מתרחבת מחאת האסירים הביטחוניים: כ-150 פתחו בשביתת רעב

כ-30 שובתי רעב הצטרפו ל-120 האסירים שפתחו בשביתה בשבוע שעבר במחאה נגד תנאי מאסרם. שב"ס: עוקבים ופועלים לפי הנהלים. חשש לחיי עציר מנהלי השובת רעב 51 יום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה מול הכנסת נגד חוק הזנה בכפייה, ביוני שנה שעברה
הפגנה מול הכנסת נגד חוק הזנה בכפייה, ביוני שנה שעברהצילום: אמיל סלמן

כ-30 אסירים הצטרפו היום (ראשון) לשביתת הרעב בה פתחו כ-120 אסירים ביטחוניים פלסטינים בשבוע שעבר. רוב השובתים נמצאים בכלא נפחא שבנגב. השובתים מוחים על תנאי מאסרם ויחס משפיל, לטענתם, מצד הסוהרים. לפי מנהיגי האסירים, הם מנסים לפתוח בהידברות עם שב"ס וצפויים להרחיב את השביתה אם דרישותיהם לא ייענו.

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר בשיחה עם "הארץ" כי רוב האסירים הביטחוניים השובתים, כמו אלה שיצטרפו אליהם היום, הם אסירי פתח, אולם לא מן הנמנע שיצטרפו אסירים מפלגים נוספים. את השביתה התחילו כמה עשרות אסירים מרצועת עזה שמחו על כך שביום ביקור בני משפחותיהם נערכו חיפושים בתאים על ידי יחידת נחשון. בימים האחרונים, על פי האסירים, היו נסיונות הידברות עם שירות בתי הסוהר, אולם ללא הצלחה. בהנהגת האסירים הודיעו כי היום ינסו להתחיל פעם נוספת בהידברות, ואם הדבר לא יצליח, עוד עשרות רבות של אסירים יצטרפו לשביתת הרעב.

משב"ס נמסר כי הם עוקבים אחר התנהלות האסירים הביטחוניים ופועלים בהתאם לנהלים.

הצלב האדום מסר בסוף השבוע כי נשקפת סכנה מיידית לחייו של מוחמד עלאן, עציר מינהלי השובת רעב 51 יום, המאושפז בבית החולים סורוקה. ועדת האתיקה של בית החולים קבעה כי אם תישקף סכנה מיידית לחייו של עלאן ניתן יהיה לבצע בו הליכים רפואיים ובדיקות גם בניגוד לרצונו. יחד עם זאת, ספק אם יותר להזינו בכפייה. גם שירות בתי הסוהר לא ביקש עד כה להחיל על עלאן את חוק ההזנה בכפייה שאושר באחרונה.

עלאן, בן 31, נמצא באחריות שירות בתי הסוהר ועל פי גורמים בבית החולים סורוקה הוא בהכרה אך מסרב לאכול או לקבל טיפול. "אנו עוקבים אחר מצבו הרפואי. מדובר בסוגיה מורכבת ששותפים לה גורמים מחוץ לבית החולים, עימם אנו פועלים בתיאום מלא", נמסר מבית החולים.

ועדת האתיקה של בית החולים סורוקה שנדרשה לנושא קבעה כי במצב של סכנת חיים יוכלו הרופאים לבדוק את העציר השובת רעב עלאן, להעריך את מצבו הרפואי ובהתאם לכך לקבל החלטה רפואית, כולל טיפול בניגוד לרצונו אבמידה שמצבו הפיזי מחייב זאת ונשקפת סכנה ממשית לחייו.

ללא קשר למקרים של שביתת רעב, על פי חוק זכויות החולה, כבר כיום ניתן להעניק במצבים קיצוניים של בסכנת חיים ממשית טיפול גם בניגוד לרצונו של החולה, ובאישור של שלושה רופאים שמטפלים בו. מדובר במצבים שבהם החולה אינו בהכרה כך שאינו מגלה התנגדות פיסית ועל כן הטיפול אינו ניתן תחת אמצעי ריסון או כפייה.

בשלב זה לא מבקשים בשב"ס להחיל על האסיר את החוק שאושר לאחרונה ומאפשר הזנה בכפייה והטיפול בו אמור להתנהל בהתאם לחוק זכויות החולה. באופן כללי, קיימת התנגדות גורפת מצד הרופאים לבצע במקרים הללו פעולות של הזנה בכפייה, ובשלב זה נדמה ספק אם ועדת האתיקה תאשר הזנתו תוך התנגדות פיזית מצדו.

בהודעה לעיתונות שפורסמה באופן חריג, ביקש ארגון הצלב האדום לאפשר ביקורים למשפחתו של עלאן, המוחה על מעצרו בלא משפט. אתמול בצהריים הותר לבסוף לאמו לבקרו בבית החולים, לראשונה מאז 22 במארס.

"הוועד הבינלאומי של הצלב האדום מודאג מאוד בשל ההידרדרות במצב בריאותו של מוחמד עלאן, עציר פלסטיני בישראל שמקיים שביתת רעב מלאה זה 50 יום. עלאן נמצא כרגע במצב קריטי בבית החולים", נכתב בהודעת הארגון. העציר המינהלי אזוק למיטה ביד אחת מזה 16 ימים, ובשל מצבו נמצא במחלקת טיפול נמרץ.

לפי דברים שאמר עורך דינו של עלאן, עו"ד ג'מיל חטיב, לסוכנות הידיעות "מען", למרות ההחמרה במצבו, עלאן מתעקש להמשיך בשביתת הרעב המלאה. חטיב אמר כי הציעו לעלאן להשתחרר תוך שנתיים מהמעצר המינהלי בתמורה לסיום השביתה כעת, אך עלאן סירב. "זו הצעה שמראש מטרתה היתה לקבל סירוב", הדגיש עורך דינו.

חטיב הוסיף כי מהתביעה הצבאית פנו אליו ואמרו כי אם עלאן לא יפסיק את השביתה או יסכים לעסקה שהוצעה לו, הדרך פתוחה גם לפנייה של השב"ס לבית המשפט, בבקשה שיאשרו גם את הזנתו בכפייה בהתאם לחוק החדש.

מדובר צה"ל נמסר כי אם ועדת האתיקה של בית החולים לא תגיע להחלטה בעניינו של עלאן, ייתכן ששב"ס יפנה לבית המשפט המחוזי בעניין. בשב"ס אמרו אמש כי לא ידוע להם דבר על פנייה מתוכננת לבית משפט בשלב זה.

עלאן, עורך דין במקצועו מהכפר עינאבוס שמדרום לשכם, נעצר בנובמבר 2014 בצו מינהלי לששה חודשים שלאחר מכן הוארך. המוסד "נשמת ירושלים לשהידים ולאסירים" דיווח כי מאז פתח בשביתת רעב הושם עלאן בבידוד במטרה ללחוץ עליו להפסיק את השביתה, ואף הועבר כמה פעמים בין בית הכלא אשל לסורוקה. עלאן מסרב לקבל ויטמינים ומינרלים, כולל מלח, החיוניים לתפקוד הגוף. לפי הספרות הרפואית, מהיום ה-42 לשביתת רעב מסוג זה צפויים סיבוכים חמורים ומסכני חיים. אתמול דווח כי עם ההידרדרות במצבו, עלאן החל להקיא את המים שהוא שותה, סובל מסחרחורות, חולשה כללית וקשיים בהליכה ובדיבור.

עמירה הס, ג'קי חורי ועידו אפרתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ