דובר משרד החוץ: מבקשי המקלט מאפריקה מאיימים על הזהות הישראלית

עמנואל נחשון התראיין לכתבת מגזין ברשת BBC שתיארה את יחסה של ישראל לפליטים. "גבולות פתוחים שדרכם מהגרים יכולים לעבור משמעותם גבולות שדרכם ארגוני טרור יכולים לחדור", אמר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, אמר בראיון ל-BBC כי מבקשי המקלט מאפריקה מאיימים על הזהות הישראלית. נחשון התראיין לכתבת מגזין רחבה ששודרה שלשום ׁ(שלישי) בטלוויזיה ופורסמה גם באתר של רשת החדשות הבריטית תחת הכותרת "המהגרים האפריקאים הבלתי רצויים של ישראל". "זה ברור שאנחנו חיים כאן במצב מורכב למדי ומסובך. אם מוסיפים את רכיב המהגרים שבאים הנה ורוצים להישאר כאן – בלי ספק כי זו מדינה עשירה ומשגשגת – זה יכול להפוך לאתגר לזהות שלנו כאן בישראל", אמר נחשון.

כתבת ה-BBC מציינת כי ישראל אינה מגרשת את אזרחי אריתריאה וסודאן שכן זו תהיה הפרה בוטה של אמנת הפליטים של האו"ם. היא תוהה מדוע, אם כן, ישראל מסרבת להעניק להם מקלט? "זה לא רק 45 או 50 אלף אנשים שכבר נמצאים כאן בישראל, זה הפוטנציאל. כיוון שהאנשים האלה אומרים לחברים ולמשפחות שלהם בבית 'ראו, זה מקום נחמד מאוד, בואו'", השיב דובר משרד החוץ בראיון. הוא התייחס גם לאיום הביטחוני: "גבולות פתוחים שדרכם מהגרים יכולים לעבור משמעותם גבולות פתוחים שדרכם ארגוני טרור יכולים לחדור לשטח הישראלי ולבצע פעולות טרור".

מתקן חולות, לפני כחודשייםצילום: אליהו הרשקןביץ

הכתבה מתארת את יחסה של ישראל למבקשי המקלט: החזקתם במתקן חולות, הפעלת לחץ עליהם לעזוב לאוגנדה או לרואנדה ושליחתם למדינות האלה ללא זכויות בסיסיות. היא מביאה את סיפורם של מבקש מקלט מחבל דרפור בסודאן המוחזק בחולות ושל אזרחי אריתריאה וסודאן שנשלחו לרואנדה ולאוגנדה. כפי שפורסם בעבר ב"הארץ", מתארת הכתבה כיצד המסמכים שניתנים למבקשי המקלט שעוזבים לרואנדה מוחרמים מהם בנמל התעופה בבירה קיגאלי. משם הם נלקחים לבית שבו הם נדרשים להישאר וממנו אוספים אותם ומבריחים אותם לאוגנדה, ללא כל מעמד.

בכתבה נאמר כי רואנדה מעולם לא אישרה כי חתמה על הסכם לקליטת מבקשי מקלט מישראל ואוגנדה מכחישה את קיומו של הסכם מסוג זה. ממשלת אוגנדה מסרה ל-BBC כי היא חוקרת כיצד נכנסים אליה מהגרים שטוענים שנשלחו מישראל. בדיקת ה-BBC העלתה כי אף שישראל דיווחה שכ-3,000 מבקשי מקלט עזבו למדינות שלישיות, רק שבעה, כולם אריתראים, נרשמו בנציבות האו"ם לפליטים ברואנדה ועוד שמונה באוגנדה, רובם סודאנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?