הנשק ששימש את היורה באירוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב אתמול (שישי), נשאת מלחם, היה ככל הנראה תת-מקלע ספקטרה, מתוצרת איטליה, המוגדר בישראל כאקדח. הנשק היה שייך לאביו של היורה, איש אבטחה שעבד בחברת אבטחה בחדרה. האב זיהה את בנו בתיעוד התקרית ולאחר שבדק וגילה כי נשקו נעלם דיווח על כך למשטרה. האב ציין כי הכספת שבה הונח הנשק נפתחה ללא נזק, כך שמי שפתח אותה ידע את קוד הגישה אליה.

כלי נשק מסוג ספקטרה (המכונים גם "פאלקון") שימשו בעבר חברות אבטחה, בין היתר משום שמדובר בנשק ארוך המוגדר ברישיון כאקדח - מה שגרם לחברות המלוות טיולים להעדיפו על רובים מסוג קראבין ואחרים. בשנים האחרונות פחת השימוש בו.

לאור העובדה שהיורה, מלחם, ריצה עונש מאסר בגין תקיפת חייל וניסיון לחטוף את נשקו ב-2007, לא ברור כיצד המשיך אביו מוחמד להחזיק בביתו נשק בהיתר. ככל הנראה, האב החזיק שני כלי נשק ברישיון במשך תקופה ארוכה - זמן רב לפני התקיפה שביצע בנו. קרוב משפחה של האב סיפר היום בשיחה ל"הארץ" כי האב החזיק שני נשקים ברישיון, האחד לעבודת האבטחה בה הוא עובד, והשני נמצא בכספת - וזה הנשק שבנו ככל הנראה לקח. לטענתו, לאב יש רישיון לנשק מזה שנים רבות, עוד מלפני שבנו נעצר על תקיפת חייל.

נחמי פיינבלט, סניגורו של ג'אוודת מלחם, אחיו של נשאת מלחם שנעצר היום בחשד לסיוע לרצח וגרימת מוות, אמר ל"הארץ" כי ב-2015 הוגשה תלונה במשטרה נגד אחד מבני המשפחה שהשתמש באקדח הפאלקון של האב ואיים באמצעותו על אדם שלישי. המשטרה החלה בחקירה ואף החרימה מהאב את האקדח. לאחר שהסתיימה החקירה הוחלט שלא להגיש נגד האב כתב אישום. לדברי פיינבלט, בתחילה המשטרה לא החזירה לאב את האקדח, אך לאחר שערער הוחלט בצעד חריג להחזיר לו את האקדח באוקטובר השנה. יש לציין שלמשטרה היה ידוע שעם האב מתגורר בנו נשאת, שניסה לחטוף נשק מחייל.

לפי הנחיות המשרד לביטחון הפנים, כל כלי נשק ברישיון, בין אם הוא פרטי או משמש לעבודת אבטחה, אמור להיות מאופסן בכספת. באחרונה הוארכה הוראת שעה של המשרד, המאפשרת למאבטחים לקחת את כלי הנשק לבתיהם במקום להפקידם בבתי העסק, והשר גלעד ארדן אף מתכוון לשנות בחוק את האיסור על נשיאת הנשק על ידי מאבטחים לבתיהם, ואף נוסח תזכיר חוק בנושא, שעליו דווח ב"הארץ".

ליוזמה זו מתנגדת קואליציית "האקדח על שולחן המטבח", שבה חברים ארגוני זכויות אדם והוקמה לאחר שכלי נשק של מאבטחים שימשו לרצח בנות זוגם. "אילו הנשק הזה לא היה בבית המשפחה אלא מאוחסן בעמדת השמירה, כפי שדרשנו וכפי שהחוק קבע, הכל היה נראה אחרת", מסרה הקואליציה בהתייחסה לירי בתל אביב.

כדי לשאת נשק בעבודה כשומר או כמאבטח, יש לקבל רישיון לנשיאת נשק ארגוני. כחלק מהליך קבלת הרישיון עוברים המועמדים בדיקות במשטרת ישראל ובמשרד הבריאות, וגם בעת חידוש הרישיון נדרש בעל ההיתר למלא הצהרת בריאות ולהחתים את רופא המשפחה. בדיקות אלה מתבססות בעיקר על פרטיו האישיים של מבקש היתר נשיאת הנשק.

ייתכן שכמו במקרה הרצח שביצע בבנק בבאר שבע איתמר אלון, שהחזיק אקדח פרטי ברישיון, גם במקרה זה יתברר כי הפיקוח על נושאי הנשק נחלש עם הזמן. נראה שהמשרד לביטחון פנים לא היה מספק אישור לנשיאת נשק למי שבנו תקף חייל, מה שמעלה את השאלה אם אין מקום לבדיקות נרחבות יותר בעת מתן הרישיון וחידושו.

זירת הפיגוע בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?