14 מתוך 15 עסקאות של תנועת "אמנה" לרכישת אדמות פלסטיניות זויפו

ממדי הזיופים בעסקאות שביצעה החברה שבניהולו של זאב חבר (זמביש) התבררו בחקירת יאח"ה. בתחקיר "המקור" בערוץ 10 תועדו פלסטינים המשמשים כמוכרי קש בעסקאות נדל"ן בגדה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זאב חבר (זמביש), מזכ"ל תנועת אמנה, בטקס חילופי מפקד אוגדת איו"ש, בשנה שעברה
זאב חבר (זמביש), מזכ"ל תנועת אמנה, בטקס חילופי מפקד אוגדת איו"ש, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי
חיים לוינסון
חיים לוינסון

14 מתוך 15 העסקאות לרכישת נדל"ן שביצעה חברת "אלווטן", בבעלות תנועת "אמנה" של גוש אמונים ובניהולו של זאב חבר (זמביש), התבררו כמזויפות. כך עולה מחקירת יאח"ה. בתחקיר שישודר מחר (שלישי) בתוכנית "המקור" בערוץ 10 תועדו, בין היתר, פלסטינים שהיו אנשי קש בעסקאות לרכישת אדמות בגדה המערבית. אנשי הקש רוכשים את הקרקעות מאנשים המשתמשים במסמכים מזויפים של בעלי הקרקע האמיתיים (שלעתים כבר אינם בחיים) ולאחר מכן מעבירים אותן, בעסקאות מבוימות, לידי אמנה.

בשנים האחרונות, כאשר ביקשה המדינה לפנות מאחזים במרכז הגדה, הודיעו אנשי אלווטן כי רכשו את האדמות מידי בעלי הקרקע הפלסטינים. פעמים רבות התברר כי מסמכי הרכישה מזויפים. חקירת משטרה שנפתחה בפרשה הסתיימה והתיק הועבר לפרקליטות המדינה. חבר לא נחקר על ידי המשטרה, אבל מחקירת שורת אנשים ששימשו כ"מוכרי קש" התברר כי 14 מתוך 15 העסקאות באזור היו מזויפות.

בתחקיר של רביב דרוקר מתועדים שני פלסטינים, אנשי קש שעבדו בתעשיית הזיוף של אלווטן. אחד מהם, אכרם, מספר למצלמה: "יש הרבה קרקע, אדמות שחתמתי. חתמתי... בסילואד (הכפר שעל אדמתו הוקם המאחז עמונה - ח"ל). אמרו לי יש אדמה מספר ככה וככה ועוד אדמה מספר... תחתום. יעני כמה פעמים חתמתי על הרבה אדמות. עשיתי חמש-שש עסקאות. ואני אמרתי להם אני חותם על כל הפלסטינים, אבל תתנו לי להתגורר בישראל בגלל הילדים שלי. הילדים שלי בישראל ואני לא רואה אותם ואני כל פעם נכנס לישראל ונכנס לכלא בגלל שאין לי אישור". בהמשך אמר אכרם: "אני אומר להם בחקירה שאני מאוים, יש לי בעיה ברשות ואני מאוים שמה. תנו לי להתגורר בישראל, אני מכרתי בגלל שיעזרו לי ואף אחד לא עוזר לי... אני מתוסבך עכשיו".

שני מוכרי הקש מעידים כי החתימה על הרכישה מבוימת. עורך דין ישראלי ירושלמי, שנחקר בפרשה ושמו אסור לפרסום, מוסר להם בעת החתימה מזוודה עם חצי מיליון שקל ולאחר מכן לוקח את המזוודה חזרה. מוחמד, מוכר קש אחר, סיפר כי ישב עם עורך הדין במסעדה ולאחר מכן עלה למשרדו. "אמר לי הבן אדם הזה, חבר שלו, בגלל שהוא לא יכול לשים את האדמה על השם שלו, בגלל מס הכנסה. חתמתי על הניירות ואחר כך הוא נתן לי מזוודה של הכסף ואמר לי " קח את זה". כשירדתי למטה לקח את הכסף בחזרה ואמר לי: 'קח, זה מה שמגיע לך'. זה הכל".

בתחקיר מתועדת פגישה בין עורך הדין איתן להמן לבין אכרם בתחנת דלק. להמן גילה כי אכרם עומד בקשר עם דרוקר. בפגישה הוא הנחה אותו להתקשר לעיתונאי ולנסות לדלות ממנו מידע אודות המקורות שלו מבלי שדרוקר יבין כי הוא מוקלט. "השאלה אם אתה יכול לעשות איתו שיחה. תגיד לו אולי: 'אני כבר לא זוכר את הסיפור, טה-טה-טי, טה-טה-טה', ואז כשהוא יגיד לך: 'אבל אל תדאג, אני יודע את כל הסיפור', תגיד לו: 'מה זאת אומרת יודע את כל הסיפור, הרי אין לך, אתה לא זוכר מה אני אמרתי במשטרה או משהו כזה..'. תנסה להוציא ממנו בלי שהוא יבין".

זאב חבר מסר בתגובה לתחקיר כי הוא אינו יודע במה מדובר.

מחברת אלווטן נמסר לערוץ 10 כי כל העסקאות בוצעו כדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ