יעלון סירב להשתתף בדיון עם לוקר על הדו"ח שהכין על צה"ל

שר הביטחון טען כי איננו מנהל דיון עם פקידים, אלא עם שרים, וסירב לבוא לישיבה על דו"ח לוקר שניהל נתניהו, עם הרמטכ"ל ושר האוצר. כחלון: "זה דו"ח מצוין שיעשה טוב לצבא"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, סרב אתמול (רביעי) לדון בדו"ח לוקר בישיבה עם ראש הממשלה, משום שראש הוועדה, האלוף במילואים יוחנן לוקר, הוזמן לפגישה. אתמול בצהריים היתה צריכה להתקיים הפגישה, אך יעלון סרב להשתתף בה בטענה שאיננו מנהל דיון עם פקידים, אלא עם שרים.

לבסוף התקיימה פגישה בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשעות הערב. זו הפגישה הראשונה שעסקה בדו"ח עצמו. השתתפו בה הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש הוועדה הציבורית האלוף (במיל') לוקר, ושר האוצר משה כחלון. כחלון, שהתבטא אתמול על הדו"ח בדיון ראשון של צמרת משרדו, אמר כי "מדובר בדו"ח מצוין שיעשה טוב לצבא. האוצר צריך לסייע בקידום הדו"ח".

בכירים באוצר אמרו במפגש כי לצד חלקים חשובים, בדו"ח יש גם כמה פרקים פחות טובים, כמו המלצת הוועדה שתקציב הבסיס של מערכת הביטחון ב–2016 יהיה 59 מיליארד שקלים, חמישה מיליארד יותר מהצעת האוצר. בין החלקים הטובים יותר ציינו הבכירים את המלצות הוועדה בנושא הפנסיה, מערך השיקום בצה"ל וקיצור שירות החובה.

יעלון ונתניהו בכנסת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

יעלון תקף שלשום את הדו"ח שעות ספורות לאחר פרסומו. לטענת שר הביטחון הדו"ח, שהוועדה הציבורית עבדה עליו למעלה משנה, הוא "שטחי, לא מאוזן באופן קיצוני, ומנותק לחלוטין מהמציאות סביב מדינת ישראל ובתוכה". בהודעה שפרסם יעלון אז הוא אמר כי אם ייושם הדו"ח, הוא יהווה "הימור על ביטחונם של אזרחי ישראל" ויפגע ביכולת של צה"ל ומערכת הביטחון "להעניק ביטחון מיטבי לאזרחי מדינת ישראל". יעלון אמר עוד כי למערכת הביטחון "אין כל כוונה להתפשר בנושא", ולכן מתכוון שר הביטחון לפעול נגד יישום הדו"ח, ויישומה של התוכנית הרב־שנתית של צה"ל, המכונה "גדעון", שלדבריו היא "אפקטיבית, שקולה ואחראית, ואותה יש לאמץ".

בעקבות מסקנות ועדת לוקר חשף שלשום מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') דן הראל, את מספר אנשי הקבע המשרתים בצה"ל. בראיון לגלי צה"ל אמר כי בצה"ל משרתים 44 אלף אנשי קבע. מבדיקת "הארץ" עולה כי נתון זה היה נכון לתקופה שקדמה לתחילת הפיטורים בצה"ל בשנים האחרונות. לפי נתוני צה"ל עצמו, בחודש יוני האחרון שולמו משכורות ל–41,400 אנשי צבא קבע.

דו"ח ועדת לוקר מתח ביקורת על העלייה במספר אנשי הקבע בצה"ל וטען שהיא סותרת את המלצת ועדת ברודט, שקבעה ב–2007 כי על צה"ל לקצץ משמעותית במספר אנשי הקבע עד שנת 2017. בוועדה לא קיבלו את הסברי הצבא, שהגידול נבע מהקמת מערכים חדשים, כמו מערך הסייבר. לפי נתוני הצבא, כ-2,000 איש בלבד התווספו למערכים חדשים שהוקמו באגף המודיעין ובמערך הסייבר.

בשבועות האחרונים מתגבשת ברשתות החברתיות מחאה של נשות אנשי הקבע, המלינות על תנאי העבודה של בני זוגם בצה"ל ועל כך שמסקנות ועדת לוקר עלול להרע את תנאיהם אף יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ