הכנסת אישרה בקריאה ראשונה חוק שיקל על העמדה לדין בגין הסתה לטרור

לפי ההצעה, כדי להרשיע בעבירה לא תצטרך המדינה להוכיח הסתברות לכך שהפרסום המסית גרר מעשה. בנוסף נוצרה הפרדה בין הרף הדרוש להרשעה בעבירת הסתה לטרור לעומת הסתה לאלימות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השר נפתלי בנט מציג כרזות שמביעות תמיכה בטרור, בחודש שעבר
השר בנט מציג כרזות שמביעות תמיכה בטרור, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה ובנוהל מזורז הצעת חוק שתוריד את הרף הדרוש להעמדה לדין בגין עבירת הסתה לטרור — וזאת על מנת לאפשר הגשה של יותר כתבי אישום נגד מסיתים. על פי ההצעה שיזם משרד המשפטים, כדי להרשיע מעתה בעבירה זו לא תצטרך המדינה להוכיח הסתברות מעשית לכך שהפרסום המסית גרר אחריו מעשה. כמו כן, ההצעה יוצרת לראשונה הפרדה בין הרף הדרוש להרשעה בעבירות הסתה לטרור לעומת עבירות הסתה לאלימות, שעבורן יישאר הרף כשהיה.

המשנה למזכיר הממשלה פנה בסוף השבוע לוועדת הכנסת וביקש שהצעת החוק תובא כבר היום לדיון ולהצבעה, בנוהל חריג. בהצבעה הערב במליאת הכנסת תמכו בהצעה 34 ח"כים, ותשעה בלבד התנגדו לה.

מבקרי הצעת החוק טוענים כי היא צפויה לפגוע בחופש הביטוי והמחאה. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) מתח בדיון ביקורת חריפה על ההצעה. "מביאים לנו החמרה מיותרת ואפילו מסוכנת", אמר. "הוויתור על היסוד ההסתברותי הוא העוקץ האמיתי של ההצעה. עצם הדיבור, גם אם ברור לחלוטין שלא יוביל לאלימות, הופך לעבירה. במקום שהמשטרה ורשויות החוק יהיו ממוקדים באותם ביטויים שיש בהם סכנה לפגיעה, הופכים את כל הביטויים לביטויים עברייניים ומחמירים בצורה קיצונית את הענישה".

עמיתו לרשימה המשותפת ג'מאל זחאלקה אמר כי הציע לדחות את הדיון. "אני מתנגד לחוק הזה אבל גם לדיון הזה: אף אחד לא מעז להתווכח כי יאשימו אותו בחוסר פטריוטיות". זחאלקה טען שהחוק עלול להוביל דווקא להחמרה בתופעות ההסתה לאלימות, משום שהוא מחמיר את ההתייחסות להסתה לטרור בלבד.

לעומתם, כינה ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) את ההצעה "חשובה". חסון סנט בח"כ באסל גטאס שישב במליאה ואמר לו כי הוא "הראשון שיעמוד לדין על פי החוק הזה". חברו לסיעה ח"כ נחמן שי אמר כי "הממשלה יורה באפלה, כי אינה יודעת איך לנהוג בגל הדקירות ומעשי הטרור. הבעיה היא לא ההסתה, אלא שאין מוצא לפלסטינים". עם זאת, ח"כ שי ציין כי יצביע בעד החוק על מנת "להפסיק את מסע הדקירות".

לפי החוק כיום, כדי להעמיד לדין בגין הסתה לאלימות או לטרור יש להוכיח שקיימת אפשרות ממשית שהקריאה לאלימות תוביל למעשה כזה. על פי החוק החדש לא תידרש הוכחה שהקריאה תביא למעשה כזה, ודי יהיה בעצם הקריאה כדי לאפשר העמדה לדין וענישה של עד חמש שנות מאסר בפועל.

הגדרת עבירת ההסתה לאלימות כוללת, מלבד איסור פרסום קריאה לעשיית מעשה אלימות או טרור, גם איסור על "פרסום דברי שבח אהדה או עידוד למעשה אלימות או טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו". הצעת החוק גובשה בעקבות גילויי ההסתה בעת מבצע צוק איתן.

לפי החוק הקיים, מכיוון שעבירות ההסתה מהוות פגיעה בחופש הביטוי, ומחייבות רגישות רבה, הגשת כתבי אישום בגין עבירות אלה מחייבת אישור היועץ המשפטי לממשלה. הנושא מרוכז בידי המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, שטענו שיש קושי להעמיד לדין מסיתים בשל הצורך להוכיח אפשרות ממשית. העונש הקבוע בחוק — מאסר חמש שנים — נותר על כנו בהצעת החוק החדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ