סעד דוואבשה, שנפצע באורח אנוש בפיגוע בכפר דומא לפני כשבוע, מת היום (שבת) מפצעיו בבית החולים סורוקה. בפיגוע, בו הוצת בית המשפחה, נהרג עלי, בן שנה וחצי. האם ריהאם והבן אחמד, בן ארבע, נפצעו באורח קשה ומאושפזים עדיין באותו מצב בישראל.

מסע הלווייתו של סעד, בן 37, יצא בשעות הצהריים משכם לדומא, לאחר ניתוח גופתו במכון לרפואה משפטית באוניברסיטת א-נג'אח בעיר. הוא נקבר בבית הקברות בכפר לצד בנו עלי שנהרג בפיגוע. בהלוויה השתתפו אלפי בני אדם, וחלק מהנוכחים קראו לנקמה. לדברי בני משפחתו, הם סירבו להצעת גורמים ישראלים לבצע את נתיחת גופתו של האב בישראל. בצה"ל דיווחו על עימותים עם פלסטינים שהבעירו צמיגים ופוזרו תוך זמן קצר.

סעד דוואבשה

בעקבות מותו של דוואבשה, קרא היום חמאס לפלסטינים בגדה לפתוח ב"עימות חזיתי" עם ישראל. דובר חמאס, חוסאם בדראן, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "מותו של (סעד) דוואבשה מאשש את גודל הפשע שביצעו המתנחלים נגד המשפחה". הוא הוסיף כי יש להרתיע "מתנחלים רוצחים" במתקפה נגדית ולא לחכות עד שיגיעו לבתי הפלסטינים.

בתנועת פתח קראו לאזרחים הפלסטינים להצטרף ל"וועדות שמירה עממיות" בכפרים על מנת לשמור על היישובים מתוקפנות המתנחלים‎. בתוך כך, הפלסטינים דיווחו כי אלמונים השליכו לפנות בוקר שני בקבוקי תבערה לעבר בית סמוך לכפר דומא. באירוע לא היו נפגעים. לטענת בעל הבית, מחמוד כעבאנה, אותם אלמונים יידו לעבר הבית גם אבנים.

ביום שישי שעבר, קרוב לשעה ארבע לפנות בוקר, הגיעו רעולי פנים לכפר הדרומי לשכם, ריססו על שני בתים במקום כתובות נאצה בעברית, בהן "נקמה" ו"יחי המלך המשיח", שברו חלונות וזרקו לתוך המבנים בקבוקי תבערה. אחד הבתים היה ריק באותה העת ובבית השני שכנה משפחת דוואבשה. בצה"ל הגדירו את המעשה "טרור יהודי".

דוואבשה האב פונה מיד לאחר הפיגוע ליחידה לטיפול נמרץ בבית החולים סורוקה, כשהוא סובל מכוויות בכ-80% מחלקי גופו. הוא סבל מפגיעות קשות ומכוויות עמוקות, וטופל ידי יחידת הכוויות ומומחי כירורגיה פלסטית, כשהוא מורדם ומונשם. מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים, ד"ר מוטי קליין, אמר במהלך הטיפול בדוואבשה היתה סכנה ממשית לחייו. היום הוסיף קליין כי "צוות בית החולים נאבק על חייו (של דוואבשה), בימים האחרונים חלה התדרדרות במצבו כתוצאה מהפגיעה הקשה".

הלויית דוואבשה בכפר דומא, היוםצילום: אי־אף־פי

בבית החולים שיבא תל השומר עדיין מאושפזים אם המשפחה ריהאם ובנם השני אחמד. אתמול העירו הרופאים את הבן, הוא פקח את עיניו ותקשר עם הסביבה. יחד עם זאת, מצבו מוסיף להיות קשה עקב חומרת הכוויות מהן הוא סובל והוא עדיין לא יצא מכלל סכנה. האם עדיין מורדמת במצב קשה מאוד.

במהלך אשפוזו של סעד דוואבשה הגיעו עשרות מבקרים למחלקה בה אושפז בבית החולים סורוקה, כדי להביע צער על המקרה ולגנות את ההצתה. בין המבקרים היו גם שורה של שרים מהרשות הפלסטינית שהגיעו לתמוך במשפחה. קרובי משפחתו תלו במסדרונות בית החולים שלט בשתי שפות המודה למבקרים הרבים.

בעקבות הפיגוע, אישר הקבינט המדיני-ביטחוני לקדם שימוש במעצרים מינהליים נגד מבצעי טרור יהודי ואת החלת הצעת החוק למאבק בטרור גם עליהם. במערכת הביטחון מעריכים כי מאחורי הפיגוע עומדים פעילי ימין קיצוני, הקשורים באותה קבוצה אידיאולוגית שעמדה מאחורי הצתת מסגדים וכנסיות וכן הצתת בתים פלסטיניים נוספים בגדה המערבית בשנה האחרונה.

בית משפחת דוואבשה לאחר הפיגוע, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ