ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע גל הפיגועים ברחבי ישראל וההסלמה בגדה המערבית קרא הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג להצטרף לממשלת אחדות רחבה. נתניהו נמנע מלתקוף את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס והדגיש כי הוא מעוניין לעבוד עמו כדי לנסות ולהרגיע את המצב. ראש הממשלה ציין עוד כי הוא מעוניין להוציא את התנועה האסלאמית בישראל מחוץ לחוק וכי יכריע בימים הקרובים אם לעשות זאת או לא.

היתה זו מסיבת העיתונאים הראשונה שכינס נתניהו מאז תחילת ההסלמה וגל הפיגועים לפני כשלושה שבועות. נתניהו הביא עמו למסיבת העיתונאים את שר הביטחון משה יעלון, את השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט וממלא מקום מפכ"ל המשטרה בנצי סאו. אחרי הצהרה קצרה של כל אחד מהם השיב נתניהו על חמש שאלות של העיתונאים באולם.

נתניהו במסיבת העיתונאים, הערבצילום: מרק ישראל סלם

נתניהו נשאל במהלך מסיבת העיתונאים האם הוא מעוניין בהקמת ממשלת אחדות עם מפלגת "המחנה הציוני" והשיב בחיוב. "בעת הזו לאור מה שמתרחש במזרח התיכון יש טעם בממשלה רחבה", אמר ראש הממשלה. "הרבה מהוויכוחים ביננו הם ויכוחי סרק. לא מדברים כאן על יצהר או איתמר. מי שרוצח לא חושב על מדינה פלסטינית אלא פשוט רוצה לרצוח יהודים".

נתניהו הוסיף כי אל מול גל הטרור יש ללכד כוחות, אך ציין כי ההחלטה אם להצטרף לממשלה היא של אנשי האופוזיציה. "אני רוצה ממשלה רחבה ואחדות בעם", אמר. מנגד, כמה דקות קודם לכן במסיבת העיתונאים, תקף את הרצוג ואת ציפי לבני ואמר כי אם הם היו מנצחים בבחירות המצב הביטחוני היה חמור יותר. "כל אחד יודע מה היה קורה אם אנחנו לא היינו כאן ומישהו אחר כן היה כאן", אמר נתניהו. "אולי היינו שומעים הרבה ססמאות...".

כמה דקות אחרי סיום מסיבת העיתונאים הגיב הרצוג לדברים וקרא לנתניהו להתפטר. "ישראל עברה עוד יום קשה", אמר הרצוג. "אזרחי ישראל, צה"ל וכוחות הביטחון עומדים בגל הטרור באומץ נחישות אך דרוש להם ראש ממשלה. לא ראש מערך הסברה. מר ביטחון לשעבר רץ מנאום לנאום אך מילים לא עוצרות טרור ולא משרות ביטחון".

הרצוג שקרא מוקדם יותר היום (יום חמישי) להכריז על סגר מוחלט בשטחי יהודה ושומרון עד להרגעת המצב הביטחוני אמר עוד שיש להתניע מהלכים מדיניים אזוריים כדי עצור את ההסלמה. "אני הזהרתי כבר לפני חודשים מאינתיפאדה שלישית אבל כרגיל נתניהו עושה מעט מידי ומאוחר מידי", הדגיש הרצוג. "הוא איבד את השליטה על ביטחון אזרחי ישראל ולכן צריך להחזיר את המפתחות".

במהלך מסיבת העיתונאים שינה נתניהו את הטון כלפי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). אחרי שבימים האחרונים תקף נתניהו בחריפות את עבאס וטען שהוא מסית נגד ישראל ואחראי לאלימות, הדגיש נתניהו הערב (יום חמישי) כי אבו-מאזן הוא חלק מהפתרון למשבר הנוכחי.

"עד לפני ימים אחדים אבו-מאזן דיבר על יהודים שמטמאים את הר הבית וזה הלהיט את השטח - אין בזה ספק", אמר נתניהו. "בימים האחרונים יש מגמת שינוי אצל אבו-מאזן שנובעת מההבנה שאם השטח יבער כל השטח יבער - כולל יהודה ושומרון ויש לכך השלכות על הרשות הפלסטינית. צריך לפעול יחד (עם אבו-מאזן) כדי להרגיע את הרוחות, להשתלט על הפורעים ונשמח לשיתוף פעולה מהרשות. אם זה הכיוון שלהם אני מברך על כך".

גורם מרכזי אותו תקף נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים היה הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, שאת מנהיגיו האשים נתניהו באחריות לחלק גדול ואפילו לרוב ההסתה סביב הר הבית שהובילה להתלקחות האחרונה. "התנועה האסלאמית בישראל מבעירה את השטח בטענות שקריות על המדיניות שלנו בהר הבית ושינוי בסטטוס-קוו - זה שקר מוחלט", אמר נתניהו. ראש הממשלה הוסיף כי בכוונתו לנקוט בצעדים תקיפים נגד התנועה האסלאמית וכי הוא תומך בהוצאתה מחוץ לחוק. "אני רוצה לשמוע את גורמי המקצוע עד תום ובימים הקרובים נקבל החלטה בנושא", אמר נתניהו.

ראש הממשלה התייחס במסיבת העיתונאים לביקורת שמוטחת בו מצד הימין על כך שהוא לא מודיע על בנייה חדשה בהתנחלויות בגדה המערבית בתגובה לגל הפיגועים. "אנחנו נהנים מגיבוי בינלאומי לפעילות להחזרת הביטחון", הוא אמר. "אני לא רוצה להיו מוסט בנושא (ההתנחלויות) שיפגע בנו בינלאומית בעת הזו. אף אחד לא ילמד אותי מה זה התיישבות ונאמנות לארץ ישראל. לכו תבדקו כמה בנו (בהתנחלויות, ב"ר) וכמה מתיישבים יש היום".

נתניהו מתח ביקורת על כמה מחברי ממשלתו שמתחו עליו ביקורת בימים האחרונים, כמו נפתלי בנט ואיילת שקד, בלי להזכיר אותם בשמם. "כולם יודעים שאנחנו פועלים בקור רוח. לא מתלהמים ולא מוסתים ע"י קריאות של הרגע וכל מיני ססמאות", הוא ציין. "היתה כאן נפילה של כמה שרים וסגני שרים שכנראה לא יודעים מה המשמעות של היותם שרים בממשלה, מתלהמים ומקוששים קולות. ככה לא מתנהגים אנשים בעמדות הנהגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ