ניו יורק טיימס

לצעירים הפלסטינים שמגיעים אחד אחרי השני לחנות המוזיקה והמתנות "האהבה האמיתית" ברמאללה יש בקשה דומה: שירים לאומניים - חדשים. המוכר מגיש להם מיד את הדיסקים שרק הונחו ליד הקופה, כמו "ירושלים מדממת", הכולל את השיר "דקור דקור", בעל הקצב המאיים.

"כשאני מקשיב לשירים האלה זה גורם לי לרתוח מבפנים", אומר אחד הלקוחות, חאדר אבו ליל בן ה-15. הוא מסביר כי הלחן עזר להחדיר בו את המוטיביציה להפגנות כמעט יום יומיות, שבמהלכן הוא משליך אבנים לעבר ישראלים.

בהשראת גל הפיגועים הפלסטיניים החודש נגד יהודים והעימותים הקטלניים עם כוחות הביטחון הישראלים, מוזיקאים בגדה המערבית ומעבר לה יצרו לחנים צבאיים, לעתים קרובות אלימים. באמצעות שיתופים בפייסבוק וביוטיוב, הם יוצרים מעין פסקול אינתיפאדה, המלווה בסרטונים הכוללים קטעים קשים מתיעוד הפיגועים ואירועים האחרונים. בין היתר, כוללים השירים קריאות "לדקור ציונים", "להמשיך את האינתיפאדה" ו"להתנגד ולשאת נשק".

עדנאן בלאוונא, בן 37, הוא הזמר והיוצר של השיר "להמשיך את האינתיפאדה" וארבעה שירים אחרים שהועלו לרשת בימים האחרונים. לדבריו, כשראה בטלוויזיה "חיילים יורים בילדה בעפולה", הוא הרגיש מייד צורך לכתוב משהו "על מנת לשלהב את הפלסטינים". בלאוונא, אב לשלושה, מספר כי באינתיפאדה הראשונה הוא יידה אבנים, אך בשנייה היה לדבריו פעיל דרך "השירים והמנגינות שלו".

לפלסטינים יש מסורת של מוזיקת מחאה – יש שירי אבלות על שחרור האדמה והמנונים פוליטיים שמושמעים בעצרות ובהלוויות. לדברי כמה מומחים פלסטינים, קנה המידה והסוג של היצירות החדשות יוצאי דופן, שכן הן צומחות מהרשתות החברתיות. חלק רואים בשירים אמצעי בונה ויצירתי להתנגד לישראל, בעוד אחרים אומרים כי זהו כלי נוסף המשרת את טענותיה של ישראל בדבר הסתה מצד הפלסטינים.

"עבורי השלכת אבנים באינתיפאדה הראשונה היתה אמצעי ביטוי", אומר רמזי אבורדוואן, שתמונתו מיידה אבנים הפכה למפורסמת בשנת 1988, וכעת הוא מנהל בית ספר למוזיקה במחנה פליטים. "באינתיפאדה הראשונה הכלי היה אבן, וכיום הוא מוזיקה". לדבריו, "המוזיקה והמלים משקפות את המציאות".

אולם יש שחושבים כי כלי זה אינו משרת את האינטרסים של הפלסטינים. באסל זיאד, מלחין ומטפל במוזיקה ממזרח ירושלים אומר כי הוא "אינו חושב שליצור שיר כל כך מהר משרת את המסר שלנו בדרך הטובה ביותר". אדם אחר העיד שלדעתו "טוב לתת לדברים לשקוע קודם כל. כשאתה בתוך הטראומה, אתה לא באמת מבין מה קורה לך".

לחנים חדשים עולים לרשת בכל יום, רבים מהם של אמנים לא מוכרים, אולם גם כוכבים פלסטינים הצטרפו לתופעה. כך למשל מוחמד עסאף, שמונה לשגריר של רצון טוב של האו"ם, לאחר שזכה בתוכנית "ערב-איידול" ב-2013. השיר "אמא אדמה, אלה הם בנייך" שפרסם עסאף לאחרונה, זכה תוך פחות משבוע ליותר מ-365 אלף צפיות.

שיר אחר שפורסם כבר לפני שנה ונקרא "דרוס, דרוס את המתנחל", פורסם מחדש ב-10 באוקטובר עם קליפ הכולל תמונות מהפיגוע בו נורה למוות מחבל בן 16, לאחר שדקר ישראלי בעיר העתיקה.

הרשתות החברתית הן האמצעי העיקרי להפצת המוזיקה, על אף שהשירים מושמעים – יחד עם מוזיקה לאומנית מסורתית – גם ברדיו ובטלוויזיה הפלסטינית. שוק שחור של דיסקים עם השירים החדשים צמח במהירות, והם נמכרים תמורת כעשרה שקלים בחנויות וברחובות רמאללה.

הבעלים של חנות הדיסקים "אהבה אמיתית", חמיס אבו אל-אריס, אמר כי הוא רגיל לקבל בקשות למוזיקה פוליטית אולי פעם בחודש. אולם כעת, הלקוחות מתעלמים משירי האהבה של זמרים מצרים ולבנונים מפורסים, ובמקום הוא ממשיך למכור את הדיסק "ירושלים מדממת". לדבריו, המוזיקה מאפשרת לפלסטינים לקום ולהתנגד. "למלים של השרים ולמוזיקה יש כוח רב". דבריו נקטעו כשצעיר נכנס לחנות ושאל אם יש מוזיקה לאומנית. כשנשאל אם הוא מחפש משהו ספציפי, השיב כי הוא מחפש "משהו הארד קור וחדש".

לכתבה המלאה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ