בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני, הורה היום (שלישי) שר האוצר משה כחלון לתקצב באופן מיידי את אבטחת מוסדות החינוך בישראל, כולל גני הילדים והצהרונים עד השעה 16:00, לתקופה של שבועיים. במשרד האוצר מסרו כי מטרת ההחלטה היא העלאת תחושת הביטחון בקרב האזרחים בעקבות אירועי הימים האחרונים, הענקת ביטחון לילדים ושקט להורים.

על פי ההחלטה, מועצות ורשויות באשכולות 4-1 יתוקצבו במימון מלא של 100 אחוזים ואילו אשכולות 10-5 יתוקצבו בשיעור של 70 אחוזים על ידי המדינה, כשאת 30 האחוזים הנותרים תשלים הרשות המקומית.

משה כחלון בוועדת הרפורמות בכנסת, היוםצילום: מיכל פתאל

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין, חיים ביבס, אמר בתגובה כי הוא מודה לשר האוצר "שבשעות החשובות הללו הביא לאישור הקבינט תוספת תקציבית משמעותית לאבטחת ילדינו במוסדות החינוך ובגנים". עוד לפני החלטת האוצר, בעקבות לחץ מצד ועדי ההורים, החליטו כמה רשויות מקומיות להציב אבטחה מאולתרת בשערי גני הילדים.

שעות ספורות לאחר הודעתו של כחלון, פנה אליו שר הכלכלה אריה דרעי וביקש ממנו לתקצב גם את אבטחת מעונות משרד הכלכלה ובתי הספר המקצועיים. דרעי כתב לכחלון כי "דין מוסדות אלו אינו שונה מזה של שאר מוסדות החינוך לילדים במדינה".

יש לקוות כי הודעתו של כחלון תרגיע במעט את הרוחות הסוערות בקרב הורים לילדי הגנים בעיקר, החוששים מאוד לשלום ילדיהם הנמצאים בגנים ללא שמירה. בחלק מהגנים החלו ההורים לארגן "תורנויות שמירה", במיוחד בשעות כניסת הילדים לגן ואיסופם. ישנם גם בתי ספר החוששים שהשמירה כעת אינה מספיקה וביקשו מההורים להצטרף ולסייע לשומרים בבתי הספר.

כך למשל הנהלת בית ספר יסודי בצפון הארץ שלחה היום להורים הודעה בה נכתב כי "לאור המצב הביטחוני בשבועות האחרונים, ולמרות שאין שום הנחיה של המועצה או משרד החינוך, התגבשה יוזמה לתגבר נוכחות בשער בית החינוך. אנו מבקשים מכם ההורים להתנדב ולהיות עין נוספת המסייעת לשומר, בבוקר ובצהריים בכל יום. כל מה שאתם מתבקשים לעשות הוא לעמוד בשער עם וסט צהוב לזיהוי ולפקוח עין".

מלבד יוזמות הכוללות התנדבות של הורים ישנן רשויות מקומיות בהן שינו כללי בטיחות. כך למשל, ברעננה סגרו את אתרי הבנייה הנמצאים בתוך שטחי בתי ספר והפסיקו שיפוצים של מוסדות חינוך, עד ליום ראשון. בעיריית רעננה אמרו כי מדובר בהנחיה של משרד החינוך ושמוצאם של פועלי הבניין לא נבדק, ואולם במשרד החינוך הכחישו שיצאה הנחיה כזו.

בנס ציונה שלחה מנהלת אחד מבתי הספר הודעה להורים בה נכתב כי "נאסר על עובדי ניקיון ערבים להיכנס לנקות בשטח בית הספר. הקב"ט ואנשי הרשות החליפו את העובדים בעובדות! ובנוסף הוחלט שעבודות ניקיון יתבצעו בבית הספר לאחר סיום שעות הלימודים ובמשך שעה בלבד". בבית הספר טענו כי מדובר בהנחיה של עיריית נס ציונה. בעירייה לא הגיבו עד כה לפניית "הארץ" בנושא.

ראש העיר הרצליה משה פדלון וראש העיר גבעתיים רן קוניק הורו לעובדי העירייה לתגבר את האבטחה בגנים. אף שאין להם הכשרה מתאימה והם אינם חמושים, נדרשו העובדים לעמוד בפתח גני הילדים לבושים באפודים זוהרים בשעות הכניסה כדי להגביר את ההרתעה.

קוניק הבהיר כי העובדים "יהיו בתוך שטח הגן ויעשו עבודת צפייה, סריקה ודיווח". ראש העיר גבעתיים ציין עוד כי "יש קושי רב להשיג מאבטחים. יחד עם זאת, העירייה תפעל להציב חמישה מאבטחים נוספים בגנים אשר בסמוך אליהם נמצא אתר בנייה". הוא הוסיף כי לעירייה אין אפשרות חוקית לממן אבטחה לגנים פרטיים, צהרונים וחוגי העשרה. עם זאת, הציע להורים לממן אבטחה בצהרונים – "מה שבפועל כבר קורה", הוסיף.

‏עיריית רמת גן הודיעה כי פקחי העירייה לא יחלקו החל ממחר דו"חות חניה ויערכו, במקום זאת, סיורים סביב מוסדות חינוך. גם ברמת גן הוטל על עובדי העירייה לתגבר את האבטחה. עוד נמסר מהעירייה, כי מורים יצטרפו למשמרות הזה"ב.

גם ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני הורה היום ליותר מ–200 עובדי עירייה לאבטח את גני הילדים בעיר. העירייה ציידה את העובדים בתרסיסי גז מדמיע ובאמצעים נוספים להגנה עצמית. עובדי העירייה איבטחו את גני הילדים בשעות הפתיחה בבוקר ובשעות הסגירה אחר הצהריים.

בשוהם, בעקבות לחץ ההורים, המועצה אפשרה למחלקת הביטחון לגייס מאבטחים לאבטחת מעונות היום והצהרונים בגני הילדים. במועצה כבר יש אבטחה בגנים, בבתי הספר ובצהרוני בית הספר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות