פרשנות |

פיצוץ המטען בצפון: תגובה מוגבלת מראש של חיזבאללה או מכה מקדימה

התנהלות שקולה של צה"ל הביאה לסיכול הפיגוע, אך בחיזבאללה לא אמרו אם זהו רק הראשון בסדרת פעולות מתוכננות. בירושלים מתקשים להאמין שמות קונטאר יביא למלחמת לבנון השלישית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שובלי פגזים שנורו על ידי צה"ל בתגובה לפיצוץ המטען, היום בגבול הצפון
ירי הפגזים של צה"ל בתגובה לפיצוץ המטען, היום בגבול הצפוןצילום: רויטרס
עמוס הראל
עמוס הראל

נראה שהתנהלות שקולה ונבונה של כוחות צה"ל בפיקוד הצפון הביאה לסיכול פיגוע מתוכנן של חיזבאללה אתמול (שני) בצהריים במורדות הר דב. השאלה כעת היא אם חיזבאללה, שקיבל עליו אחריות לפיצוץ מטען החבלה שלא גרם לנפגעים, יסתפק בכך או שמא ימשיך לחפש בזמן הקרוב נקמה בישראל שתהיה הולמת דיה לטעמו.

תגובה צבאית של חיזבאללה היתה צפויה מאז ההתנקשות בחייו של סמיר קונטאר, המחבל הדרוזי־לבנוני שהיה קשור בארגון, ליד דמשק ב–20 בדצמבר. לא רק שהארגון ייחס את ההתנקשות לישראל (שלא נטלה אחריות רשמית להפצצה האווירית על הבית שבו שהה קונטאר), אלא שהמזכ"ל חסן נסראללה כבר הצהיר לא פחות משלוש פעמים כי ארגונו ינקום את דמו של קונטאר.

ובכל זאת, חיזבאללה בחר להגיב אתמול בזירה מוגבלת מראש, שבה ניתן להכיל התלקחות צבאית — אזור הר דב, שאין בו יישובים ישראליים ושכל הפעילות המתנהלת בו היא של צה"ל בלבד. לאורך הימים האחרונים, שבהם שרר מזג אוויר סוער, ירה צה"ל מדי פעם אש ארטילרית לשטח לבנון שמצפון להר דב, אם כהרתעה ואם כדי לסכל בפועל אפשרות של חדירות לשטח ישראל. המטען שהתפוצץ אתמול בצהריים כוון לעבר כוח הנדסי, ממוגן היטב, שעסק ב"פתיחת ציר" — כלומר, בניקוי דרך שהיה קיים חשד שהונחו לאורכה מטענים.

מה שחיזבאללה אינו אומר הוא אם המטען בהר דב היה רק הראשון בסדרת פעולות מתוכננות. במידת מה, ההכרזות הנחרצות של נסראללה סינדלו את הארגון. הן יצרו רף ציפיות לנקמה ונסראללה יתקשה כעת להסביר לציבור הלבנוני, בזירה שבה משחקים גם רבים מיריביו של חיזבאללה, מדוע להסתפק בפעולת תגובה בלא נפגעים. צריך לקוות שמנהיג חיזבאללה לא ילך שבי אחר הרטוריקה של עצמו ויעצור את אנשיו כעת, בטרם ידרדר את המצב עוד יותר.

מחסום באזור הר דב בגבול לבנון, היוםצילום: גיל אליהו

מנגד, לצה"ל יש בעיה אחרת. הצבא רוצה להימנע משגיאות שיאפשרו פגיעה בכוחותיו לאורך גבול לבנון וסוריה, אבל קשה לשמר רמה גבוהה של דריכות בכל היחידות לאורך זמן. ככל שהכוננות החריגה תימשך, כך יגבר הקושי וייווצרו עוד נקודות תורפה שחיזבאללה עלול לנסות ולנצל. ישראל העבירה לחיזבאללה בשבועיים האחרונים מסרי אזהרה בערוצים דיפלומטיים עקיפים. ככל הידוע, הארגון לא הגיב מפורשות על האיומים הישראליים החשאיים, כפי שהתעלם גם מההצהרות הפומביות של בכירים בירושלים.

כיוון שהתקרית בהר דב הסתיימה בלא נפגעים, היא לא דחקה מהכותרות בישראל את הסיפור התקשורתי המרכזי של הימים האחרונים, המצוד אחר נשאת מלחם, החשוד בביצוע פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב שבו נרצחו שני ישראלים וייתכן גם ברצח נהג המונית בצפון העיר. זו פרשה דרמטית, מרתקת, ואפשר להבין מדוע ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר שהוא, כמו אנשי הביטחון, אינו ישן כבר כמה ימים. אבל אף שהצלחת המרדף אחר מלחם חשובה, ואף שחוסר הוודאות באשר ללכידתו מטריד את מנוחתם של הורים רבים לילדים בתל אביב, מה שמתרחש בגבול לבנון חשוב לא פחות — והפוטנציאל שלו להשתבש, באופן שישפיע על חיי האזרחים כולם, עדיין קיים.

מבחינתו של העולם הערבי, הן הפיגוע בתל אביב והן המתח בגבול לבנון הם התפתחויות שוליות ביחס לסיפור הגדול באמת, ניתוק היחסים בין מדינות המפרץ הסוניות לאיראן בעקבות הוצאתו להורג בסעודיה של המטיף השיעי הרדיקלי נימר א־נימר. המתח בין סעודיה לאיראן מחדד עוד יותר את קווי השבר בין השיעים לסונים, שעל־פיהם מתנהלות כעת מרבית המלחמות שהוצתו ברחבי המזרח התיכון בעקבות האביב הערבי. אם היה עוד בדל סיכוי להשגת פתרון מדיני, ולו זמני, לעצירת המלחמה בסוריה, הרי שהסיכוי הזה פחת אף יותר על רקע החרפת הקטטה בין טהראן לריאד.

אם נסראללה צודק, וישראל היא שחיסלה את קונטאר, סביר להניח שגם זה היה הרקע לשיקוליה. העימות בסוריה עמד ברקע, לצד הצורך המוצהר לפרק את רשת הטרור הדרוזית בגולן הסורי שבראשה עמד קונטאר (אשר תוארה כ"פצצה מתקתקת"), והרצון, הבלתי מוצהר, להציג לציבור בארץ הישג בלחימה בטרור, בשעה שממשלת נתניהו מתקשה להתמודד עם מתקפת הטרור הפלסטינית הנמשכת זה יותר משלושה חודשים.
מי שהחליט על החיסול הניח כנראה שנסראללה אינו חש הזדהות עמוקה עם הרוצח הדרוזי, שארגונו צמצם את קשריו עמו כבר לפני כשנה, וכי חיזבאללה טרוד מדי במלחמת האזרחים בסוריה מכדי להסתכן בפתיחת חזית חדשה עם ישראל.

האיומים התכופים של נסראללה מאז ההתנקשות עלולים להעיד שהיתה זו הערכת חסר של כוונותיו. אבל התשובה האמיתית תתברר רק בהמשך, בהתאם לצעדים הבאים של חיזבאללה, אחרי כישלון הפיגוע אתמול. מכל מקום בירושלים עדיין מתקשים להאמין שקונטאר, הרוצח שהמשך החזקתו בכלא הישראלי היה תירוץ לחטיפה שהובילה למלחמת לבנון השנייה ב–2006, יביא בהכרח במותו לפרוץ מלחמת לבנון השלישית ב-2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב