בעקבות תחקיר התאונה בצאלים: הודח מפקד הגדוד שחייליו ירו את פצצת המרגמה

הרמטכ"ל הדיח גם את סגנו של המג"ד, את סגן מפקד הפלוגה המסייעת ואת חיילי הצוות שירה את המרגמה שהרגה את סרן ישי רוסלס. קצין בדרגת אלוף משנה יקבל הערה פיקודית. צוות הבדיקה קבע כי צמרת הגדוד התרשלה בתפקודה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סרן ישי רוסליס בעת התרגיל בצאלים, החודש
סרן ישי רוסליס בעת התרגיל בצאלים, החודשצילום: באדיבות עמותת נצח
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הדיח היום (חמישי) את מפקד גדוד השריון 75, סגן אלוף טל דוד, שחייליו ירו את פצצת המרגמה שגרמה למותו של סרן ישי רוסלס לפני כשלושה שבועות בבסיס צאלים בנגב.

הרמטכ"ל החליט להדיח גם את סגנו של דוד, קצין בדרגת רס"ן, ואת סגן מפקד הפלוגה המסייעת בגדוד, ששימש כקצין הבטיחות של עמדת המרגמה בתרגיל. בתחקיר הצבאי שנערך בעקבות התאונה נמצא כי קצין הבטיחות לא מילא את תפקידו. בנוסף, הודח צוות המרגמה - שלושה חיילי שריון שביצעו את הירי בתרגיל. מפקד מרכז אימוני השריון, אל"ם שמעון אדרי, קיבל הערה פיקודית.

במהלך אימון של גדוד 75, שהשתתף לפני כשלושה שבועות בקורס מ"פים-מג"דים, ביצע צוות חיילים מגדוד השריון ירי מרגמה. לפי התחקיר שנערך, פצצת המרגמה נחתה במרחק של כמעט 1.5 קילומטר מהמקום המתוכנן - ופגעה בעמדת התצפית, בה שהה באותו הזמן סרן ישי רוסלס, בן 23, ממושב בית מאיר. הוא נפצע אנושות מרסיס המרגמה, ולאחר מכן נקבע מותו. חייל נוסף נפצע באורח קל. רוסלס עצמו כלל לא השתתף באימון של גדוד השריון, אלא היה בתפקיד בקר בטיחות, באימון אחר שהתקיים בשטח האימונים ללחימה אורבנית בצאלים.

בעקבות המקרה הוחלט בצבא להקים צוות שיבחן את נסיבות האירוע בראשות קצין בדרגת אלוף משנה. זאת בנוסף לתחקיר המבצעי שהתקיים ולחקירת מצ"ח שנפתחה. מסקנות הצוות הצביעו על כך שהגורם הישיר לתאונה היתה מקצועיותם הנמוכה של צוות המרגמה. בעקבות מסקנות הצוות קבע הרמטכ"ל כי גם מפקדי הגדוד התרשלו במילוי תפקידם במהלך התרגיל וכי היה כשל מקצועי חמור בפעילות הצוות שהפעיל את מרגמה. בתחקיר התברר כי הכנת התרגיל היתה לקויה וכי קצין הבטיחות ומנהל התרגיל לא פעלו כראוי. הרמטכ"ל הורה למפקד זרוע היבשה לבחון את אופן הכשרתם של החיילים המוצבים בעמדת מרגמה - בחיל השריון ובחיל הרגלים.

מלבד הדחת צמרת הפיקוד של גדוד השריון, הוחלט כי מפקד מרכז אימוני השריון, אל"ם שמעון אדרי, שניהול התרגיל היה באחריותו, יקבל הערה פיקודית ממפקד זרוע היבשה וכי מפקד הפלוגה בגדוד השריון יינזף על ידי מפקד האוגדה.

"מדובר באירוע חמור מאוד, וההחלטות של הרמטכ"ל הן החלטות פיקודיות, לאחר תחקיר פיקודי ותחקיר של צוות המומחים", אמר הבוקר קצין בכיר בצה"ל. החלטות אלו אינן קשורות לחקירת מצ"ח שנפתחה בעקבות התקרית, במסגרתה נחקרו הקצינים המעורבים.

בעבר אירעו כמה תאונות אימונים בבסיס צאלים. בשנת 1990 נהרגו חמישה חיילי מילואים מירי טועה של פגז ארטילרי במה שכונה אסון צאלים א', ובשנת 1992, באסון צאלים ב', נהרגו בבסיס חמישה חיילים מסיירת מטכ"ל, בזמן שהתאמנו לקראת מבצע שהיה אמור להביא להתנקשות בחייו של סדאם חוסיין.

בשלוש השנים האחרונות לא היו הרוגים בתאונות אימונים של צה"ל ביבשה. באוגוסט 2012 נהרג חייל גולני לאחר שנדרס על ידי טנק. בשנת 2009 אירעה תאונת אימונים נוספת באימון זה, כאשר מפקד טנק נהרג בהתהפכות טנק כשניסה לצלוח גשר מעל לתעלה. במארס 2013 נהרגו שני טייסים בהתרסקות מסוק "קוברה" סמוך לקיבוץ רבדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ