בכירים בצה"ל ובמנגנוני הביטחון הפלסטיניים ידונו בהרגעת הרוחות בשטחים

לראשונה מאז נרצחו בני הזוג הנקין, צפויים הקצינים להיפגש הערב בגדה. קצין בכיר בפיקוד המרכז אמר כי הרשות מנסה לרסן את האלימות והביע תקווה כי גם המתנחלים יירגעו

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צעירים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון בשכם, היום
צעירים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון בשכם, היוםצילום: אי־אף־פי
עמוס הראל
עמוס הראל

קצינים ישראלים ופלסטינים בכירים ייפגשו הערב (שלישי), בפעם הראשונה מאז החלה ההסלמה האחרונה בירושלים ובגדה המערבית, בניסיון לתאם את המאמצים להרגעת הרוחות. בצה"ל סבורים כי הנהגת הרשות הפלסטינית העבירה הנחיות לראשי מנגנוני הביטחון בגדה לפעול לריסון האלימות בשטח. היום נרשמה לפי שעה ירידה מסוימת במספר ההפגנות ובהיקף התקריות האלימות.

במפגש הערב ישתתפו בכירים בפיקוד המרכז, יחד עם אחדים מראשי המנגנונים הפלסטיניים בגדה.

רמת התיאום הביטחוני בין צה"ל למנגנונים בימים האחרונים שונה בין הגזרות. הדירקטיווה הכללית שניתנה לראשי המנגנונים היתה לפעול לריסון ולהכלת האלימות, אולם ניכר שבחלק מהאזורים פעילי המנגנונים מהססים להתערב לעצירת תהלוכות פלסטיניות אלימות, המופנות כלפי מחסומים ומוצבים של צה"ל.

קצין בכיר בפיקוד המרכז, שנשאל היום אם בשטחים עומדת לפרוץ אינתיפאדה חדשה, אמר שאינו מתרשם כי זה המצב. לדבריו, "אנחנו חווים גלי טרור כבר תקופה די ארוכה, עם עליות וירידות מדי פעם. זו לא תקופה של התפרצויות גדולות. מספר המשתתפים בהפגנות אלימות ומספר התקריות אינו מזכיר עדיין את האינתיפאדות הקודמות. מצד שני, אני עדיין לא יכול להגיד שאנחנו בסוף הגל הנוכחי".

בצה"ל מייחסים את התפרצות האלימות בצד הפלסטיני לשתי סיבות עיקריות: המתיחות סביב הר הבית ורצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא, בידי מחבלים יהודים. אף שבפיקוד המרכז מתרשמים כי מסתמן ניסיון פלסטיני להרגעת השטח בגדה, נדמה שהדבר תלוי במידה רבה בהתרחשויות סביב הר הבית והעיר העתיקה בירושלים.

מתחקיר ראשוני שהתקיים בפיקוד המרכז באשר לתקרית שבה נהרג נער פלסטיני בן 13 ליד קבר רחל בבית לחם, אתמול, עולה כי אירעה כנראה תקלה בפעולת הכוח. הנער נפגע מירי מרובה רוגר. אולם, נראה שהירי כוון כנגד אדם מבוגר יותר שעמד בסמוך וזוהה כפעיל מרכזי בהפגנה אלימה. הקצין הבכיר אמר כי מות הנער הוא "תוצאה שלא רצינו בה" וכי הצבא מנסה לצמצם פגיעות בנפש בקרב אזרחים פלסטינים. עם זאת, אמר, בהפגנות של הימים האחרונים הופעלה אלימות רבה כנגד הכוחות, הושלכו בקבוקי תבערה ומטעני חבלה ובחלק מהמקרים לא היה מנוס משימוש באש חיה.

במערכת הביטחון מודאגים גם מגל של מעשי אלימות מצד ישראלים, מאז רצח בני הזוג הנקין ליד שכם ב-1 באוקטובר. בכמה מקרים, בשומרון ובאזור חברון, יידו ישראלים אבנים על מכוניות פלסטיניות, כרתו עצי זית ופגעו ברכוש. על מכוניתו של מושל ג'נין מטעם הרשות הפלסטינית זרקו צעירים ישראלים בלוק. בכמה תקריות נוספות, ירקו מתנחלים על חיילי צה"ל וקיללו אותם, בעת שאלה ניסו לעצור התפרעויות במחאה על הרצח.

בצבא אומרים כי ראשי המתנחלים פועלים להרגעת הרוחות, אולם לא תמיד הדבר נעשה בצורה נחושה דיה. ייתכן שחזרת התלמידים לבתי הספר עם תום חופשת חגי תשרי, ולצדה העובדה שרצח בני הזוג פוענח במהירות והחשודים בו נעצרו, יסייעו להרגעה גם בקרב המתנחלים. אמש נכנס כוח צה"ל לשכם ותפס רובה אם-16 ששימש את אחד המחבלים בפיגוע. האיש, חבר חוליית החמאס, הודה בחקירתו במעורבות ברצח ומסר שהרובה הוסתר בחנות שבבעלותו.

הבוקר פרצו עימותים בכמה מוקדים בגדה המערבית, והסהר האדום דיווח כי פלסטיני נפצע קשה מירי חי של כוחות הביטחון ו-23 נוספים נפצעו משאיפת גז ומירי כדורי גומי. בימים האחרונים אירעו עימותים במוקדים רבים בגדה ובמזרח ירושלים, במהלכם נהרגו שני צעירים פלסטינים מאש כוחות הביטחון הישראליים, ונפצעו כ-500 נוספים.

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנערכה הלילה בנושא ההסלמה במזרח ירושלים ובגדה, הטיל ראש הממשלה בנימין נתניהו על שרת המשפטים איילת שקד להקים מנגנון שיקצר משמעותית את הליך הריסת בתים ששייכים למחבלים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הנחה את כוחות הביטחון לנקוט בפעולה נחרצת נגד כדי למנוע לקיחת החוק לידיים על ידי אזרחים ישראלים ודרש לפעול בתקיפות נגד גורמים מסיתים לאלימות וטרור גם ברשתות החברתיות.

כמו כן, דרש נתניהו למצות את הדין עם אזרחים ובעלי חנויות שהיו עדים לפיגוע בעיר העתיקה בירושלים במוצאי שבת ונמנעו מלסייע לפצועים ואף פגעו בהם. "לא נקבל מצב שאשה יהודייה נדקרת ואנשים נמנעים מלסייע לה, מקללים אותה ובועטים בה. נמצה עמם את הדין", אמר.

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא דיווחה אתמול כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הורה לראשי מנגנוני הביטחון למנוע הסלמה, בטענה שהיא תשרת את ממשלת ישראל. שלשום שוחח עבאס עם מזכ"ל האו"ם באן קי־מון וביקש ממנו להבטיח לעם הפלסטיני הגנה בינלאומית ממה שהגדיר כתוקפנות ישראלית. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית, באן הבטיח לעבאס לשוחח עם נתניהו ולהאיץ בו להרגיע את השטח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ