יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין נחקר במשטרה בשל תמיכתו בשריפת כנסיות

גופשטיין אמר בשבוע שעבר בכנס סגור כי מצוות הרמב"ם "לבער עבודה זרה" תקפה גם היום. הכנסייה הקתולית התלוננה במשטרה על הסתה לגזענות בעקבות האמירות

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

יו"ר ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין, נחקר הבוקר (שלישי) בשל התבטאויותיו בעד שריפת כנסיות בכנס סגור לבני ישיבות חרדים בשבוע שעבר. הוא נחקר במפלג לפשיעה לאומנית בימ"ר מחוז ש"י. ביום שישי התלוננה הכנסייה הקתולית בישראל במשטרה על הסתה לגזענות בעקבות הדברים. נציגות הוותיקאן בישראל אף פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה כי יוגש נגד גופשטיין כתב אישום.

פרקליטו של גופשטיין, עו"ד איתמר בן גביר, אמר כי "יש להצטער שהמשטרה נכנעה ללחץ הוותיקאן, השלב הבא מן הסתם יהיה שהאפיפיור הוא שיחליט על הגשת כתב האישום - במדינה דמוקרטית המשטרה צריכה להתעלם מפוליטיקה ולא לנהל חקירות על פי לחצים".

גופשטיין יוצא מחקירתו, היוםצילום: ליאור מזרחי

בשבוע שעבר נחשף באתר כיכר השבת כי גופשטיין אמר בכנס כי יש "לצאת ולשרוף כנסיות". לאחר שנתקל בביקורת של משתתפי הכנס, הצהיר גופשטיין כי הוא מוכן לשבת 50 שנה בכלא על כך. על שאלה אם יש לבער עבודה זרה, השיב גופשטיין בחיוב. אחד המשתתפים אמר לו: "אכן זו מצווה לפי הרמב"ם, אך בזמננו התשובה היא לא. אם כן, אז בבקשה, צא למסגד הקרוב, שרוף ותחזור". הדברים הציתו ויכוח בפאנל, וגופשטיין המשיך להגן על עמדתו, לפיה יש לשרוף כנסיות בימינו אנו.

בעקבות הדברים הגישה הכנסייה הקתולית בישראל תלונה במשטרה בגין הסתה לגזענות. מועצת ראשי הכנסייה הקתולית בישראל, שבה חברים כ-20 בישופים וארכיבישופים, הזכירה בתלונה כמה פגיעות במנזרים ובבתי תפילה, שהחקירה לגביהן לא הובילה למעצרים או להעמדת חשודים לדין. בכירים בכנסייה בישראל אמרו ל"הארץ" כי התלונה הוגשה על דעת הוותיקאן, שקיבל דיווח על התבטאויותיו של גופשטיין.

ביום ראשון אף פנה הגוף האמון מטעם הוותיקאן על שמירה של המקומות הקדושים לנצרות בישראל ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן, בדרישה להגיש כתב אישום נגד גופשטיין. בא כוחה של משמרת ארץ הקודש הפרנציסקנית (קסטודיה דה טרה סנטה), עו"ד פריד ג'ובראן, קרא בפנייתו לווינשטיין ולניצן להפעיל את סמכותו "מתוך ראייה של האינטרס הציבורי והסכנה המוחשית לכנסיות ולקהילות הנוצריות בארץ והחשש הממשי מהמשך הפגיעה בהן כתוצאה מדברי הסתה אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ