גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון שולחת מדי שנה עשרות מכתבי המלצה על אמצעי לחימה ישראליים ללקוחות פוטנציאליים זרים. האגף לסיוע ביטחוני (סיב"ט) במערכת הביטחון שולח מכתבים בחתימת ראש האגף, המודיעים כי אותו כלי נשק ישראלי עבר תחת ידיהם של חיילי צה"ל, ונוסה על ידיהם בהצלחה. מדובר בפרקטיקה שגורה אצל יצואני נשק ישראלים: הם מבקשים מכתב כזה מהאגף לסיוע ביטחוני, שנועד להמליץ על המוצר הביטחוני. במשרד הביטחון עורכים בחינה בנוגע לאותו ציוד ביטחוני, כלי נשק או שירותי הדרכה, ולאחר מכן, לרוב, מספקים את המכתב הרלוונטי, בחתימת ראש האגף, כיום תת־אלוף (במיל') מישל בן־ברוך.

המסמך מספק ליצואני הנשק אסמכתה לכך שאמצעי הלחימה שהם משווקים עומד בבדיקות הצה"ליות, ואף נעשה בו שימוש בידי צה"ל. גורמי ביטחון טענו כי מדובר במסמך "קריטי", שמספק יתרון משמעותי לחברות הישראליות. בתעשיות הביטחוניות מעניקים משקל רב לכך שהטכנולוגיות שלהם משמשות את הצבא הישראלי.

הדבר מופיע בפרסומים רשמיים. במצגות המיועדות ללקוחות זרים אף נוהגים להשתמש בביטוי "IDF Proven", כמעין תו תקן למוצר. אדם שהיה מעורב בפעילות אחת מהתעשיות הביטחוניות הודה כי למכתב שכזה, לצד פרסומים בכלי תקשורת או בעלונים צבאיים המפרטים על השימוש הצבאי במוצר, בעיקר בשעת לחימה, יש משמעויות כלכליות: "זה פשוט שווה כסף".

באגף לסיוע ביטחוני מציינים כי מתן מכתבי ההמלצה, המאשרים שימוש באמצעי לחימה "על ידי צה"ל ולשביעות רצונו", הוא חלק מהפעילות הנעשית כדי לקדם ולהרחיב את היצוא הביטחוני. באתר המשרד נכתב כי פעילות זו היא חלק מ"מערך השירותים" ליצואן הביטחוני, שנועד לסייע לפיתוח עסקיו בעולם.

מכתבים אלו, המכונים גם "מכתבי גיבוי", מיועדים לפי משרד הביטחון ללקוחות רשמיים בחו"ל ונועדו לסייע לתעשיות הביטחוניות ולאשר כי מדובר בטכנולוגיות או באמצעים הנמצאים בשימוש צה"ל. עוד כולל המכתב, כך עולה מפניית "הארץ", אישור לכך שמשווק הנשק או הטכנולוגיה הצבאית הוא יצואן מורשה בישראל. משרד הביטחון אינו דורש תשלום או שיפוי בעבור שליחת המכתבים המיועדים ללקוחות הזרים. טרם שליחתו, ציינו באגף לסיוע הביטחוני, עובר המכתב אישור על ידי גופי משרד הביטחון ולרוב גם על ידי צה"ל.

בהתאם לחוק חופש המידע ביקש "הארץ" לקבל נתונים על מספר המכתבים שחולקו בשנים האחרונות, ולברר אם נרשמו מקרים שבהם סירבו במשרד לספק מכתבים אלו. במשרד הביטחון אישרו כי האגף מוציא עשרות מכתבים כאלו בשנה, וציינו שבמקרים מסוימים נדחית הבקשה לקבלת המכתב.

עם זאת, מתברר כי מערכת הביטחון כלל אינה אוספת נתונים על מספר המכתבים שנשלחים או שנדחים. בתשובה לבקשה הסבירו במשרד הביטחון כי הם אינם יכולים לספק את המידע המדובר, מאחר שהוא אינו מצוי ברשותם. רק השבוע החליטו במשרד הביטחון להתחיל לעקוב אחר נתונים אלו.

מדוברות משרד הביטחון נמסר כי "אגף היצוא הביטחוני במשרד הביטחון מסייע לתעשיות הביטחוניות הישראליות במגוון רחב של דרכים. בין השאר, כתמיכה ביצואנים, שולח מכתבי המלצה לגופים ביטחוניים וממלכתיים במדינות שונות" עוד נמסר כי "כל בקשה לסיוע של יצואן ביטחוני נבחנת באופן פרטני ומקבלת את אישור כל הגורמים המוסמכים. ללא קשר לפנייה, מ–1.1.2016 החל מעקב ממוחשב אחר כלל מכתבי ההמלצה. סיב"ט ימשיך לעשות כל מאמץ כדי לסייע לתעשיות הביטחוניות לייצא ולשווק את מוצריהן ברחבי העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"