קצין בכיר בצה"ל מעריך: הסכם הגרעין עם איראן הפחית את תקיפות הסייבר בשנה שעברה

לדברי הקצין, ההערכה היא כי רק לשתי מעצמות בעולם יש יכולת לפרוץ למערכות המסווגות של צה"ל. "אם אתה רוצה לתפוס מעצמה — אתה צריך להיות מעצמה, וישראל היא מעצמת סייבר", אמר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בשנה החולפת היו פחות תקיפות משמעותיות במרחב הסייבר, ייתכן בגלל הסכם הגרעין עם איראן, כך העריך היום (שלישי) קצין בכיר בצה"ל. לדבריו, ב-2015 נרשמו פחות מתקפות משמעותיות לעומת שנים קודמות מאחר ש"היתה הבנה שהולך להיות הסכם (בנושא הגרעין) — והשחקנים הרגיעו את עצמם".

למרות הירידה במספר התקיפות, לדברי הקצין, לקראת סוף השנה נרשמו שתי מתקפות משמעותיות "שמיצבו את הסייבר ככלי פעולה לגיטימי" בו מדינות עושות שימוש — המתקפה באוקראינה, והמתקפה בטורקיה שהביאה לניתוק המדינה מהאינטרנט למשך 20 שעות, זמן קצר לאחר שאנקרה הפילה את המטוס הרוסי בנובמבר. הקצין סירב להתייחס לזהות התוקף בשני מקרים אלו, אך ציין כי מדובר בשתי התפתחויות שהשפיעו על מרחב הסייבר והפעילות בו.

בהתייחס למתקפות על המערכות הצבאיות, לדבריו, בישראל מעריכים כי רק לשתי מעצמות (הכוונה, ברמיזה, לארה"ב ולרוסיה, ג"כ) יש יכולת לפרוץ למערכות המבצעיות המסווגות של צה"ל ובייחוד אגף המודיעין. "אם אתה רוצה לתפוס מעצמה (בעת ניסיון פריצה) — אתה צריך להיות מעצמה, וישראל היא מעצמת סייבר", אמר הקצין בשיחה עם כתבים.

במסגרת הפעילות הצבאית בנושא, הוקמה בתחילת השנה חטיבת ההגנה בסייבר, שייעודה, כך לפי הגדרתה, "הגנה על יכולות צה"ל בממד הקיברנטי והספקטריאלי (של תדרים אלקטרומגנטיים), וסיוע להגנת המרחב הקיברנטי והמדינתי". במסגרתה, הוקמו שמונה "צוותי התערבות" בסייבר, המורכבים מחיילים ומאנשי מילואים. "כשיהיה 9/11 קיברנטי — לא ישאלו שאלות. כך תהיה טייסת כיבוי עוד לפני השריפה", טען הקצין הבכיר. בצה"ל מתכוונים להרחיב את מספר הצוותים הללו כדי שבמקרה שבו תהיה מתקפת סייבר בקנה מידה רחב או משמעותי, יהיה ניתן להתמודד מולה ביתר קלות.

בצה"ל סבורים כי יש יותר ויותר ניסיונות לאסוף מידע על הפעילות הצבאית ברשת. לדברי הקצין, בדיקה שנערכה בחודשים האחרונים על ידי יחידות מסווגות באמ"ן בעלות יכולת סייבר משמעותית גילתה כי "הנכסים המשמעותיים" לא נפרצו. בנוסף, לפי הערכות בצבא, ישנה סבירות נמוכה לאפשרות שהיתה כבר פריצה למערכות הצבאיות הסגורות, וכי התוקף מחכה לשעת כושר כדי לגרום לנזק. לכן, במסגרת פעילות חטיבת ההגנה בסייבר, מתכוונים בצבא לעבור למדיניות "סיכול בסייבר" ולפעול באופן יזום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?