פרשנות || הצתת הבית בדומא לא הפתיעה איש במערכת הביטחון

לפיגוע הבוקר קדמו כמה ניסיונות שנכשלו אך בנס. הזירה הרוסה מבחינת מז"פ וכעת במשטרה ובשב"כ מקווים לקצה חוט שיתקבל במישור המודיעיני

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבית שהוצת בדומא, בגדה המערבית
הבית שהוצת בדומא, בגדה המערבית צילום: אי־אף־פי
חיים לוינסון
חיים לוינסון

פיגוע הצתת הבית בכפר דומא הלילה (שישי) לא הפתיע איש במערכת הביטחון. זה שנתיים מזהים בשב"כ ובמשטרה דפוס פעולה של ניסיון הצתת בתים לפנות בוקר, כדי לשרוף אותם על יושביהם.

אירוע ההצתה הראשון היה בנובמבר 2013 בכפר סינג'יל. על בית צמוד לכביש 60, הכביש הראשי בגדה, רוססו כתובות והוצת הבית. אז זו היתה אם המשפחה שהתעוררה במקרה כדי להניק, שהבחינה בדלקה ומילטה את תושבי הבית. גם בפעמיים אחרות היה זה רק המזל שמנע שריפת משפחה. כך היה ב-2014 בדרום הר חברון ובחווארה, לאחר שהוצתו בתים לפנות בוקר. בכל המקרים לא הוגשו כתבי אישום. במקרה של דרום הר חברון נעצרו שלושה חשודים, ששוחררו והורחקו מהשטחים ומירושלים, בצו מנהלי.

הצתת הבתים היא פיתוח של הצתות המסגדים. בעוד במסגדים לפנות בוקר הסיכון לחיי אדם לא גבוה, הצתת הבתים היא ניסיון רצח כפשוטו. בשב"כ גם מתייחסים לאירועים אלה כך, ולוקחים לטיפולם את התיקים.

אתמול הוגש כתב אישום נגד משה אורבך, פעיל ימין וגבעות מוכר, לאחר שבכליו נתפס מסמך שהוא מואשם בכתיבתו, המפרט את הדרכים לבצע "תג מחיר". אורבך מקדיש פרק לנושא הצתות הבתים אותו הוא מדרג כאופציה האלימה ביותר. "לפעמים נמאס לפגוע ברכוש וכו' רוצים לתת מכה שתבאר לארורים שאם היינו יכולים אז היינו... אז פשוט רוצים להצית את הבית עצמו על יושביו" כותב אורבך. הוא מסביר כי מדובר "בניסיון לרצח שזה הרבה יותר חמור מבחינת הציונים". לדבריו מדובר בעבודה למקצוענים "אם ניסיון בהצתות" (השגיאות במקור, ח"ל). כדי להצית את המבנה הוא ממליץ להשתמש בבקבוק תבערה, כפי שאכן נעשה הבוקר. הוא אף מציע להשאיר צמיגים בוערים בכניסה, כדי למנוע אפשרות להימלט מהבית.

עלי דוואבשה, שנרצח לפנות בוקר בכפר דומא

ואכן, ההערכה היא כי ההצתה הבוקר בוצעה על ידי חוליה בעלת ניסיון. הבית שנבחר הוא בית פשוט, ולא בית קומות, שבו ישנים בדרך כלל בקומות העליונות. הבית הוא בפאתי הכפר, אך בסמוך אליו יש גם בתים אחרים. בקבוק התבערה שפגע בחדר הצית מיד את חדר השינה וגרם לפצועים קשים. בני הבית לא הספיקו להגיב בטרם נמלטו המבצעים מהמקום. למקום הגיעו מיד מאות בני אדם, שהרסו את הזירה מבחינת ממצאי המז"פ.

נכון לעכשיו אין קצה חוט שיוביל למבצעים, ובמשטרה ובשב"כ מבקשים להסתמך גם על שיתוף פעולה של גורמים בימין הקיצוני. גם בקרב אלה שלא תומכים במעשה, עדיין יש קוד שתיקה שלפיו לא משתפים פעולה עם כוחות הביטחון, שלכן מתקשים לאסוף מידע גם מאנשים נורמטיביים. ייתכן שהזעזוע מרצח התינוק יוביל למסירת מידע יקר ערך.

הפיגוע בכפר דומא

כתבות מומלצות

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ