בורר חדש מטעם ישראל מונה בהליך מול חברת הנפט האיראנית בנוגע לקצא"א

עורך הדין אלקס הרטמן ידון עם מקבילו, מוחסן אגאחוסייני, בתביעתה של טהראן לקבל את חלקה בתשלובת הנפט שקיימה בשותפות עם ישראל עד לניתוק היחסים בין המדינות

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
אלוף בן

עורך הדין אלקס הרטמן מונה לבורר מטעם ישראל בהליך הבוררות בינלאומית מול חברת הנפט הלאומית של איראן. ככל הנראה, הרטמן ידון לצד מקבילו האיראני, מוחסן אגאחוסייני, בתביעת האיראנים נגד ישראל, לקבל את חלקם בתשלובת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) והחברות הקשורות אליה.

הרטמן, שותף בכיר במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ, נחשב אחד המומחים הגדולים בישראל לבוררות ולמשפט מסחרי והתמחה בתיקי פיננסים, בנקאות וביטוח. אביו, פרופ' ישראל הרטמן, היה מנכ"ל המכון למחקר ביולוגי בנס ציונה. עו"ד הרטמן מילא שורת תפקידים ציבוריים ובהם נשיא האיגוד העולמי של משפטנים יהודים, ראש ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין וחבר ועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

עורך הדין הרטמן, שמונה לבורר מטעם ישראלצילום: ניר קידר

לבוררות הנפט עם איראן אחראי מטעם הממשלה שר האוצר, משה כחלון. בהנחיית נציגי ישראל משתתפים היועץ המשפטי של האוצר, עורך הדין יואל בריס, ואנשי המחלקה הבינלאומית של משרד המשפטים.

חברת קצא"א הוקמה ב-1968 בשותפות בין מדינת ישראל לבין חברת הנפט האיראנית, באמצעות חברות קש בפנמה, בקנדה ובליכטנשטיין. התשלובת עסקה בשינוע ובמסחר בנפט גולמי מאיראן לישראל וללקוחות בחו"ל. בעקבות המהפכה האיסלאמית ב-1979 ניתקה איראן את קשריה עם ישראל, אך כעבור שנים אחדות תבעה לקבל ממנה את פירות השותפות וטענה כי ישראל הלאימה את חלקם של האיראנים בניגוד להסכם המקורי בין הצדדים. ההליך מתנהל בשנים האחרונות בז'נבה, אחרי הליכים ממושכים בבתי משפט בשווייץ ובצרפת.

חברת הנפט האיראנית זכתה בשנתיים האחרונות בשני הליכי בוררות אחרים, שבהם תבעה לקבל את שווים של משלוחי דלק שהעבירה לישראל באשראי ערב המהפכה. ישראל מסרבת לשלם את הסכומים שנפסקו לחובתה, יותר ממיליארד דולר, בנימוק שאיראן היא מדינת אויב.

בתיק הבוררות העיקרי, הנוגע לפירות השותפות, נקטה ישראל סחבת במשך שנים רבות. הסכם השותפות קובע שבמקרה של מחלוקת ימנה כל צד ימנה בורר מטעמו, ונשיא לשכת המסחר הבינלאומית בפריז ימנה את הבורר השלישי. ישראל סירבה למנות בורר ובית משפט צרפתי מינה מטעמה את עורך הדין תיאו קליין, ממנהיגי הקהילה היהודית בפריז. קליין, שמינויו אושר גם בבית המשפט העליון של שווייץ, פרש לפני יותר משנה בגלל גילו המתקדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"