משרד החוץ האמריקאי: מודאגים מהדיווחים על כוונה לפגוע בזכויות תושבי מזרח ירושלים

אתמול דווח כי רה"מ שוקל לשלול תושבות מפלסטינים המתגוררים מעבר לגדר במזרח ירושלים. "אם זה נכון, זה בהחלט מדאיג", אמר דובר משרד החוץ ג'ון קירבי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 שר החוץ האמריקאי קרי ודובר משרדו ג'ון קירבי בעמאן, שלשום
שר החוץ האמריקאי קרי (מימין) ודובר משרדו קירבי בעמאן, שלשוםצילום: רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

משרד החוץ האמריקאי הביע היום (שני) את דאגתו מכך שהדיווחים אודות כוונתה של ישראל לשלול את חופש התנועה של חלק מהפלסטינים תושבי מזרח ירושלים נכונים. "אם זה נכון, זה בהחלט מדאיג", אמר דובר משרד החוץ ג'ון קירבי.

אתמול דווח בחדשות 2 כי לפני כשבועיים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו באחת מישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני שכונסו כי יש לשקול את שלילת התושבות של תושבי השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים שנמצאות מעבר לגדר ההפרדה. לדברי גורמים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו הורה לקיים דיון מסודר במטרה לבחון את שלילת התושבות.

גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי נתניהו התייחס בדיון לכך שתושבי אותן שכונות אינם מקיימים את חובותיהם, אך נהנים מזכויות שנותנת להם מדינת ישראל. בנוסף ציין נתניהו כי לא מתקיימת בשכונות אלה אכיפה. מקור שהשתתף בישיבה אמר ל"הארץ" כי השרים שנכחו בה הופתעו מאוד מדברי ראש הממשלה, אולם לא התפתח דיון בנושא. "אין הליך כזה של שלילה גורפת של תושבות או אזרחות מאלפי אנשים", אמר המקור.

לפי הפרסום בחדשות 2, במהלך הדיון אמר נתניהו כי אי אפשר להמשיך עם המצב הנוכחי בשכונות הפלסטיניות שמחוץ לגדר. שרים שנכחו בדיון העירו כי מדובר במהלך "בעל משמעות מדינית דרמטית". יש לציין כי זו הפעם הראשונה שנשמעת מכיוונו של ראש הממשלה או מפלגתו הצעה לקיים אבחנה בין חלק ממזרח ירושלים לשאר העיר.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי בישיבות של הנהלת עיריית ירושלים לפני כשבועיים הונחו על השולחן הצעות מרחיקות לכת להפרדה בין שני חלקי העיר. בין הרעיונות שהועלו ונבחנו ברצינות, בין היתר על ידי ראש העיר ניר ברקת, היתה הצעה להגביל מעבר תושבים ממזרח העיר למערבה, מלבד רשימת עובדים נחוצים שתוכן מראש. לא ברור אם הכוונה ליישם את התוכנית בקרוב, או שראש העיר וגורמים אחרים הציגו אותה כאפשרות לעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ