13 עצורים במהומות באשקלון סביב העציר שובת הרעב; נפתחה הכניסה לעיר

בעימותים אלימים שהתפתחו בצומת אשקלון נעצרו מפגינים יהודים וערבים, לאחר שהיו בדרכם לבית החולים ברזילי - שם מאושפז מוחמד עלאן. מנהל בית החולים: "אין שום התערבות מקצועית בטיפול"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עימותים אלימים באשקלון, הערב
עימותים אלימים באשקלון, הערבצילום: אילן אסייג

מהומות אלימות באשקלון בהפגנות של יהודים וערבים סביב סוגיית העציר המינהלי שובת הרעב, מוחמד עלאן. המשטרה פתחה את צומת אשקלון, לאחר שהיה חסום הערב (ראשון) למשך שעתיים בעקבות העימותים.

13 מפגינים, יהודים וערבים, נעצרו בכניסה לעיר בעקבות ההתפרעויות ושניים מהמפגינים נזקקו לטיפול רפואי. המשטרה, שלא אישרה אף אחת מההפגנות, מנעה את הכניסה לעיר של ארבעה אוטובוסים של מפגינים ערבים, שניסו להגיע לבית החולים ברזילי - שם המתינו להם כמאה פעילי ימין, בהם כמה עשרות אנשי ארגון להב"ה. עם קבלת ההודעה על חסימת האוטובוסים בכניסה לעיר, עזבו רבים מפעילי הימין את שטח בית החולים בדרכם להפגין ולהתעמת עם הפעילים הערבים.

בצומת אשקלון התעמתו הצדדים, כשבתווך כוחות משטרה, יס"מ ומשמר הגבול. מפגינים ערבים שירדו מהאוטובוסים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון ולפחות ארבעה מהם נעצרו. לפי המשטרה, המפגינים, שנשאו שלטים בערבית ובאנגלית לשחרור מיידי של שובת הרעב מוחמד עלאן, תקפו שוטרים גם בגז פלפל. במשך ההפגנה ליד בית החולים ברזילי, נופץ חלון מכוניתה של עיתונאית פלסטינית מאבנים שיידו אליה.

מפקד מרחב לכיש, ניצב משנה אלי כזרי, אמר כי "קיבלנו לא מעט ידיעות בדבר רצון של גורמים מכל רחבי הארץ להגיע ולמחות בגין מצבו הבריאותי (של עלאן). במקביל קיבלנו ידיעות על יהודים שיפגינו מנגד. מדיניות מפקד המחוז היא לאשר מחאות לגיטימיות".

"לקראת השעה שש וחצי הגיעה קבוצת בני מיעוטים לבית החולים. משהחלו קריאות הסתה בצד היהודי ניתנה הוראת פיזור. בהמשך הגיעו ארבעה אוטובוסים של בני מיעוטים והודענו להם שההפגנה בלתי חוקית", אמר כזרי והוסיף כי "הם סרבו לדבר אתנו, ירדו לכביש והתחילו תהלוכה עם דגלי פלסטין. משעלה החשש שתתחיל התפרעות, הודעתי על הפגנה בלתי חוקית. נזרקו עלינו אבנים וגז פלפל או מדמיע. הבנו שצריך לפנות את המפגינים. יש עצורים משני הצדדים".

לדבריו "המדיניות במחוז היא שכולם נחקרים. הבנו מהבוקר שיש כוונה להתפרע בבית החולים, משני הצדדים, לכן לא אפשרנו זאת. כל מי שנעצר ייחקר, ייכלא ומחר נלך איתו לבית המשפט".

עלי, אחד הפעילים החברתיים שהגיע סיפר: "מדובר במאבק לגיטימי וצודק ונגד המערכת הדורסנית שלא מכבדת זכויות אדם ואת הזכות להפגין. יש פגיעה בדמוקרטיה, כשלא נתנו לנו להפגין, כפי שמפירים עוד זכויות. המשטרה תקפה אותנו במקום להגן". הוא הוסיף כי "מבחינתנו המחאה רק תעלה ותגיע לכל בית, כי זה לא עניין של עלאן - אלא של כל אדם חופשי שרוצה לסיים את הכיבוש".

אחד ממארגני ההפגנה, עו"ד תושב הצפון, אמר כי העצרת אכן לא תואמה עם המשטרה ולא הוגשה בקשה לאישור. עם זאת, טען כי הפגנות המחאה יימשכו: "הסיפור המרכזי מבחינתנו זה לא רק מוחמד עלאן, אלא כל סוגיית המעצר המינהלי. המגמה היא להמשיך במאבק הזה, על מנת שהסוגיה תישאר בכותרות".

קרדיט: חטיבת דובר המשטרה

מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי, קיים בתום ההפגנה הערכת מצב והנחה את השוטרים לשמור על היערכות מוגברת במשך הלילה והימים הקרובים. בתום הישיבה אמר הלוי כי "לא נאפשר להפוך את סוגיית הזנת האסיר לזירת התגוששות, התלהמות והתססה מצד גורמים אינטרסנטיים הרוצים ללבות אש משני הצדדים. כל מי שזרק אבנים על השוטרים, התפרע והפר את הסדר הציבורי - יטופל במלוא חומרת הדין".

ארגון להב"ה מסר בהודעה כי "המטרה הושגה. לא נתנו לתומכי מחבלים להיכנס לעיר. לא נשתוק נוכח הנפת דגלי אש"ף בתוך העיר שלנו. אשקלון יהודית לתמיד". המפגינים היהודים, ובראשם פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, התלוננו כי המשטרה לא אפשרה להם להביע את מחאתם.

"אנחנו רוצים שהוא (עלאן) ימות כמה שיותר מהר ושיקח כמה שיותר איתו", אמר מרזל והוסיף כי "זכותנו לצעוק ולמחות נגד תומכי מחבלים באשקלון, ופיזור המפגינים מבית החולים רק גרם למהומה בצומת".

מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, אמר ל"הארץ" כי יש עניין במצבו של עלאן, אך "אין שום התערבות מקצועית מצד גורם כזה או אחר". הוא הוסיף כי "אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים, אך ורק על פי ההיבט המקצועי הטהור. יש לנו כרגע ארבעה חולים בבית החולים במצב רפואי דומה וכולם מקבלים את אותו הטיפול. אין שום לחץ לטיפול כזה או אחר וכל החלטה היא מקצועית ואתית ונתמכת בחוק זכויות החולה".

רופא פלסטיני מטעם משפחתו של עלאן, טרם קיבל אישור מתאים להיכנס ולבחון את מצבו. לדברי ד"ר לוי, הרופא נפגש עמו והוצגו לו כל תוצאות הבדיקות ושלבי הביצוע של ההליכים הרפואיים. "מסרנו לו בשקיפות מלאה את כל הבדיקות והמידע. הוא הסכים עם מרבית הדברים - גם בהיבט האתי וגם בהיבט הרפואי" אמר לוי והוסיף כי "ברגע שיתקבל אישור ממי שצריך, הוא יוכל גם לראות את עלאן".

במשרד הבריאות עוקבים מקרוב אחרי הטיפול ונמצאים בקשר שוטף עם הנהלת בית החולים. "המעקב הוא כדי לראות שהוא מקבל טיפול מיטבי ועל פי חוק זכויות החולה. הטיפול וההחלטות הרפואיות בעניינו מתקבלות על ידי הצוות המטפל", טוענים גורמים במשרד, שנציגים מטעמם נמצאים מעת לעת במקום.

גם נציגי שירות בתי הסוהר (שב"ס) ונציגי שירות הביטחון הכללי (שב"כ), עוקבים אחר מצבו של עלאן, כמו גם גורמים במשרד המשפטים ובמשרד לביטחון פנים. זאת בעקבות הערכה כי למצבו הרפואי של עלאן עשויות להיות השפעות מרחיקות לכת.

"מועדון האסיר הפלסטיני" פנה היום לבית החולים ברזילי בבקשה להעיר את עלאן, ולא להשאירו תחת חומרים מרדימים, על מנת לבדוק את עמדתו נוכח מצבו הרפואי. לפי הודעת הארגון, עלאן הורדם לפני שלושה ימים לאחר שפרכס וחלה הידרדרות במצבו.

לדבריהם, לאחר שקיבל נוזלים, מצבו התייצב ויש מקום להעירו. במועדון הביעו חשש כי הרדמתו של עלאן והמשך מתן הנוזלים דרך הווריד נעשים על מנת להשאירו במצב יציב ומהווים התערבות בהחלטתו לשבות רעב.

עימותים אלימים באשקלון, הערבצילום: אילן אסייג
הפגנת תמיכה במוחמד עלאן בצומת אשקלון, הערב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?