עמוס הראל
ג'קי חורי

מקורות פלסטינים דיווחו הערב (שישי) על ירי כושל של רקטה, ועל נפילה בשטח רצועת עזה. בצד הישראלי לא זוהו נפילות. בצה"ל הביעו מוקדם יותר דאגה מהשלכות העימותים אחר הצהריים לאורך הגדר ברצועת עזה, שבהם נהרגו שישה פלסטינים ועשרות נפצעו מאש חיילים, לצד הרג צעיר נוסף, בן 22 בחברון. בדיונים שהתקיימו הערב במערכת הביטחון נשמעה הערכה כי ייתכן ירי רקטות מרצועת עזה בתגובה להרג המפגינים. לפי הסהר האדום הפלסטיני, בעימותים בגדה המערבית נפצעו יותר מ-400 פלסטינים ברחבי הגדה המערבית ובירושלים, מתוכם 30 מירי חי, 117 מכדורי גומי ו-223 מגז.

בצבא יצטרכו לבדוק את תגובת הכוחות לאירוע. קצינים בכירים טענו הערב כי בתקרית באזור נחל עוז השתתפו אלפי פלסטינים שהתקרבו מאוד לגדר המערכת בגבול הרצועה. במקום הושלך רימון יד שלא התפוצץ, נזרקו בקבוקי תבערה ואבנים ונעשה ניסיון להצית שער בגדר. הכוחות הגיבו גם בירי אש חיה. תקריות נוספות אירעו ממזרח לחאן יונס, ובאזור מעבר ארז, בצפון הרצועה. את מרבית התהלוכות מעבר לגדר יזם ארגון הג'יהאד האיסלאמי. שוטרים ממנגנוני הביטחון של חמאס היו במקום, אך לא ניסו להתערב ולעצור את התקדמות המפגינים.

פלסטינים במזרח רצועת עזה, היוםצילום: אי־פי

במערכת הביטחון מוטרדים מהשלכות של הריגת תושבים פלסטינים נוספים מעבר לגל האלימות שהיה השבוע בגדה ולרצף פיגועי הדקירה בתחומי הקו הירוק. בניגוד לדיווחים מהצד הפלסטיני, בצה"ל טוענים כי בהפגנות בגדה המערבית היום השתתפו פחות מפגינים פלסטינים ועוצמת העימותים פחתה.

בנוסף, ברחבי הארץ התקיימו במהלך היום עצרות מחאה על רקע האירועים בגדה וברצועה. כביש 444 נסגר לתנועה לזמן קצר בעקבות הבערת צמיגים ליד טייבה והושלכו בקבוקי תבערה לעבר כביש 65 באזור ואדי ערה. כמו כן, התעמתו מפגינים עם שוטרים באום אל-פחם ובכפר עראבה השתתפו מאות אנשים בתהלוכה, בסופה הובערו צמיגים, לא היו נפגעים. ברהט, התכנסו צעירים במרכז היישוב והבעירו צמיגים. הערב תתכנס ועדת המעקב של ערביי ישראל לישיבת חירום. בחד"ש מתכננים תהלוכה בנצרת מחר.

העימותים בעזה ובגדה התרחשו על רקע רצף פיגועי דקירה היום. בקרית ארבע דקר פלסטיני שוטר ופצע אותו באורח קל, לפני שנורה למוות בידי שוטר אחר. הנדקר נפצע באורח קל. זמן קצר קודם לכן דקר צעיר פלסטיני נער בן 16 ברחוב שמואל הנביא בירושלים, ככל הנראה באמצעות קולפן ירקות, ופצע אותו באורח קל. המחבל נלכד ונלקח לחקירה. בתקרית נוספת ניסתה אזרחית ישראלית, תושבת נצרת, לדקור חייל בתחנה המרכזית בעפולה. היא נורתה בידי אנשי ביטחון ונפצעה באורח בינוני. תיעוד הירי, ממנו עולה כי היא נורתה מטווח קרוב בעודה עומדת ללא נוע, ככל הנראה מכמה כלי נשק, עורר סערה בחברה הערבית. נער יהודי נעצר בדימונה לאחר שדקר שלושה פלסטינים ואזרח בדואי. בחקירתו הסביר: "חשבתי שכל הערבים מחבלים".

פלסטינים השליכו בקבוקי תבערה, יידו אבנים וניסו להצית שער בגדר המערכת, היוםצילום: אי־פי

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר בדרשה שנשא במסגד בעזה בצהריים כי הרצועה מוכנה לעימות ב"מערכת אל-קודס". הנייה הוסיף כי החלה האינתיפאדה השלישית, שנפתחה בערים הפלסטיניות בגדה המערבית: "ניסינו 20 שנה של משא ומתן וניסיונות להסדר, והתוצאה היתה אובדן דרך ומאבקים פנימיים. לכן יש צורך בהעמקת האינתיפאדה, הגברתה והשארתה בוערת בתוך בנינו ובנותינו עד לשחרור". דובר נוסף מטעם חמאס, משיר אלמצרי, אמר כי "האינתיפאדה יצאה לדרך, והיא יכולה לגוון את אמצעי העימות נגד הכיבוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ