דו"ח האו"ם מזהיר: עזה תהיה בלתי ראויה למגורים עד שנת 2020

לפי הדו"ח, מבצע צוק איתן "חיסל באופן אפקטיבי את כל מה שנותר ממעמד הביניים, והביא כמעט את כל האוכלוסייה למצב של עוני ותלות בארגוני סיוע הומניטריים בינלאומיים"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסות בעזה לאחר צוק איתן
הריסות בעזה לאחר צוק איתןצילום: רויטרס
גרדיאן

דו"ח של האו"ם שפורסם שלשום (רביעי) מזהיר כי רצועת עזה עלולה להגיע למצב בו תוכרז כ"בלתי ראויה למגורים" בתוך פחות מחמש שנים, אם המצב הכלכלי הנוכחי יימשך. הוועדה למסחר ופיתוח של האו"ם התייחסה לממצאים הנוגעים לשמונה השנים בהן חסומה הרצועה להתפתחות כלכלית, וציינה את ההשפעות ההרסניות של שלוש המלחמות עם ישראל בשש השנים האחרונות.

לפי הדו"ח, מבצע "צוק איתן" בשנת 2014 הביא לעקירה של חצי מיליון בני אדם מבתיהם ו"השאיר את עזה מרוסקת". הדו"ח ציין כי הלחימה ברצועת עזה בקיץ שעבר "חיסלה באופן אפקטיבי את כל מה שנותר ממעמד הביניים, והביאה כמעט את כל האוכלוסייה למצב של עוני ותלות בארגוני סיוע הומניטריים בינלאומיים".

עוד עולה מהדו"ח כי התמ"ג (תוצר מקומי גולמי) ברצועת עזה צנח ב-15% במהלך שנת 2014 וכי שיעור האבטלה הגיע לשיא של 44% מהתושבים, כאשר 72% ממשקי הבית סובלים מחוסר ביטחון תזונתי.

"המלחמה ריסקה את האפשרות של עזה לייצא או לייצר עבור השוק המקומי, ולא השאירה לה מרווח לבינוי", לשון הדו"ח. בין היתר מציין הדו"ח כי אחד הגורמים החמורים הינו קצב "אי-הפיתוח" של עזה שהואץ מאוד בשנה האחרונה. עוד טוען הדו"ח כי התחזיות הכלכליות הנוגעות לפלסטינים לשנת 2015 "עגומות" בעקבות המצב הפוליטי הבלתי פתור, מחסור בסיוע והקצב הנמוך של הבנייה מחדש.

תושב עזה מביט על עבודת הדחפורים בצד המצרי, השבועצילום: אי־פי

פרסומו של הדו"ח מגיע על רקע תחילת העבודות במצרים השבוע בגבול רצועת עזה, במאמץ מחודש לאתר ולהשמיד מנהרות הברחה. מדובר בפרויקט שבמסגרתו ייחפרו 18 בריכות דגים ותעלה באורך 14 ק"מ שימולאו במים ובדרך זו תימנע מחמאס האפשרות להמשיך בהברחות אל תוך הרצועה ובכיוון ההפוך. דובר חמאס, מושיר אל-מסרי, מתח ביקורת על המהלך המצרי ואמר כי הוא "מחזק את הכתר שמוטל על הרצועה" וכי "אסור שמצרים תחליק במדרון המדיניות הישראלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ