הצעיר היהודי שדקר פלסטינים ובדואים בדימונה מואשם בארבעה ניסיונות רצח

הנאשם אמר בחקירתו "חשבתי שכל הערבים מחבלים". על אף טענות קודמות אודות עברו הפסיכיאטרי של הנאשם, לא התקבלה חוות דעת פסיכיאטרית בנוגע לכשירותו לעמוד לדין

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כניסה לבית הספר בדימונה, שעה קלה לאחר שנעצר הדוקר. "חשבתי שכל הערבים מחבלים"
כניסה לבית הספר בדימונה, שעה קלה לאחר שנעצר הדוקר. "חשבתי שכל הערבים מחבלים"צילום: אליהו הרשקוביץ
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (שני) כתב אישום נגד המחבל היהודי מדימונה, שמייחס לו ארבעה ניסיונות רצח, מעשים של חבלה חמורה ופציעה בנסיבות מחמירות.

בבוקר יום שישי, 9 באוקטובר, דקר הצעיר, תושב דימונה, ארבעה עובדי עירייה - פלסטינים ובדואים - ממניע לאומני. הנאשם, יהודי בן 17, המוכר למשטרה בשל עבירות סמים, אמר בחקירתו "חשבתי שכל הערבים מחבלים". על פי הודעת המשטרה וגורמים בעיריית דימונה לנאשם יש עבר פסיכיאטרי. שניים מהפצועים שנפגעו באורח בינוני פונו לבית החולים סורוקה, והשניים האחרים נפגעו קל. נכון להיום שוחררו כל הפצועים לבתיהם.

מכתב האישום עולה כי בשעה 08:30 בבוקר גמלה בליבו של הנאשם החלטה לצאת ולגרום למותם של ערבים. לצורך כך הצטייד בחמישה סכינים, מברג ומפתח שוודי. הצעיר יצא מביתו, איתר עובד ניקיון של עיריית דימונה שחלף ברחוב עם עגלה ומטאטא, דקר אותו מספר דקירות ונמלט מהמקום, כשהוא משאיר את הסכין נעוצה בגבו של העובד. הדוקר חזר לביתו, התקשר למוקד המשטרה ודיווח כי הרג מחבל. זמן קצר לאחר מכן, יצא הנאשם פעם נוספת מביתו ודקר שני עובדי בניין מטעם העירייה סמוך לבית ספר תיכון בעיר. לאחר מכן נמלט עד שנתפס על ידי המשטרה.

תושבי השכונה שבה גר הדוקר סיפרו כי אביו שירת במשטרה ומת לפני שנים אחדות. לדבריהם, מאז מות אביו הספיק הנער לעבור לאילת, ולא ברור אם נקלט שם במערכת החינוך הפורמאלית. לפני כשנה הוא חזר לעיר, ועל פי מכריו לא שב לספסל הלימודים.

השכונה ממנה יצא הדוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

עורך דינו, איתמר בן גביר, אמר בתגובה על כתב האישום כי "הפרקליטות איבדה את הצפון". בן גביר ציין כי הפלסטינים שהביאו למותו של אלכסנדר לבלוביץ הואשמו בהריגה, והוסיף: "התחושה היא שלאור העובדה שהצעיר יהודי, מבקשים בפרקליטות לערוך לו משפט ראווה".

על אף טענות קודמות של המשטרה ושל עורך דינו, בטרם הוגש כתב האישום לא התקבלה חוות דעת פסיכיאטרית מקצועית בנוגע לכשירותו של הקטין לעמוד לדין או סוגיית האחריות למעשיו. אם יוכח בעתיד כי אינו כשיר לעמוד לדין או שלא היה אחראי למעשיו, בפרקליטות ייאלצו להגיש בקשה להקפאת הליכים. בפרקליטות מסרו כי המחבל נשלח להסתכלות ראשונית אצל הפסיכיאטר המחוזי, וכי אין מניעה להגשת כתב אישום לפני שהוכחה מידת כשירותו לעמוד לדין.

במשטרה נעשה ניסיון לשלוח את הקטין להסתכלות פסיכיאטרית במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, אך במרכז סירבו לדרישת המשטרה להצמיד לעציר שומר בחדר בכל עת. בדיון השני בהארכת המעצר קבע השופט כי על סמך בדיקת הפסיכיאטר המחוזי יש לשלוח את המחבל להסתכלות. במשטרה הוחלט לשלוח את הצעיר להסתכלות בבית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה". בית המשפט המחוזי בבאר שבע אישר זאת אך בהמשך התברר כי ב"שער מנשה" אין מחלקת קטינים.

בן גביר, שטען לאחר מעצרו של החשוד כי הוא סובל מבעיות פסיכיאטריות, האשים אתמול את הפרקליטות ב"ביזיון בית המשפט" בשל הגשת כתב האישום טרם ההסתכלות. מנגד מסרה הפרקליטות כי "הנאשם נבדק ואין מניעה חוקית להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות חמורות שביצע על רקע גזעני. טענות בנוגע להמשך בדיקתו של הנאשם יש להפנות למשרד הבריאות". במשרד הבריאות הבהירו כי המרכז בבאר שבע הסכים להציב שומר מחוץ למחלקה אך לא בתוכה, משום שהדבר יזיק הן להסתכלות בחשוד והן למטופלים אחרים.

בבוקר הפיגוע נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו מגנה בתוקף את הפגיעה בערבים חפים מפשע. ישראל היא מדינת חוק וסדר. נמצה את הדין עם כל מי שינקוט אלימות ויפר את החוק, מכל צד שהוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ