האיחוד האירופי שוקל לתבוע פיצויים מישראל על הריסת מבנים לבדואים בשטח E1

לפי מדינות האיחוד, המבנים נתרמו כחלק מסיוע הומניטארי. בכירה במשרד החוץ אמרה בישיבת ועדת החוץ והביטחון כי ישראל אינה מקבלת את הפרשנות הזאת: "בנייה לא חוקית — דינה להיהרס"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאחז פלסטיני שהוקם באזור E1, ב-2013
מאחז פלסטיני שהוקם באזור E1, ב-2013צילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האיחוד האירופי שוקל להגיש תביעת פיצויים נגד מדינת ישראל בשל הריסת מבנים שתרמו מדינות האיחוד לבדואים ופלסטינים בשטח E1 כחלק מסיוע הומניטארי. כך מסרה אתמול מנהלת מחלקת ארגונים אירופיים באגף אירופה של משרד החוץ, אביבית בר אילן, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "בנייה בלתי חוקית דינה להיהרס, ישראל לא מקבלת את הפרשנות של האיחוד שמדובר בסיוע הומניטארי", אמרה בר אילן, אך סירבה להציג מידע נרחב יותר בנוגע לדיאלוג המתנהל בין משרד החוץ לשגריר האיחוד האירופי בישראל — כיוון שהדיון בוועדה לא היה מסווג. עוד נמסר בדיון כי באוגוסט האחרון הרסה המדינה 13 מבנים בדואיים בשטח, ובשבוע שעבר הרסה חמישה נוספים והוחרמו האוהלים שקיבלו התושבים כתרומה יום למחרת.

הדיון בוועדה עסק בהתרחבות הבנייה הבלתי חוקית של בדואים בתחומי E1, שטח בן 12 קמ"ר בחלקה המערבי של מעלה אדומים. מנהל הדיון, ח״כ מוטי יוגב מהבית היהודי, ציין כי בדיון קודם של הוועדה נחשף שמדינות האיחוד משקיעות 110 מיליון יורו בפרויקטים של סיוע הומניטארי בשטחים. בדיון הוצג סרטון בו תועדו מהאוויר קראווילות ושירותים ניידים שהוצבו בשטח לשימוש בדואים ופלסטינים, לכאורה במימון האיחוד. ״ידוע לנו שבאיחוד האירופי נעשית עבודת חשיבה גם לגבי תביעת פיצויים מישראל על הרס של פרויקטים במימון אירופי וכל הקשור להאשמת ישראל בהפרת החוק ההומניטרי בנושא הזה", אמרה בר אילן. "ישראל היא הריבון ואנו מצפים לתאם עמה, ישראל פנתה לבקש רשימת פרויקטים ולא קיבלה״. לדבריה, "החלטנו על מיסוד דיאלוג טכני בלתי פורמלי לדון בסוגיה הזאת. סיכמנו שהתכנים של הדיאלוג הזה לא יפורסמו בפומבי. בפורום משתתפים נציגי משרד החוץ, מתאם הפעולות בשטחים והמטה לביטחון לאומי (מל"ל), והוא מתקיים עם שגריר האיחוד האירופי פה".

מנתונים שהוצגו בדיון עולה כי כיום חיים בשטח כ-12 אלף בני אדם, מרביתם בדואים שנדדו אליו בשנים האחרונות. סגן ראש המינהל האזרחי, אל"מ אורי מנדס, אמר בדיון כי במהלך 2014 נבנו בתחומי E1 974 מבנים ונהרסו מתוכם 408. "אין בנייה בלתי חוקית שאיננה מטופלת. בכל מקום, כאשר קיימת האפשרות — מבוצעת הריסה״, אמר. מנדס התייחס גם לתוכניות של המינהל לקיבוע מתחמים לבדואים באזורים אלה והתייחס לבעיות בקידום המהלך. ״כשאתה הולך לאפשר תוכנית של קיבוע אתה צריך לשקול את כל השיקולים ולעשות את זה בשום שכל: לבדוק שלאוכלוסייה זה מתאים״, לדבריו. ח״כ נורית קורן מהליכוד שיסעה את דבריו, ״למה אתה צריך להתייחס לאוכלוסייה אם אנחנו יודעים שהם פלסטינים ולא היו שם? זה לא שטח כבוש״.

ח"כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי טען שהמינהל האזרחי ממסמס הריסת מבנים של בדואים ופלסטינים ממניעים פסולים והציע להעביר את האחריות על ההריסה לראשי המועצות שבתחומם מבוצעת הבנייה, דוגמת מעלה אדומים. בנוסף, סמוטריץ הציע לבלום את העברת חומרי הגלם לייצור המבנים עוד לפני בואם לשטח, ממפעל הממוקם סמוך לחיפה.

בדיון התפתח עימות בין ח"כ יוגב לאל"מ מנדס, כשיוגב השתלח בקצין והאשים אותו בהפקרות ואזלת יד. ״אני מבקש ממך לא לדבר. ממך לא קיבלתי תשובות. תשב בשקט. יש פה הפקרות, חוסר עבודה ואזלת יד״, אמר יוגב, ובהמשך הדיון חזר בו מהדברים בעקבות נזיפה מח"כ לבני מהמחנה הציוני.

האיחוד האירופי וארגוני סיוע בינלאומיים מקדישים בשנים האחרונות חלק ניכר מפעילותם ההומניטארית והדיפלומטית לשטח C. לטענתם, האיסורים הישראליים על חיבור יישובים פלסטיניים לתשתיות מים, חשמל ותחבורה — מנוגדים לחובת ישראל ככובש. את התוכניות לפנות בדואים וליישבם ביישובי קבע מגדיר האיחוד האירופי כטרנספר ועקירה בכפייה, האסורים על פי החוק הבינלאומי.

האירופים גם חוששים שפעולות הסיפוח בפועל בשטח C מסכלות את פתרון שתי המדינות. כמה ארגונים בינלאומיים, במימון אירופי, מסייעים לפלסטינים בשטח C בחפירת בורות לאגירת מי גשמים, בהצבת תאי שירותים, בהתקנת מערכות אנרגיית שמש ובהחלפת אוהלים וסוכות בקראוונים. לפי המינהל האזרחי אלו מבנים בלתי חוקיים.

ישראל אינה כוללת את הקהילות הבדואיות בשטחי C בתוכניות המתאר שלה, ולכן הן נאלצות לבנות חושות ומבני מגורים מאולתרים אחרים בלא היתר מהמינהל האזרחי. בשנים האחרונות האיצה ישראל את הריסת המבנים הללו, ובמקביל היא פועלת לריכוז כל הקהילות הבדואיות בעיירות קבע.

באוגוסט האחרון הרס המינהל האזרחי מבנים בהם חושות למגורים ודירים בארבע קהילות בדואיות סמוך למעלה אדומים. 79 בני אדם, בהם 49 ילדים, איבדו את קורת הגג שלהם.

במארס מינו מתאם הפעולות בשטחים וראש המינהל האזרחי את צדקה, ששימש בעבר ראש המינהל האזרחי והוא חבר במועצה לשלום ולביטחון, כאיש קשר שלהם שיידבר עם הבדואים משבט הג'האלין לגבי תהליך פינויים וריכוזם ביישובי קבע. מינויו הגיע בעקבות ההתנגדויות הרבות שהוגשו נגד התוכנית להקמת עיירה בדואית מצפון ליריחו, בשם נועימה, ובשל טענות התושבים הבדואים על כך שהרשויות לא נועצות עמם בנושא.

אחת הדרישות הקבועות, שמועלות בתת־ועדה לענייני התיישבות של ועדת החוץ והביטחון בכנסת, היא להרוס את הקהילות הבדואיות שבשטחי C בכלל ובמעלה אדומים בפרט, כדי לאפשר הרחבה של ההתנחלויות שם. חלק מהשכונות של מעלה אדומים נבנו באתרים בהם חיו בדואים משבט הג'האלין במשך עשרות שנים, עד שגורשו משם בשנות ה–90. התנחלות כפר אדומים פועלת כבר כמה שנים להריסת מבני הקהילה הבדואית בחאן אל-אחמאר הצמודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"