התנחלויות עירוניות מקבלות מיליוני שקלים - ממשרד החקלאות

המשרד הרחיב את הקריטריונים המזכים בתמיכה והעביר כספים של פיתוח כפרי ליישובים עירוניים מעבר לקו הירוק, בין היתר לשיפוץ אודיטוריום באלקנה ולשיפור החזות בבית אל

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

משרד החקלאות ופיתוח הכפר העביר בשבוע שעבר 70 מיליון שקלים למיזמי תשתית בהתנחלויות למען פיתוח כפרי, מיליונים מתוכם ליישובים עירוניים שאינם עוסקים באופן משמעותי בחקלאות.

התמיכות שהעביר המשרד, בראשות אורי אריאל (הבית היהודי), מעוררות ביקורת בקרב חקלאים בהתנחלויות משום שכספים הועברו לרשויות המקומיות ולמטרות שאינן חקלאיות, כמו כביש גישה, שיפוץ אודיטוריום, מיזמים תיירותיים ו"שיפור חזות שערי היישובים".

התקציב הועבר במסגרת יישומה של החלטת ממשלה מאוגוסט האחרון, שהיתה חלק מההסכמים הקואליציוניים עם הבית היהודי.

בשנת 2015 הועברו 240 מיליון שקלים להתנחלויות בהתאם להחלטה, ולשנת 2016 יועברו 100 מיליון שקלים, "להקמת תשתיות לאומיות, מבני ציבור ומענקים מונציפליים ביטחוניים ביהודה ושומרון". ועדת מנכ"לים של משרדים ממשלתיים חילקה את הכסף בין המשרדים השונים, ולמשרד החקלאות הוקצו 70 מיליון שקלים.

בקול קורא שפרסם המשרד בספטמבר האחרון ל"מתן תמיכה לפעולות פיתוח הכפר בשומרון", הוגדרו מטרות המימון "עידוד הזיקה לשטחים חקלאיים והדגשת התרומה לייצוב ופיתוח החקלאות, לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים... חיזוק הקהילה הכפרית והעצמתה בצד שימור המורשת החקלאית והכפרית, פיתוח היישוב הכפרי בישראל במגוון צורותיו כצורת יישוב ייחודית".

המשרד הרחיב את הקריטריונים לקבלת תמיכה, כך שכל יישוב שיש בו פעילות חקלאית כלשהי וגרים בו עד עשרת אלפים בני אדם, זכאי לה. זאת, בשונה מנוהל תכנון במשרד, עם מטרות ויעדים זהים, הכולל גם קריטריון שלפיו היישוב צריך להיות מסווג כיישוב כפרי לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שינוי הקריטריונים איפשר להרחיב את מעגל מקבלי התמיכות ולכלול בו יישובים עירוניים כמו קרית ארבע, בית אל, קדומים ועמנואל.

מערת המכפלה בחברון. קרית ארבע קיבלה תקציב לבניית כביש גישהצילום: גיל כהן מגן

כך, למשל, המועצה המקומית קרית ארבע, יישוב עירוני צפוף שמתגוררים בו 7,000 תושבים, קיבלה מיליון שקלים לפיתוח כביש גישה ליישוב ולמערת המכפלה. לא ברור מדוע משרד החקלאות נדרש לממן את הכביש, שכן משרד התחבורה קיבל במסגרת החלטת הממשלה 50 מיליון שקלים לפיתוח תשתיות. אלקנה, התנחלות בורגנית סמוך לקו הירוק, קיבלה שני מיליון שקלים: מחצית הסכום מיועדת לפארק ומחציתו לשדרוג אודיטוריום. בית אל, המונה גם היא כ–7,000 תושבים, קיבלה מיליון שקלים וחצי לשיפור החזות. בעמנואל הוקצו מיליון שקלים לטובת "טיילת סובב עמנואל — פיתוח מוקד תיירות חרדית כפרית". למועצה המקומית קדומים הוקצו שני מיליוני שקלים, מתוכם מיליון לפארק ומיליון לשיפור החזות והנגישות של השכונה הוותיקה.

כמו כן הקצו במשרד ארבעה מיליוני שקלים לתוכנית אב אסטרטגית לחקלאות ביהודה ושומרון, חמישה מיליוני שקלים למועצה האזורית שומרון לתוכנית אזורית לפיתוח יזמות כפרית, 1.6 מיליונים למועצה אזורית מטה בנימין לפיתוח תוכנית אב לתיירות בגוש אדומים, ו–4.4 מיליוני שקלים ל"מרקם תרבות במערב בנימין", ו– 1.4 מיליוני שקלים ל"שיפור חזות שערי היישובים". בבקעת הירדן קיבלו מיליון שקלים ל"מוקד תיירות כפרית בוסתן טרופי".

ביום שישי האחרון, לאחר העברת הכספים, ארגן ראש מועצת קדומים חננאל דוראני מודעת תמיכה בשר אריאל, שפורסמה בעיתון מקור ראשון, עם חתימותיהם של שמונה ראשי מועצה. "הערכה על עשייתך הברוכה והמתמשכת למען ההתיישבות ביהודה ושומרון", נכתב במודעה, "תודה על קידום החלטת הממשלה לתקציבי תשתיות ביו"ש ועל פעילותך בהקצאת התקציבים לשיפור חזות היהודים וקידום מוקדי התיירות בשומרון". מודעה דומה פורסמה לכבוד ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), חבר ועדת הכספים, "על עמידתך האיתנה והנחושה בשמירת כבודה של ארץ ישראל תורת ישראל ומדינת ישראל ובמיוחד על כבודה של הציונות הדתית. תבורך מפי עליון".

אך חלוקת התקציב עוררה גם ביקורת בקרב חקלאים יהודים בשטחים. שניים מהם שוחחו עם "הארץ" וביקשו להישאר בעילום שם. "מאז שאריאל נכנס לתפקיד, מקצצים במשרד החקלאות בכל מיני דברים שקשורים בחקלאים כמו פתיונות לכלבת", אמר אחד מהם המתמחה בחקלאות בעולם החי. "יש משבר בחקלאות בארץ ומה שנותנים זה כסף לשערי יישובים ואולמות בכל מיני יישובים גדולים שאין להם קשר לחקלאות", הוא הוסיף. "חשבתי שמשרד החקלאות ידאג לחקלאים, אבל בסוף שוב דואגים לעסקנים". חקלאי אחר, המגדל סחורה המיוצאת לחו"ל, אמר כי "אנחנו סובלים מהחרם. יש ירידה בהזמנות מאירופה ורוסיה זה לא שוק יציב. בתור חקלאי, שיפור פני היישוב לא עוזר לי, אלא שיפור המשק שלי".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי הוא "פועל להשקעה בחקלאות ופיתוח הכפר בכל הארץ ובדגש על הפריפריה. הן בגליל ובנגב, והן בגולן וביהודה ושומרון. בתחילת השנה פורסם קול קורא בנוהל כללי למימון פרויקטים חקלאיים לשלוש שנים הקרובות בכל הארץ. לאור רצונה של הממשלה הנוכחית לפתח ולחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון, התקבלה באוגוסט האחרון החלטת ממשלה מספר 358 להקצות משאבים לפיתוח תשתיות ומבני ציבור באזורים אלו. מתוקף החלטה זו פרסם משרד החקלאות קול קורא נפרד שיקצה את המשאבים בצורה מקצועית ועל פי אמות המידה המפורטות בנוהל הכללי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?