גלנט על סגירת תיק אשכנזי: מי שמרד בממשלה צריך לשבת בכלא

השר והאלוף במילואים תקף בחריפות את הרמטכ"ל לשעבר, טען כי "מעשיו הם החמורים בתולדות המדינה, יותר מקו 300" והוסיף כי ההחלטה המסתמנת לסגור את תיקו "תמוהה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשכנזי וגלנט בטקס חילופי מפקדים בפיקוד הדרום, ב-2010
אשכנזי וגלנט בטקס חילופי מפקדים בפיקוד הדרום, ב-2010צילום: אליהו הרשקוביץ
"הארץ"

שר הבינוי והאלוף במילואים יואב גלנט תקף הערב (שישי) בחריפות את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, על רקע הדיווחים שלפיהם תיקו של אשכנזי בפרשת הרפז ייסגר. גלנט אמר בראיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 כי "מי שבגד בפקודים שלו ומרד בממשלת ישראל צריך לעמוד למשפט ולשבת בכלא ולא להיות נישא על כפיים", והגדיר את ההחלטה המסתמנת "תמוהה". הוא הוסיף כי מעשי אשכנזי בפרשת הרפז הם "החמורים ביותר בתולדות המדינה, יותר מהעסק הביש ומקו 300".

גלנט האשים את אשכנזי ב"פוטש" ואמר כי הוא "חילל את ערכי צה"ל ועשה מעשים עברייניים". לדבריו, "הרמטכ"ל אסף עליי חומר על מנת להפעיל אותו נגדי ושלח סוכנים שלו כמו בועז הרפז ואחרים" מתוך נקמנות ו"מחשש שאגיע ללשכת הרמטכ"ל ואגלה את הפשעים שלו". גלנט הוסיף כי אשכנזי "הסתיר במגירה מסמך שידע שהמשטרה מחפשת. אדם שאוסף מידע על שר הביטחון, על אשתו, שעוקב אחרי קצינים ומצלם אותם - האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו דבר כזה?". בהתייחסו למסמך שחולל את פרשת הרפז אמר גלנט: "אני משוכנע שכמו שהוא (אשכנזי) הסתיר את הקשר עם בועז הרפז, כך הוא מסתיר את המעורבות שלו בכתיבת המסמך".

בתשובה לשאלה האם ההחלטה לסגור את התיק נובעת מאינטרסים זרים, אמר גלנט כי סביר שהתשובה על כך חיובית. בהמשך אף הזכיר למראיין דני קושמרו כי מנחה "אולפן שישי" בעת התפוצצות הפרשה, יאיר לפיד, מבקש לפי הערכות לצרף את אשכנזי למפלגתו. גלנט קרא למערכת המשפט לפרסם את כל החומרים הלא מסווגים שנאספו במסגרת חקירת הפרשה לפני ההחלטה הסופית בעניין אשכנזי.

אשכנזי בתגובה: גלנט לא מונה לרמטכ"ל רק בגלל מעשיו הפסולים

איתי בן חורין, יועץ התקשורת של אשכנזי, מסר מטעמו כי "עניינו של גבי אשכנזי נבדק באופן חסר תקדים על ידי מבקר המדינה ומשטרת ישראל, כולל האזנה לאין-ספור שעות הקלטה מלשכת הרמטכ"ל. אין איש ציבור שעמד במבחן דומה. נקבע במפורש כי לא היה פוטש, וכי אשכנזי לא מעורב בזיוף או הדלפת מסמך הרפז או בסיכול המינוי של גלנט. הנסיון של גורמים אינטרסנטיים לחזור על טענות כוזבות אלה חסר ממש ואף מאוס".

עוד נמסר מטעם אשכנזי כי "הסיבה שגלנט לא מונה לרמטכ"ל היא אך ורק מעשיו הפסולים, ומבקר המדינה קבע זאת במפורש. חבל שעד היום גלנט ממשיך שלא לקחת אחריות בגין מעשיו ולנסות להטיל את האחריות לכך על אחרים. ראוי שהאלוף גלנט יודיע על הסכמתו לפרסום דוח מבקר המדינה בעניינו במלואו, על מנת שהציבור יראה וישפוט".

בשבוע שעבר דווח כי במשרד המשפטים מעריכים שתיק החקירה נגד אשכנזי ייסגר, אף שטרם ניתנה חוות דעת רשמית בנושא. לדברי מקורות במשרד, בדיונים סגורים בו כבר דובר על סגירת התיק. ההערכה היא כי בסופו של דבר היחידים שיועמדו לדין בפרשה הם החשוד בזיוף המסמך, בועז הרפז; דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו; ועוזר הרמטכ"ל, ארז וינר.

בספטמבר האחרון המליצה המשטרה להעמיד את אשכנזי לדין בגין שני אישומים: הפרת אמונים - בשל השתהותו בהעברת מסמך הרפז למשטרה או ליועץ המשפטי לממשלה, אף שידע כי מתנהלת חקירה בעניינו; ואישום נוסף של הפרת אמונים וגילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך - על כך שלפי החשד מסר מידע בסיווג "סודי ביותר" לעיתונאים בניגוד להנחיות. הלבטים לגבי התיק נגעו בעיקר לחשד השני, ואנשי משרד המשפטים התייעצו בנושא עם אנשי מודיעין. בתום חקירת הפרשה הבהירה את המשטרה כי לא נמצא יסוד לטענות שלפיהן ביקש אשכנזי לערוך "פוטש" נגד הדרג המדיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ