נציגות הוותיקאן בארץ ליועמ"ש: להגיש כתב אישום נגד גופשטיין בגין הסתה לגזענות

בעקבות תמיכת יו"ר ארגון להב"ה בהצתת כנסיות, פנתה משמרת ארץ הקודש הפרנציסקנית לווינשטיין והביעה חשש "מפגיעה בקהילות הנוצריות כתוצאה מדברי ההסתה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגוף האמון מטעם הוותיקאן על שמירה של המקומות הקדושים לנצרות בישראל פנה היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן, בדרישה להגיש כתב אישום נגד יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין בגין הסתה לגזענות בנסיבות מחמירות. זאת בעקבות תמיכת גופשטיין בשבוע שעבר בהצתה של כנסיות. בלשכתו של וינשטיין אישרו כי קיבלו את הפנייה.

בא כוחה של משמרת ארץ הקודש הפרנציסקנית (קסטודיה דה טרה סנטה), עו"ד פריד ג'ובראן, קרא בפנייתו לווינשטיין ולניצן להפעיל את סמכותו ולהורות על הגשת כתב אישום נגד יו"ר ארגון להב"ה ופעיליו, "וזאת מתוך ראייה של האינטרס הציבורי והסכנה המוחשית לכנסיות ולקהילות הנוצריות בארץ והחשש הממשי מהמשך הפגיעה בהן כתוצאה מדברי הסתה אלה".

גופשטיין מובא לבית משפט השלום בירושלים לאחר שנעצר, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ג'ובראן הביע את מחאתו על כך שממצאי החקירה, אשר התנהלה נגד ארגון להב"ה בחודשים האחרונים ומונחים על שולחנו של וינשטיין, טרם תורגמו לכדי כתבי אישום פליליים. "התמהמהות זו יכול ותתפרש על ידי מאן דהוא כרפיסות של גורמי אכיפת החוק, שלא לומר כגושפנקא לפריקת העול הגזענית מבית היוצר של ארגון להב"ה", כתב. ג'ובראן קרא ל"פעולה נחושה ובלתי מתפשרת של רשויות אכיפת החוק בראשותך (וינשטיין). הכתובת מתנוססת על הקיר, ופגיעה בנפש אינה עניין של אם אלא אימתי".

בפנייה אוזכרו פשעי שנאה קודמים נגד כנסיות ומנזרים, בהם ההצתה של כנסיית הלחם והדגים הסמוכה לכנרת. "טרם יבשה הדיו על כתבי האישום שהוגשו נגד מציתי כנסיית נס הלחם והדגים שלחופי אגם כנרת וכבר צצו דבריו המחרידים של מר בנצי גופשטיין, ובהם תמיכה מפורשת בשריפת כנסיות בישראל".

גופשטיין הביע בשבוע שעבר במהלך כנס סגור לבני ישיבות חרדים את תמיכתו בהצתה של כנסיות, והשיב בחיוב לשאלה האם יש לבער עבודה זרה. דבריו הציתו ויכוח בקרב פאנל הדוברים, וגופשטיין המשיך להגן על עמדתו, לפיה יש לשרוף כנסיות גם בימינו אנו.

ביום שישי האחרון הגישו ראשי הכנסייה הקתולית בארץ תלונה במשטרה נגד גופשטיין בגין הסתה לאלימות, בעקבות התבטאויותיו באותו כנס. מועצת ראשי הכנסייה הקתולית בישראל, שבה חברים כ-20 בישופים וארכיבישופים, הזכירה בתלונה כמה פגיעות במנזרים ובבתי תפילה, שהחקירה לגביהן לא הובילה למעצרים או להעמדת חשודים לדין. בתלונה הביעו ראשי הכנסייה דאגה עמוקה מהתגברות פשעי השנאה והפגיעה במקומות הקדושים.

בנוסף גם השדולה נגד גזענות בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) וח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) פנו בסוף השבוע ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח חקירה פלילית נגד גופשטיין בגין הסתה למעשי טרור והסתה גזענית. "לאור הפשעים אותם אנו חווים לאחרונה (דקירת הצעירים במצעד הגאווה בירושלים ורציחתה של שירה בנקי ושריפת בית משפחת דוואבשה ורציחת התינוק עלי בכפר דומא) ניתן לראות כי דבריו של גופשטיין אינם באים יש מאין, הם מקבלים ביטוי ממשי ברדיפה, שריפת מקומות קדושים, ויתרה מכך, בתקיפת משפחות פלסטיניות שהובילה לשריפתו של הפעוט עלי סעד דוואבשה. דבריו של גופשטיין הינם עבירה על הדין הפלילי שאוסר על הסתה לגזענות ואלימות או לטרור", כתבו תומא-סלימאן ובירן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ