יעלון החליט לצרף את המתחם הכנסייתי ליד כביש 60 לגוש עציון

בגלי צה"ל דווח כי שר הביטחון החליט עקרונית לצרף את המתחם, השוכן במיקום אסטרטגי, לשטח השיפוט ההתנחלותי. כפי שנחשף ב"הארץ", המתחם הועבר לאנשי ימין באמצעות חברות קש

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית במתחם שנרכש מול אל ערוב
בית במתחם שנרכש מול אל ערוב
"הארץ"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החליט עקרונית לצרף את המתחם הכנסייתי בן 40 הדונמים, ששוכן במיקום אסטרטגי ליד כביש 60, מול מחנה הפליטים אל ערוב, לשטח השיפוט של המועצה האזורית גוש עציון. כך דווח היום (חמישי) בגלי צה"ל. לפני כחצי שנה פורסם ב"הארץ" כי איש הימין אריה קינג, חבר מועצת העיר ירושלים, עומד מאחורי השיפוצים החשאיים המתנהלים במקום. עוד נחשף ב"הארץ" כי המתחם, שהיה שייך תחילה לכנסייה הפרסביטריאנית, הועבר באמצעות חברות קש לידי לעמותה אמריקאית, שמאחוריה עומד מיליונר היהודי האמריקאי הימני ארווין מוסקוביץ.

בחודשים האחרונים נערכו במקום שיפוצים, שיעודם הוסתר מהפועלים הפלסטינים שביצעו אותם. לפי הדיווח בגלי צה"ל, לשר הביטחון לא היתה אפשרות משפטית לעצור את השיפוצים, אך הוא יכול היה לבחור שלא לצרף את המתחם לשטח השיפוט של התנחלויות גוש עציון. החלטתו של יעלון לצרף את המתחם לגוש עציון תכשיר אותו הלכה למעשה.

השימוש העתידי במתחם לוט כעת בערפל, כאשר לפי הפרסום בגלי צה"ל, גורמים המקורבים למתחם טוענים שאין כוונה לאכלס אותו, אלא להפוך אותו למיזם תיירותי. זאת גם הגרסה שמסר בשבוע שעבר עורך הדין אריה סוכולובסקי לאתר של סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". סוכולובסקי טען כי הוא מייצג את הכנסייה השוודית וכי הפרסום לפיו מתנחלים מתכוונים לאכלס את המקום הוא שקרי. "הכנסייה היא הבעלים של המתחם, ואנחנו משפצים כדי שיהיה הוסטל שישרת יהודים, מוסלמים ונוצרים שעוברים בדרך", הוא אמר.

בעלת המתחם עד שנת 2008 היתה כנסייה פרסביטריאנית מפנסילבניה. בהנהלת הכנסייה החליטו למכור את הנכס, ובמארס 2008 בוצעה העסקה. בשיחה עם "הארץ" מפנסילבניה סיפר הכומר קית' קולמן, מנהל הכנסייה, כי המתחם נמכר לחברה שוודית. לדבריו מדובר בגוף כנסייתי שמקום מושבו בחיפה, והנכס נמכר לו כדי להחיותו מחדש. את הגוף השוודי ייצג בעסקה עורך דין שלמה בן מנחם מירושלים, שלא השיב לפנייה בנושא. עיון בתולדות החברה, הנקראת "Scandinavian Seaman Holyland Enterprises", מלמד שהיא שימשה ככיסוי שנועד להעביר את המתחם הנוצרי לידי המתנחלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ