ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לשיחתו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני שלשום במהלכה הוחלט לסיים את המשבר שפרץ אחרי ההחלטה לסמן מוצרים מההתנחלויות. "ישראל כמייצגת ערכים דמוקרטיים זכאית לקבל מאירופה תמיכה ולא רק ביקורת", אמר נתניהו.

לדבריו, בשיחה עם מוגריני הוא שמע ממנה שהאיחוד האירופי מתנגד לכל חרם על ישראל, ואינו מתייחס לפעולה של סימון המוצרים מההתנחלויות ככזו שמשקפת את עמדת אירופה לגבי הגבולות הסופיים של ישראל, שיכולים להיקבע רק במו"מ ישיר בין הצדדים. "אני חושב שהצעד הזה הוא מבורך", אמר נתניהו. "אין זה אומר שלא יהיו חיכוכים. יש דברים שאיננו מסכימים עליהם ויהיו גם חיכוכים עם מדינות ספציפיות באירופה. אבל עצם העובדה שמוגריני יצאה בתקיפות נגד BDS ונגד סנקציות על ישראל זה צעד בכיוון הנכון".

נתניהו ציין בדבריו כי מתקיימים מגעים על ביקור אפשרי של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל בשבועות הקרובים. "צוות מקדים של ביידן מגיע לארץ היום", אמר נתניהו. "לא נקבע תאריך לביקור אבל ברור מאליו שביידן הוא אורח רצוי בישראל". פקיד ישראלי בכיר ציין כי ביידן יגיע לישראל ככל הנראה בשבועיים הראשונים של חודש מארס. על ביקורו המתכונן של ביידן דיווח הבוקר לראשונה שלמה צזנה ב"ישראל היום".

ביום שישי שוחחו נתניהו ומוגריני בטלפון והחליטו על סיום המשבר בין ישראל לאיחוד האירופי ועל חידוש הדיאלוג בין הצדדים בנושא הפלסטיני. ההחלטה התקבלה שלושה חודשים לאחר שהמגעים בנושא הוקפאו ביוזמת ישראל בתגובה להחלטת האיחוד בתחילת נובמבר לסמן מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק באירופה. במהלך השיחה הזמינה מוגריני את נתניהו לביקור במוסדות האיחוד האירופי בבריסל.

בשבועיים האחרונים התקיימו מגעים שקטים בין אנשי משרד החוץ בירושלים בראשות המנכ"ל דורי גולד לבין שירות החוץ של האיחוד האירופי בראשות המנכ"לית המדינית הלגה שמידט כדי לגבש הבנות שיביאו לסיום המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ