סנאטור דמוקרטי בכיר נוסף בארה"ב הודיע על התנגדותו להסכם הגרעין האיראני

רוברט מננדז, לשעבר יו"ר ועדת החוץ בסנאט, הוא הבכיר השני במפלגה אחרי צ'אק שומר שמתכוון להצביע עם הרפובליקאים. "מטרת המו"מ היתה פירוק כל חלקי התשתית הגרעינית - ולא צמצומה"

אי-פי
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מננדז בניו ג'רזי, היום
מננדז בניו ג'רזי, היוםצילום: רויטרס
אי-פי
חמי שלו

הסנאטור הדמוקרטי הבכיר רוברט (בוב) מננדז הודיע הערב (שלישי) על התנגדותו להסכם הגרעין עם איראן ועל כוונתו להצביע נגד ההסכם בקונגרס. מננדז, יו"ר ועדת החוץ לשעבר בסנאט, הוא הסנאטור הדמוקרטי השני שמתנגד להסכם לקראת ההצבעה שתתקיים בחודש הבא. הוא מצטרף אל צ'אק שומר, סנאטור דמוקרטי בכיר ובעל השפעה מניו יורק, שהודיע על התנגדותו לפני כעשרה ימים.

מננדז אמר שהוא מתנגד משום שאיראן הפרה החלטות רבות של מועצת הביטחון של האו"ם בתקופה שבה קידמה את תוכניתה הגרעינית, וכי הוא חושש מהעובדה שההסכם אינו דורש מטהראן לפרק את תשתיתה הגרעינית.

"הבה נזכיר לעצמנו שהמטרה המוצהרת של המשא ומתן שלנו עם איראן היתה, במילים פשוטות, פירוק כל החלקים, או חלקם המשמעותי, של תשתיתה הגרעינית כדי להבטיח שלא תהיה לה יכולת גרעינית בכל עת, ולא כדי לצמצם את תשתיתה", הדגיש מננדז.

הסנאטור מניו ג'רזי ציין כי התנגדותו איננה קשורה לשאלה אם הוא תומך באובמה או מתנגד לו, על אף שהנשיא כבר הבטיח להטיל וטו על כל החלטה נגד ההסכם. לדבריו, "הנושא הזה הרבה יותר גדול וחמור מכך".

תהליך ההצבעה הוא תהליך כפול שמתנהל בשני בתי הקונגרס – בית הנבחרים והסנאט. הרפובליקאים זקוקים לשישה "עריקים דמוקרטים" כדי שיהיה בידם רוב בהצבעה שתתקיים על ההסכם בסנאט. לפי שעה יש בידם שניים, אך עוד 15 סנאטורים דמוקרטים טרם הודיעו על עמדתם.

אם ינצחו בהצבעה, יאלצו להתגבר גם על הווטו הנשיאותי שאובמה צפוי להטיל — לשם כך, הם יידרשו לרוב של 67 סנאטורים, משמע הם יזדקקו ל-13 "עריקים".

בבית הנבחרים לרפובליקאים יש רוב די בטוח נגד הסכם הגרעין, אך הם יזדקקו ל-41 עריקים כדי לבטל את הווטו הנשיאותי. עד כה הם השיגו את תמיכתם של 11 צירים דמוקרטים בלבד. אם לא יצליחו הרפובליקאים לעקוף את הווטו הנשיאותי בשני הבתים גם יחד – הסכם הגרעין יישאר על כנו.

מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, אמר שאינו בטוח שהקונגרס יוכל להתגבר על הווטו הצפוי של אובמה. גם מנהיגת הדמוקרטים, ננסי פלוסי מקליפורניה, דיברה בביטחון שתצליח לגייס מספר קולות שיספיק להצלת ההסכם.

בהתאם להסכם, שארה"ב ושאר מעצמות העולם נשאו ונתנו עליו עם טהראן, איראן הסכימה להגביל את תוכניתה הגרעינית בתמורה לביטול הסנקציות הכלכליות שחנקו את כלכלתה, וכתוצאה מכך יזרמו אליה מיליארדי דולרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ