פלסטינים מדווחים על הסרת חלק מהמחסומים בשכונות בירושלים ועל הקלה בבדיקות

נותרו מחסומים בשכונות שגרים בהן מתנחלים כמו ראס אל עמוד, סילוואן, ג'בל מוכבר, ובמקומות שהיו בהם הפגנות. במזרח העיר מתלוננים על חסימות לבתי חולים ובתי ספר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בימים האחרונים מדווחים תושבים פלסטינים על הסרת חלק מהמחסומים שסגרו שכונות בירושלים. מחסומים נותרו בעיקר בשכונות שמתגוררים בהן מתנחלים — ראס אל עמוד, סילוואן, ג'בל מוכבר — ובמקומות שהיו בהם הפגנות אלימות.

לדברי התושבים, ההקלה מורגשת גם בבדיקות במחסומים שנותרו, כך שהמעבר בהם מהיר יותר. ואולם המחסומים עדיין פוגעים קשות בשגרת החיים של התושבים, המתלוננים על חסימות המונעות גישה לבתי הספר ולבתי חולים במזרח העיר.

אחד האזורים שסובלים עדיין מהחסימות היא שכונת א-טור. בשכונה יש שלושה בתי חולים וכמה בתי ספר גדולים, ושני מחסומים סוגרים את הרחוב הראשי בה. "בימים רגילים יש פה פקק. עכשיו אתה עומד מהעיר העתיקה מכיוון אחד ומהאוניברסיטה מהכיוון השני", מספר מחמוד עליאן, מנהל בית החולים של הסהר האדום. "אני התחלתי ללכת ברגל. זה פוגע בעבודת בית החולים, זה פוגע ברופאים ובחולים".

מחסום במזרח ירושלים בחודש שעברצילום: אי־פי

ביום שישי האחרון היה בירושלים פיגוע דקירה, אחרי שבועיים של שקט יחסי. הבוקר הושלך בקבוק תבערה על מבנה בית המשפט המחוזי ברחוב צאלח א־דין. לא היו נפגעים אך נגרם נזק לעמדת השמירה במקום.

מבנה בית המשפט המחוזי, כמו מבנה משרד המשפטים שמולו, מאובטח מאוד, ובשנים האחרונות לא זכורים מקרים של ניסיונות לפגוע בו. הבוקר גם תקף פלסטיני מדריכת תיירים סמוך לשער יפו.

בינתיים נמשכת מדיניות האכיפה המוגברת במזרח העיר. הבוקר הרסה העירייה בית מגורים שנבנה ללא היתרי בנייה בג'בל מוכבר. לטענת הפלסטינים, המבנה אוכלס לפני 15 ימים. לטענת העירייה, הוא היה עדיין בשלבי בנייה והוקם בשטח של נוף פתוח האסור בבנייה.

סוחרים בעיר העתיקה ובשכונות הפלסטיניות מוסיפים לסבול ממדיניות האכיפה המוגברת של העירייה, שכוללת ביקורות והטלת קנסות בגלל דברים שונים — שילוט, איסור על עישון ועוד. בשבוע שעבר נערך מבצע גביית חובות של מס הכנסה במזרח ירושלים.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים עיכבה דיון במתן היתרי בנייה ל-88 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה - לדברי בכיר בעירייה, בשל הוראה שהגיעה מלשכת ראש הממשלה.

הדיון אמור היה להתקיים ביום רביעי וההוראה נועדה כנראה למנוע מבוכה דיפלומטית בעת ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, שיחל ביום ראשון הקרוב. הממשל האמריקאי רגיש במיוחד לתוכניות הבנייה בשכונה, בשל המשבר המדיני שפרץ עם אישור תוכנית להקמת 1800 יחידות דיור בשכונה בעת ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן ב-2010.

באופן רשמי הכחישו בעיריית ירושלים את הסיבה לדחיית הדיון. יו"ר הוועדה המקומית, סגן ראש העיר מאיר תורג'מן, מסר שביקש ללמוד את החומר לפני העלאתו לדיון, כי מדובר בישיבה ראשונה שהוא מנהל (בשל פרישתו של הסגן קובי כחלון מהתפקיד), ועל כן הדחייה. מדוברות העירייה נמסר: "העירייה ממשיכה לקדם בנייה בכל חלקי העיר לכלל האוכלוסיות. התוכניות יובאו לדיון בהמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ