דובר משרד החוץ האמריקאי טען שהסטטוס קוו בהר הבית הופר – וחזר בו

גורמים בישראל מחו על אמירתו של ג'ון קירבי כי "הסטטוס קוו לא נשמר וזה הוביל לאלימות רבה" — אמירה שנשמעה ככזו שאימצה את העמדה הפלסטינית והטילה את האחריות לאלימות על ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קירבי, בשנה שעברה
קירבי, בשנה שעברהצילום: אי־פי
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

התבטאות של דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי בעניין הסטטוס קוו בהר הבית במהלך התדרוך היומי לכתבים אמש (רביעי) גרמה למבוכה דיפלומטית וחייבה אותו לפרסם היום הבהרה בה חזר בו מדבריו.

במהלך התדרוך נשאל קירבי האם הממשל סבור כי ביקורים של ישראלים בהר הבית הינם בבחינת הסתה. דובר משרד החוץ האמריקאי לא השיב ישירות לשאלה, אך הדגיש כי שר החוץ ג'ון קרי מעוניין בהחזרת הסטטוס קוו בהר הבית על כנו. אחד הכתבים שאל את קירבי האם הממשל סבור שהיתה הפרה של הסטטוס קוו בהר הבית והוא השיב: "כמובן. הסטטוס קוו לא נשמר וזה הוביל לאלימות רבה".

כמה שעות אחרי התדרוך לכתבים ובעקבות מחאות שהגיעו מגורמים שונים בישראל וגם מגורמים בירדן פרסם קירבי הבהרה בחשבון הטוויטר שלו. "הבהרה לגבי התדרוך שהתקיים היום – לא התכוונתי בשום צורה לטעון שהסטטוס קוו בהר הבית הופר", כתב קירבי. "אנחנו מברכים על המחויבות של ירדן ושל ישראל להמשיך ולתחזק את הסטטוס קוו בהר הבית".

דבריו של קירבי בתדרוך אמש היו מפתיעים כיוון שמתחילת המתיחות סביב הר הבית לפני חודש נמנע הממשל האמריקאי לומר שהיתה הפרה של הסטטוס קוו. לפני כשבוע אף פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה על שיחה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין קרי שבה נמסר כי שר החוץ האמריקאי ציין כי עמדת הממשל היא שישראל משמרת את הסטטוס קוו בהר הבית.

מנגד, מי שטענו בתוקף כי היתה הפרה של הסטטוס קוו בהר הבית היו הפלסטינים ובמידה מסויימת גם הירדנים, שהאשימו את ישראל באחריות לכך. הצהרתו של קירבי נשמעה ככזו שאימצה למעשה את העמדה הפלסטינית לפיה ישראל הפרה את הסטטוס קוו ולכן אחראית לגל האלימות האחרון.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף הבוקר בראיון לגל"צ את משרד החוץ האמריקאי ואמר כי "מחלקת המדינה האמריקאית באופן מסורתי עוינת את מדינת ישראל". "אני מצפה מהממשל האמריקאי לומר את דברו בעניין הזה", אמר ארדן. "מדינת ישראל מבינה היטב מה המורכבות של המאבק בטרור, ועדיין ללכת שולל אחרי שקרים שמוצגים למחלקת המדינה האמריקאית זה אכן מאוד מאוד מוזר, חובבני ואף למטה מכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ