סוללות כיפת ברזל נפרסו באשדוד ובאר שבע מחשש להסלמה אם שובת הרעב ימות

צה"ל העלה כוננות בדרום מחשש שהידרדרות במצבו תביא לירי רקטות והג'יהאד האיסאלמי איים בתגובה חריפה אם ימות. במקביל הודיע בית החולים על שיפור במצבו: "עולה על דרך המלך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוללת כיפת ברזל. ארכיון
סוללת כיפת ברזל. ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

צה"ל הציב סוללות של מערכת כיפת ברזל ליד אשדוד ובאר שבע, מחשש לירי רקטות לעבר ישראל אם ידרדר מצבו הרפואי של שובת הרעב, מוחמד עלאן. הסוללה הוצבה במסגרת העלאת כוננות באזור הדרום.

במערכת הביטחון העריכו כי אם עלאן ימות, הדבר עלול להביא להסלמה בגדה המערבית וברצועת עזה. עלאן, איש הג'יהאד האיסלאמי, נעצר מינהלית בחודש נובמבר, לאחר שלפי גורמי ביטחון הצטבר בידם "מידע מודיעיני רב וחמור" לפיו הוא עומד בקשר פעילי ג'יהאד לצורך הוצאת פיגועים לפועל. הוא שובת רעב זה כחודשיים. הג'יהאד האיסלאמי איים בתגובה חריפה אם ידרדר מצבו.

בית החולים ברזילי הודיע בצהריים (חמישי) כי חל שיפור במצבו של עלאן וכי הוא בהכרה ואינו מונשם, לאחר שאתמול חלה הידרדרות במצבו. מנהל בית החולים ד"ר חזי לוי אמר כי "הוא מתחיל לתקשר ואני שמח שבהיבט הרפואי הוא עולה על דרך המלך".

לדבריו, בשעה זו מעדכנים את עלאן על החלטת בג"ץ להקפיא את צו המעצר המינהלי נגדו. "המלצתנו החמה היא שיתחיל להיות ניזון. אני מקווה שכאשר יספרו לו את אשר התרחש, הוא ישנה את תפיסתו ויהיה מוכן גם לקבל את הטיפול המוצע לו וגם להתחיל הזנה, אחרת לא נוכל לעזור לו. מובן שאם נדבר על אדם שצם כבר 64 ימים, 'ניזון' פירושו מעט מעט, במשורה, מתן של סוכרים, להתחיל לאט מאוד לבנות כלכלה במעי שוודאי אינו מסוגל לספוג את מרבית מה שניתן לו", אמר. עם זאת, מקורות במערכת הבריאות אמרו ל"הארץ" אתמול כי נראה שנגרם לעלאן נזק בלתי הפיך.

אמו ואחיו של מוחמד עלאן בבי"ח ברזילי, היום

אתמול הקפיא בג"ץ את צו המעצר המינהלי נגד עלאן, לאחר שהתברר כי נגרם לו נזק מוחי. "על פני הדברים אין העותר בנידון מהווה סיכון לעת הזאת בשל מצבו הרפואי", קבעו השופטים אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וניל הנדל. מוקדם יותר, בדיון בעתירות לשחרור עלאן, הודיעה המדינה כי תשחרר אותו מיד ממעצרו אם יתברר שנגרם לו נזק קבוע שלא יאפשר לו לשוב לפעילות.

אביו של עלאן מציג תמונה של בנוצילום: אי־אף־פי

עלאן, שהיה מחוסר הכרה חמישה ימים, התעורר שלשום והודיע כי ימשיך לשבות רעב. אתמול חלה הדרדרות במצבו הקוגניטיבי, לדברי מקורות רפואיים עד כדי כך שהוא אינו מסוגל לקבל החלטות. בדיון בבג"ץ אמרה נציגת המדינה עו"ד יוכי גנסין כי אחד מעורכי דינו של עלאן ניסה לתקשר עמו במשך זמן רב ללא הצלחה. אתמול בשעות הערב נמסר מבית החולים ברזילי, שבו מאושפז עלאן, כי הוא הורדם שוב בשל החמרה במצבו.

החלטת בג"ץ מונעת אפשרות שעלאן ימות בעודו במעצר אך אינה מבטלת את הצו לחלוטין, צעד שהיה עשוי להתפרש כהישג. "אנו יוצאים מן ההנחה כי ככל שיתברר חלילה שהמצב בלתי הפיך יבוטל הצו מיד", הוסיפו השופטים. הם קבעו כי "בשלב זה יישאר (עלאן) בטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי. בני משפחתו ומקורביו יוכלו לבקרו שלא כעצור, בכפוף להנחיות הרפואיות הרגילות לעניין ביקור חולים. ככל שיבקש העותר לאחר התיצבות מצבו לעבור לבית חולים אחר, יפנה לרשויות, וככל שיתעוררו קושי או אי הסכמה, דלתות בית משפט זה פתוחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ