חיילי צה"ל תקפו שני עיתונאים של סוכנות הידיעות הצרפתית בהפגנה בגדה

בסרטון שפורסם ברשת נראים החיילים תוקפים את הצוות סמוך לשכם ומשחיתים את ציוד הצילום שלו. בצה"ל הודו כי החיילים לא פעלו כמצופה והשעו קצין בדרגת סגן, שפיקד על הכוח

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בסרטון וידאו שפורסם אמש (שישי) ברשת, נראים חיילי צה"ל תוקפים שני עיתונאים מסוכנות הידיעות הצרפתית (אי-אף-פי) בעת הפגנה בגדה המערבית ומשחיתים את ציודם. בצה"ל הודו כי החיילים לא פעלו כמצופה. בעקבות התקרית, הושעה קצין בדרגת סגן, סגן מפקד פלוגה מחטיבת גבעתי, שפיקד על הכוח שחייליו ביצעו את התקיפה.

לפי ראש מערכת סוכנות הידיעות הצרפתית, תומאס קוקס, שני העיתונאים, אנדרה ברנרדי ועבאס מומאני, הגיעו אתמול לבית פארוכ הסמוך לשכם בכדי לסקר הפגנה, שנערכה בעקבות הלוויית פלסטיני שנורה על ידי כוחות צה"ל ומת בשבוע שעבר.

בווידאו, שצולם על ידי צוות פל-מדיה הפלסטיני, נראים שני העיתונאים צועדים במורד הכביש יחד עם המפגינים, רגע לפני שציודם רוסק. לפי הסוכנות, במהלך התקרית, הנמצאת כעת תחת חקירה בצה"ל, חייל תקף את ברנרדי בצווארו ובפניו.

"הם עברו את הביקורת במחסום באמצעות תעודות העיתונאי שלהם ללא כל בעיה", סיפר קוקס. "אנדרה עצר בכדי לבדוק את הגדרות המצלמה שלו, וכשעשה זאת ניגש אליו חייל, הורה לו להפסיק לצלם ודחף את המצלמה שלו. אחר כך הוא לקח וריסק אותה".

לדברי קוקס, העיתונאים ככל הנראה "חשבו שמדובר בחיילים צעירים ומטורפים, וכפי שניתן לראות בווידאו, הם הלכו משם. אבל החיילים הגיעו אליהם ולקחו מהם את מצלמת הסטילס ובנוסף לקחו את מה שהיה בכיסו של הצלם - סוללות וכרטיסי זיכרון. אנדרה חזר בכדי לנסות לתקן את המצלמה המנותצת שלו. בנקודה הזאת, חייל זינק עליו, כיוון את הנשק אל צווארו ותקף אותו", הוסיף.

"זה היה מטורף", סיפר ברנרד. "כשהגענו למחסום הבידוק הצגנו בפני השוטר את המסמכים שלנו. לא היתה כל בעיה. הם היו נחמדים. לקחנו את האפודים (המגנים) שלנו והתחלנו ללכת לעבר ההמולה. עברנו את שורת החיילים הראשונה שהשתמשה בגז מדמיע. שמעתי צעקות, וחייל התחיל לדחוף ולצעוק 'מה לעזאזל אתה עושה', באנגלית. אז הבנתי שהוא טוען את הנשק שלו וחשבתי, 'מה לעזאזל', ונסוגנו".

ברנרד הוסיף כי "אם לא היינו מתנהגים בסדר, היו כנראה עוצרים אותנו. אבל בסרטון אפשר לראות בדיוק מה קרה. אחרי שחזרנו למכונית ראיתי חתיכה מהמצלמה ורציתי לצלם את זה, בגלל שהייתי מודאג שיאשימו אותי שעשיתי משהו לא בסדר. בנקודה הזאת חייל הצמיד את נשקו לפנים שלי ושיטח אותי על הקרקע".

בעקבות התקרית, פנו בסוכנות הידיעות הצרפתית לצה"ל בבקשה להגיש תלונה רשמית. מדובר צה"ל נמסר כי "האירוע המדובר מוכר על ידי המפקדים ויתוחקר. מבדיקה ראשונית עולה כי הכוח לא פעל כמצופה ממנו ובניגוד להנחיות המפקדים, ויטופל משמעתית".

מאחור יותר הוחלט בצה"ל להשעות מתפקידו קצין בדרגת סגן, סגן מפקד פלוגה מחטיבת גבעתי, שפיקד על הכוח שחייליו תקפו באלימות צלמים של סוכנות הידיעות הצרפתית. דובר צה"ל מסר כי "האירוע חמור מבחינה ערכית ופיקודית" וכי התחקיר בפיקוד המרכז בעניין יימשך.

גם אגודת העיתונאים בירושלים פנתה לדובר צה"ל בבקשה כי יינקטו כל הצעדים הנדרשים למנוע פגיעה בעיתונאים המסקרים אירועים. יו"ר האגודה ביקש כי "תתבצע פעילות בקרב חיילי צה"ל המצויים בחשיפה לסיקור תקשורתי על חשיבותה של תקשורת חופשית במדינת דמוקרטית ועל הסובלנות הנדרשת לאפשר סיקור אירועים שסיקורם הוזמן על ידי גורמים שאינם תושבי המדינה".

באפריל השנה תקפו קצינים צלמי עיתונות בהפגנה בנבי סאלח שבגדה המערבית. בסרטון נראים הקצינים צועקים לצלמים חיים שוורצנברג ועבאס מומאני מאי-אף-פי, "עופו מפה", ואחד מהם אף דוחף צלם אל הרצפה. לאחר כמה שניות, חייל נוסף דוחף עיתונאי באלימות אל הרצפה, ובהמשך גם משליך אבן לכיוון אחד הצלמים שנראה הולך מהמקום. הקצינים הועמדו לדין משמעתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ