שני פלסטינים נהרגו ומאות נפצעו בעימותים בגדה ובירושלים

נתניהו גייס את הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לאשר זירוז של הריסות בתי מחבלים והרחבת השימוש במעצרים מינהליים. עבאס לראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים: "מנעו הסלמה שתשרת את ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פלסטיני בעימותים עם כוחות הביטחון, היום ברמאללה
פלסטיני בעימותים עם כוחות הביטחון, היום ברמאללהצילום: אי־פי

שני פלסטינים, אחד מהם בן 13, נהרגו בעימותים עם כוחות צה"ל בגדה המערבית ביומיים האחרונים ויותר ממאה נפצעו, מרביתם באורח קל, בשורת תקריות אלימות במזרח ירושלים ובמוקדים שונים בגדה. הסהר האדום הפלסטיני מסר שטיפל בכ–500 נפגעים מאז שבת, בהם כ–300 משאיפת עשן. לפי נתוני הארגון, 41 מהפצועים נורו באש חיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אמש את הקבינט המדיני־ביטחוני כדי לאשר צעדים נוספים למאבק בטרור שעליהם הכריז בתום התייעצות ביטחונית שלשום, כחלק מ"מלחמת חורמה בטרור הפלסטיני" — בהם זירוז ההריסה של בתי מחבלים, הרחבת השימוש במעצרים מינהליים ותגבור כוחות בירושלים ובגדה. נתניהו, ששב אתמול מניו יורק, דחה וקיצר בעקבות ההסלמה את ביקורו בברלין, שיחל מחרתיים ויימשך רק שעות ספורות.

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא דיווחה אמש כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הורה לראשי מנגנוני הביטחון למנוע הסלמה, בטענה שהיא תשרת את ממשלת ישראל. שלשום שוחח עבאס עם מזכ"ל האו"ם באן קי־מון וביקש ממנו להבטיח לעם הפלסטיני הגנה בינלאומית ממה שהגדיר כתוקפנות ישראלית. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית, באן הבטיח לעבאס לשוחח עם נתניהו ולהאיץ בו להרגיע את השטח.

ביום ראשון לפנות בוקר ירו שוטרים למוות בפאדי עלון, בן 18 מעיסאוויה שבמזרח ירושלים, לאחר שדקר נער יהודי בן 15 בשכונת מוסררה בעיר ופצע אותו באורח בינוני. לגרסת המשטרה עלון נורה לאחר שסיכן שוטרים ואזרחים, אך מסרטונים שצולמו בזירת האירוע עולה כי עלון היה מרוחק מהם בעת שנורה. בסרטונים הוא נראה מוקף צעירים יהודים, המעודדים את השוטרים לירות בו. באותו לילה צעדו ברחובות ירושלים פעילי ימין שתקפו ערבים, ובני משפחתו של עלון אמרו אתמול כי הוא ביקש להגן על עצמו מפניהם. עו"ד מוחמד מחמוד, המייצג את המשפחה, אמר: "ראינו במקרה של ישי שליסל איך אפשר לעצור בן אדם בלי להרוג אותו. יש שם מצלמות — שיראו מה היה. הרי אם היו מחזיקים בצילום שבו הוא נראה דוקר כבר היו מראים אותו".

המשטרה טרם העבירה את גופתו של עלון לידי משפחתו והציבה תנאים לקיום הלוויה, מחשש שתביא להתגברות האלימות. בין היתר נדרשה המשפחה להפקיד 20 אלף שקלים ולהגביל את מספר המשתתפים בלוויה ל–70.

כוחות הביטחון בשער שכם, הבוקרצילום: אי־אף־פי

עו"ד מוחמד מחמוד, המייצג את המשפחה, מעלה שאלות בנוגע לאירוע. לטענת המשפחה, עלון לא יצא כדי לדקור והתגונן מפני יהודים שתקפו אותו. "זה היה ליד הרכבת הקלה, יש שם מצלמות, שיראו מה היה, אין פשוט מזה", אמר מחמוד, "הרי אם היו מחזיקים בצילום שהוא דוקר כבר היו מראים אותו".

בצה"ל רואים בעלייה התלולה במספר האירועים האלימים במזרח ירושלים ובגדה המשך ישיר לגל הטרור בשבוע שעבר, שבו נרצחו בתוך 48 שעות ארבעה ישראלים. בכיר בצה"ל ייחס את המתיחות לחשש הפלסטיני מפני מהלכים ישראלים חד־צדדיים בהר הבית, חרף הכחשות הממשלה, ולתחושות נקם הרווחות עדיין בשטח בעקבות רצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא ביולי האחרון.

פלסטינים ליד בית אל, אתמולצילום: אי־אף־פי

עלייה בפשעי השנאה

במערכת הביטחון מודאגים גם מהעלייה במספר התקריות שבהן תקפו יהודים פלסטינים בגדה ופגעו ברכושם. בשני ימי החג עצרו חיילים ושוטרים 14 מתנחלים בחשד למעורבות בתקריות כאלו, אך רק אחד מהם, נער בן 15 מההתנחלות פסגות החשוד שיידה אבן לעבר מכונית פלסטינית, נותר במעצר. פלסטינים דיווחו בימים האחרונים על התנכלויות מתרבות מצד מתנחלים, בהן חסימת כבישים, הצתת שדות ומטעים, החרבת מערכות סולאריות, יידויי אבנים לעבר מכוניות והתקפות על בתי משפחות פלסטיניות בקרבת ההתנחלויות. מרכז אחראר הפלסטיני לזכויות האדם מנה 126 פגיעות כאלו מיום שישי עד יום ראשון בערב, מהן 25 תקיפות גופניות של פלסטינים.

ביום ראשון בלילה נהרג צעיר פלסטיני בן 18 מירי חיילים בעת הפגנה אלימה במחסום ניצני עוז ליד טול כרם במחאה על מדיניות ישראל בהר הבית. ההרוג הוא חזייפה סולימאן, תושב הכפר בלעא שליד העיר. מקורות צבאיים מסרו כי יותר ממאה פלסטינים המזוהים עם חמאס יידו אבנים, ירו זיקוקים והשליכו בקבוקי תבערה וצמיגים בוערים לעבר כוחות צה"ל ואלה ירו בתגובה לעבר שלושה מהמתפרעים. מדובר צה"ל נמסר כי נסיבות האירוע ייחקרו. תנועת חמאס הודיעה כי סלימאן היה חבר בה והכריזה עליו כעל חלל במאבק נגד הכיבוש. אלפים השתתפו אתמול בהלווייתו.

תושבת עזה מפגינה למען אל-אקצא, הבוקרצילום: רויטרס

אתמול, בעימות ליד קבר רחל שבבית לחם, ירו חיילים למוות בנער בן 13, עבד א־רחמן עובייד אללה, שנפגע מקליע רוגר. מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית באזור קבר רחל הגיבו הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות ובירי רוגר לעבר מסית מרכזי. טענות הפלסטינים בדבר הרוג נמצאות בבדיקה". לאחר שנודע דבר מותו של עובייד אללה התחדשו העימותים באזור ולפחות חמישה פלסטינים נוספים נפצעו. מוקדם יותר נפצע שוטר משמר הגבול ממטען צינור שהושלך עליו במקום.

מקורות צבאיים דיווחו כי במוקדים רבים בגדה התקיימו הפגנות אלימות, שבהן הושלכו בקבוקי תבערה והוצתו צמיגים. בכמה תקריות עשו כוחות צה"ל שימוש באש צלפים ורוגר, שלפי הצבא כוונה כנגד "מסיתים מרכזיים" בהפגנות. הנחיות הפתיחה באש לכוחות לא שונו.

תקריות אלימות אירעו לאורך כל החג גם בירושלים, בין היתר באבו תור, בסילוואן, בא־טור, בשועפט, בעיר העתיקה ובוואדי ג'וז. מאות שוטרים תגברו את כוחות המשטרה בעיר. שניים מתושבי בית חנינא נפצעו באורח קשה בעימותים עם שוטרים ותושב אבו תור איבד את עינו מפגיעת כדור ספוג. לפחות שני צעירים נוספים נפגעו מירי, לפי המשטרה בעת שהתכוונו ליידות בקבוקי תבערה לעבר שוטרים. אמש הופסק בהנחיית המשטרה שירות הרכבת הקלה לשכונת פסגת זאב משום שהקו עובר בכביש הראשי של שועפט, שם יידו מפגינים פלסטינים אבנים. החל משלשום הושבתו המסחר והלימודים בעיר העתיקה ובחלק משכונות מזרח העיר.

בכירים בפתח אמרו השבוע ל"הארץ" כי הפיגועים האחרונים מהווים תגובות של יחידים ואינם חלק מהתארגנות. אחד ממפקדי השטח בארגון הבהיר כי אף אחד מהפלגים הפלסטינים אינו מעוניין להבעיר את השטח וציין כי רוב התקריות האלימות אירעו בשטחים הנמצאים בשליטה ביטחונית ישראלית מלאה.בכיר בפתח אמר ל"הארץ": "אם ישראל לא מצליחה לבלום את המתנחלים, למה היא מצפה מהרשות, שבקושי מצליחה להשתלט על הפגנה ברמאללה או בחברון? ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה לעצור את תוקפנות המתנחלים, אחרת כל מאמץ מצד הרשות לא יהיה רלוונטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ