבע כי איראן עמדה במחויבויותיה במסגרת ההסכם, יושעו הסנקציות הכלכליות של האיחוד האירופי ובראשן אמברגו הנפט על איראן וכן הסנקציות על מערכת הבנקאות האיראנית. בכירים אמריקאים ציינו כי כתוצאה מכך כספים בסך 100 מיליארד דולר, שהוקפאו בחשבונות בחו"ל או שלא היו יכולים לעבור לבנקים באיראן, יופשרו. עם זאת, כמה בנקים איראניים שמעורבים במימון טרור יישארו תחת סנקציות.

ארצות הברית מצדה תשעה את הסנקציות שהיא מטילה על חברות זרות שרוכשות נפט מאיראן. כמו כן, תאפשר וושינגטון לחברות אמריקאיות למכור מטוסים אזרחיים לאיראן, תאפשר לחברות זרות שממוקמות מחוץ לארצות הברית, אך נמצאות בבעלות אמריקאית, לעשות עסקים עם איראן ותאפשר ייבוא לארה"ב של שטיחים פרסים ומוצרי מזון מאיראן. עם זאת, הבית הלבן לא יאפשר לחברות איראניות לקבל נגישות למשק האמריקאי או למערכת הבנקאות האמריקאית. בנקים אמריקאים לא יוכלו לעשות עסקים עם איראן.

הטלה מחדש של הסנקציות

ההסכם כלל מנגנון להטלה מחדש של הסנקציות במקרה שאיראן תפר את התחייבויותיה. עם זאת, מדובר במנגנון מסובך ביותר, שיפעל ביעילות רק אם הפרת ההסכם תהיה מובהקת. אם ההפרה תהיה מוטלת בספק, קשה לראות כיצד התהליך המסורבל יביא להטלה מחדש של סנקציות.

לפי המנגנון עליו סוכם, תוכל כל אחת משמונה החברות בוועדה המשותפת שמפקחת על יישום ההסכם להגיש תלונה על הפרה לכאורה של ההסכם מצד איראן. אחרי הגשת תלונה יהיו לשמונה החברות 65 יום לפתור את המחלוקת ולקבוע אם היתה הפרה. אם הצדדים לא מגיעים לפתרון, תוכל המדינה המתלוננת לראות עצמה משוחררת ממחויבויותיה להסכם ולהטיל בחזרה סנקציות על איראן.

אותה מדינה תוכל גם לבקש להעביר את הנושא למועצת הביטחון של האו"ם. לפי ההסכם תובא למועצת הביטחון החלטה להמשיך בהסרת הסנקציות מעל איראן. אם אחת מהחברות הקבועות במועצת הביטחון – ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה או סין – יצביעו נגד ההחלטה ולמעשה יטילו עליה וטו ישובו לתוקפן כל הסנקציות של מועצת הביטחון שבוטלו כתוצאה מהסכם הגרעין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ