מנהיג יהודי בכיר: "ממשלת ישראל לא צריכה להגיד ליהודי ארה"ב מה לעשות מול ממשלתם"

מלקולם הונליין, המקורב לנתניהו, ביקר את קריאתו של ראש הממשלה ליהודי ארה"ב להתגייס נגד הסכם הגרעין. עם זאת, הבהיר כי מדובר בנושא חריג ולכן לנתניהו יש זכות לומר להם שעליהם להבין את חומרת המצב

ברק רביד
ניו-יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
ניו-יורק

ראש ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, מלקולם הונליין, מתח ביקורת חריגה על קריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע ליהודי ארה"ב, ללא הבדל של שיוך פוליטי, להתגייס לצדה של ישראל נגד הסכם הגרעין עם איראן אותו מנסה לקדם הנשיא אובמה. הונליין אמר את הדברים בתדרוך למשלחת של תא הכתבים המדיניים הישראלים.

"בכירים ישראלים צריכים להתייחס לתוכן ולמהות הסכם הגרעין ואנחנו כבר נדע לתרגם זאת לפעולות", אמר הונליין, שנחשב לאחד האישים המקורבים ביותר לנתניהו בקרב יהדות ארה"ב. "...אני מכיר בכך שיש חוסר נוחות (בקהילה היהודית, ב"ר)...ממשלת ישראל לא צריכה להגיד ליהודי ארה"ב מה לעשות מול ממשלתם". באותה נשימה הבהיר הונליין כי הוא סבור שהגרעין האיראני הוא נושא חריג וכי לנתניהו יש זכות לומר ליהודי ארה"ב שעליהם להבין את חומרת המצב. "מוטלת עליו חובה לפנות אליהם", הוא אמר.

נתניהו פונה בשידור אינטרנטי לקהילה היהודית בארה"ב, השבועצילום: לע"מ

הונליין ציין עוד כי בשבועות מאז החתימה על הסכם הגרעין הוא נפגש עם כמה שרי חוץ של המעצמות שהיו מעורבות בגיבוש העסקה עם איראן. לדבריו, הוא שמע מהם ביקורת רבה על ההסכם. "הם אומרים לי בפרטיות כי הם חשים חוסר נוחות מהעסקה, אבל הם לא אומרים את זה בפומבי", ציין הונליין.

הונליין ציין כי קשה להעריך האם מתנגדי הסכם הגרעין בקונגרס יצליחו להשיג מספיק קולות כדי להפיל את הסכם הגרעין. לדבריו, כבר היום ההסכם הוא עובדה ועל ישראל ועל הקהילה היהודית להיערך ליום שאחרי ההצבעה בקונגרס. הוא הדגיש כי על ראש הממשלה נתניהו לנהוג בזהירות ולחשוב גם על ההשלכות האפשריות של נזק ליחסים עם ארה"ב. "צריך להיות חכמים", אמר הונליין. "אנחנו לא רוצים לראות קרע ביחסים בין ישראל לארה"ב. צריך גם לראות את התמונה הרחבה יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ